Najvýznamnejšími chorobami orecha v našich podmienkach je bakteriálna spála orecha, ktorú vyvoláva Xanthomonas arboricola pv. juglandis a hubové ochorenie antraknóza listov orecha (Ophiognomonia leptostyla, anamorfa Marssonina juglandis). Obe ochorenia spôsobujú silné poškodenie listov, ale aj plodov. Dnes si povieme o antraknóze listov orecha, o jej dôsledkoch a spôsobe ochrany.
Tento príspevok je z knihy Ochrana ovocných rastlín proti chorobám autorskej dvojice profesor Ľudovít Cagáň a Ing. Sylvia Matušíková zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Nevhodné sú mrazové kotliny
Orech kráľovský je obľúbenou škrupinovinou. V našich podmienkach sa mu najlepšie darí v oblastiach s priemernou ročnou teplotou nad 8 °C a ročnou sumou zrážok 550 až 700 mm, do nadmorskej výšky 300 metrov, na chránených lokalitách do 350 metrov. Aj v nižších polohách treba vyberať lokality s dlhým vegetačným obdobím so zriedkavým výskytom jarných mrazov. Nevhodné sú mrazové kotliny a uzavreté lokality bez pohybu vzduchu, ideálne sú mierne svahovité pozemky.
Stredne ťažké pôdy
Orech je náročný na svetlo a nie sú preň vhodné zatienené miesta, pretože v takom prípade dochádza k zmene habitusu koruny, zatienené konáre zle vyzrievajú, v zime sú poškodzované mrazom, rast a rodivosť sa presúvajú do osvetlených partií stromu a dochádza k poklesu produkcie. Orechu kráľovskému vyhovujú stredne ťažké pôdy so stredným obsahom vápnika a dostatkom humusu, môže sa však pestovať aj na hlinito-piesočnatých pôdach za predpokladu vyššieho úhrnu zrážok, alebo i na ťažších pôdach s hlbšou hladinou podpovrchovej vody.
Potrek je nezrealizovateľný
Pestovanie vlašských orechov v záhradke si však kvôli jeho mohutným rozmerom nemôže dovoliť každý. Dospelý orech dosahuje výšku 25 až 35 metrov a priemer koruny 25 metrov i viac. Preto je aj ochrana orechov proti chorobám zameraná na prevenciu, pretože postrek takto veľkých stromov je v bežných podmienkach nerealizovateľný.
.
Chandler: Najpopulárnejší vlašský orech na svete
KDE SI TIETO ÚŽASNÉ ORECHY MÔŽETE OBJEDNAŤ?
Kliknite na orechy a dozviete sa všetky podrobnosti o možnosti nákupu.
.
Rez orechov v apríli a máji
Najvýznamnejšie opatrenia proti poruchám a chorobám orecha kráľovského:
V apríli až máji sa vykonáva rez orechov, pri ktorom je treba odstrániť aj všetky odumreté a infikované časti. V minulosti odporúčaný augustový rez nie je vhodný z hľadiska nedostatočného zahojenia rezných rán, ktoré sú potom v jesennom a zimnom období vstupným miestom infekcie. Všetky väčšie rany treba zatrieť balzamom.
Kedy postrek proti antraknóze orechov?
Tesne pred kvitnutím, ihneď po odkvitnutí a o dva týždne neskôr sa vykonáva postrek proti antraknóze orechov. Ďalšie postreky sa vykonávajú iba ak pretrváva daždivé počasie. Prípravky proti antraknóze sú účinné aj proti bakteriálnej škvrnitosti orechov.
Antraknóza listov orecha – Ophiognomonia leptostyla, anamorfa: Marssonina juglandis Český názov: Antraknóza ořešáku, hnědnutí listů ořešáků, černá skvrnitost ořešáku Oddelenie: Ascomycota, čeľaď: Gnomoniaceae |
Veľké plochy odumretého pletiva
Ochorenie napáda listy, plody a niekedy tiež jednoročné konáriky. Vo vlhkom období sa koncom júla a začiatkom augusta tvoria tmavohnedé až čierne škvrny okrúhleho až nepravidelného tvaru. Škvrny sú rôznej veľkosti, drobné, ale aj veľké. Tvoria sa najskôr na spodnej strane listov, ale čoskoro aj na vrchnej. Postupne sa ich počet zvyšuje, škvrny sa zväčšujú, často splývajú a vytvárajú sa veľké plochy odumretého pletiva. Nekrotické škvrny sú väčšinou obklopené chlorotickým pletivom. Infikované listy často predčasne opadávajú, ale niektoré ostávajú na strome až do konca vegetačného obdobia.
Tmavé, scvrknuté a nekvalitné jadrá
Predčasný opad listov negatívne ovplyvňuje veľkosť a kvalitu jadier. Orechy napadnutých stromov majú tmavé, scvrknuté a nekvalitné jadrá. Na oplodí sa tvoria vpadnuté nekrotické škvrny podobne ako na listoch, ale sú menšie. Ak sú infikované nezrelé plody, prestávajú sa vyvíjať a mnohé predčasne opadnú. Príznaky antraknózy na jednoročných konárikoch sa prejavujú v podobe nekrotických vpadnutých plôch pletiva, ktoré majú oválny až nepravidelne okrúhly tvar, sivohnedú farbu a červenohnedý okraj.
.
DAR PRE ZÁHRADKÁROV
Tieto dve knihy by nemali chýbať vo vašej knižnici!
.
Jarnú infekciu spôsobujú askospóry
Ophiognomonia leptostyla prezimuje v opadnutom lístí, zriedkavo v léziách na infikovaných konárikoch na stromoch a v orechoch na zemi. Primárnu jarnú infekciu spôsobujú askospóry, ktoré sú roznášané vetrom v daždivom počasí. Ak sa dostanú na vnímavé listové pletivo, vo vhodných podmienkach askospóry klíčia, klíčne vlákno preniká do listu a dochádza k infekcii. Prvé príznaky sa na listoch objavujú o 14 až 16 dní po infekcii.
Na napadnutých listoch
Nepohlavné spóry, konídiá, sa tvoria na škvrnách na napadnutých listoch v orgánoch zvaných acervuly. Acervuly sa vo väčšom počte vyskytujú na spodnej strane čepele. Konídiá sú bezfarebné, polmesiačikovité a rozdelené jednou priehradkou na dve, približne rovnaké bunky. Produkované sú vo veľkom množstve a na ďalšie listy sa šíria vetrom a dažďom. Rýchle šírenie ochorenia počas vlhkého leta je spôsobené práve konídiami.
Prevencia proti antraknóze
Ochorenie môže spôsobovať silné odlistenie stromov. Pokiaľ sa opakuje každý rok, stromy sú oslabené a vymŕzajú, kvalita a množstvo orechov sú nízke. Prevenciou proti antraknóze je zhrabanie a spálenie čo najväčšieho množstva napadnutého lístia a konárikov na jeseň. Jarná aplikácia dusíkatého hnojiva (apríl), napríklad síranu amónneho alebo močoviny, podporuje rast lístia, čo pomáha kompenzovať spôsobené škody. Hnojivá, ktoré obsahujú okrem dusíka aj fosfor a draslík, nevykazujú rovnakú účinnosť ako jednozložkové hnojivá. Hnojivo je potrebné aplikovať v dávke odporúčanej výrobcom, alebo približne 280 kg.ha-1 (28 g.m-2).
.
.
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.