Jaroslav Palčo poslal otázku: - Chcem si vysadiť rakytníkový sad a potreboval by som poradiť. Aký najlepší spon na vysádzanie rakytníkového sadu sa odporúča? Ide o rakytník odrody Leikora. Plánoval som to vysadiť v spone 2,0 x 3,5 metra, ale čítal som, že to vysádzali aj v spone 1,0 x 4,0 metre. Spon 1,0 x 4,0 metre nie je príliš tesný a nebude mať rakytník problém sa rozrastať? Má to aj nejaký vplyv aj na budúcu úrodu? Pri type zberu úrody odrezaním celých výhonkov s plodmi, následné zmrazenie a odklepanie plodov z vetvy je možné, že tento zber ovplyvní rastlinu natoľko, že ďalší rok už nebude rodiť? A je rozdiel tento typ zberu praktizovať na rastlinách, ktoré majú úrodu prvýkrát a rastliny, ktoré sú už staršie?
.
Na otázku odpovedá odborníčka Ing. Anna Szabóová (na snímke vpravo) zo Slovenského zväzu záhradkárov.
.
.
..
NEMOŽNO ZABUDNÚŤ NA...
V prvom rade treba pripomenúť, že založenie intenzívneho ovocného sadu v súčasnosti prináša so sebou nielen zvýšené náklady na kvalitný investičný zámer, ale aj na prípravnú a projektovú dokumentáciu, schválenie príslušnými úradmi, dodržiavanie zákonných podmienok, predpisov, ďalej výber vhodnej lokality na pestovanie vzhľadom na klimatické a pôdne pomery, založenie, oplotenie, obstaranie kvalitného rastlinného materiálu - pri rakytníku náročnejšie vzhľadom na to, že je to dvojdomá rastlina a treba mať samčie a samičie rastliny v určitom pomere. Nemôžeme zabudnúť ani na výsadbu sadeníc, závlahový systém, mechanizáciu, pracovné sily, skladové priestory, ošetrovanie rastlín počas vegetácie, spracovanie úrody, údržbu sadu, ..., ale aj potrebu zabezpečiť odbyt, vzhľadom na bohatý celoročný sortiment ovocia na trhu, konkurenciu pestovateľov, výrobcov, dovozcov i zvyšujúci sa záujem zákazníkov - konzumentov o kvalitné ovocie. Priemerné náklady na založenie 1 ha ovocného sadu sa odhadujú na 100 000 € a viac, i keď je možné využiť agrodotácie na založenie či rekonštrukcie ovocného sadu, nehovoriac o čase, ktorý je nevyhnutné ovocnému sadu venovať.
.
.
AKO PESTOVAŤ RAKYTNÍK?
Rakytník je svetlomilná ovocná drevina (aj okrasná), využíva sa i na spevňovanie svahov, lebo má bohato rozkonárenú koreňovú sústavu. Vhodné, resp. možné je rakytník vysádzať do lokalít, ktoré treba spevniť. Je však nutné pamätať na prístup pri ošetrovaní a odvoz pri zbere. Pri pestovaní znáša aj trvalé zatrávnenie. Odporúčaný spon je 2,0 až 3,0 x 4,0 metre i vzhľadom na koreňový systém, prístup svetla do korún i potrebu pohybovať sa v medziradoch pri ošetrovaní a zbere. Spon uvádzaný v otázke je príliš malý, i keď Leikora patrí medzi novšie, veľmi úrodné, veľkoplodé odrody. Keďže rakytník prináša úrodu na jednoročných výhonkoch, pri zbere sa úrodnosť spočiatku znižuje. Až staršie rastliny majú viac prírastkov a teda aj vyššiu úrodu.
.
.
NAJEFEKTÍVNEJŠÍ SPÔSOB ZBERU
Čo sa týka spôsobu zberu, javí sa zatiaľ podľa vyjadrení pestovateľov ako najefektívnejší. V prípade záujmu o podrobnejšie informácie, odporúčame s dôverou sa obrátiť na renomované záhradné centrá - napríklad Plantex Veselé pri Piešťanoch, Kohaplant Levice a iné. Najlepšie v okolí lokality budúceho sadu.
.
.
.