V Číne je známa už od čias dynastie Tsin, 221 rokov pred Kristom. Jej jedinečný účinok tu bol hodnotený na úrovni magických zázračných nápojov. V priebehu stáročí sa oživujúci prírodný nápoj dostal cez Japonsko a Rusko do Európy. V minulých desaťročiach upadol do zabudnutia a teraz sa znovu objavil. Medzitým kombucha dobyla aj Nový svet. V Hollywoode o tomto nápoji platí mýtus, že je tajomstvom krásy a večnej mladosti. Veľký počet filmových hviezd verí kombuche a pravidelne ju pije.
Nuž, skúsme jej užívaním aspoň raz v roku aj my očistiť svoje telo od nahromadených odpadových látok. Skôr, ako sa pustíme do procesu omladzovania, mali by sme si o zázračnej kombuche čo-to povedať.
Čo to je kombucha?
Vzniká vďaka kontrolovanému kvasnému procesu z vybraných bylinkových čajovín (čierny čaj, zelený čaj alebo zelený čaj s pŕhľavou), sacharózy a činnosťou špeciálneho symbiotického spoločenstva rozmanitých kvasiniek, rias, mliečnych baktérií a iných mikroorganizmov, čo je typické pre lišajníky. Keďže huba je všeobecne zaužívaný názov, používam ho aj ja. Pripomína plochý gumový, svetlosivý alebo hnedastý rôsol. Nová huba vzniká vtedy, keď stará spracuje výživné látky v čaji. V kvasnom procese sa sacharóza štiepi na fruktózu a glukózu. Súčasne sa tvoria enzýmy štiepiace bielkoviny a sacharidy. Na náš organizmus pôsobí očistne a liečivo:
• Obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú pri odbúravaní živín, reguluje celkovú látkovú premenu a tým zlepšuje činnosť čriev
• Cenné laktobacily (mliečne baktérie) v kombuche podporujú činnosť mikroflóry čreva a bioplazmu obranného systému. Ozdravujú a zlepšujú bakteriálne prostredie v črevách a prispievajú k ničeniu choroboplodných zárodkov
• V prírodnej medicíne sa kombucha využíva pri mnohých terapiách na celkové posilnenie obrannej sily organizmu. Zvlášť začiatkom zimného obdobia, keď musí telo častejšie odolávať rôznym druhom vírusových ochorení, je kombucha cenným prostriedkom na podporu imunitného systému
• Cenná huba v kombuche prispieva k vyčisteniu pokožky
Kombucha navyše aj celkom dobre chutí a vyvoláva pocit občerstvenia.
Vymetač jedov
Keďže na prácu pečene ako detoxikačného orgánu sa kladú čoraz väčšie nároky, každý z nás by mal aspoň raz v roku podstúpiť očistný pôst – či už v spojení s odtučňovacou diétou, alebo iba pre očistu tela. V našom organizme tvorí pečeň kyselinu glukorónovú na odstránenie jedovatých látok. Kyselina na seba viaže voľné škodlivé látky a tak zabráni, aby ich naše telo muselo prijímať. Viazané jedy sa potom vylučujú cez črevá z tela. Okamžite nevylúčené jedy a odpady sa hromadia po celé roky v tele na stenách čriev. Prívod škodlivín zo životného prostredia a zo stravy sa stále zvyšuje, pečeň sa teda stále viac a viac preťažuje. Alkohol, cigarety a mnohú lieky zaťaženie iba zvyšujú.
Telo potrebuje na odstránenie jedov každú možnú pomoc, predovšetkým potrebuje veľa tekutín.
Už po stáročia známy, aspoň v Japonsku a Číne, je vykvasený čajový nápoj kombucha. Vedecké analýzy poukázali na to, že tento zázračný nápoj čínskej dynastie Tsin obsahuje veľké množstvo glukorónovej kyseliny. Dlhý čas sa potvrdzovalo, že práve táto kyselina, vedno s kyselinou mliečnou obsiahnutou v kombuche, má veľmi dôležitý účinok na naše zdravie. Ďalšie výskumné štúdie navyše zistili pozitívne účinky enzýmov, vitamínov a minerálnych látok, ktoré kvasený nápoj obsahuje tiež vo veľkom množstve. Tráviace enzýmy, nachádzajúce sa v kombuche, podporujú očistný účinok glukorónovej kyseliny. Tieto enzýmy pomáhajú organizmu pri rozklade sacharidov a bielkovín. Vďaka aktivácii látkovej premeny nastáva v tele znížená tvorba odpadových látok. Ak je totiž látková premena pri spracovaní živín poškodená a zlá, tvorí sa viac odpadových látok. Výskumy dospeli k záveru, že kombucha pôsobí aj proti jedovatým látkam, nahromadeným v tele zo životného prostredia. V hrubom čreve testovaných osôb sa po užívaní kombuchy dali zmerať rôzne jedovaté látky, uvoľnené z prostredia vďaka ich zvýšenej hladine.
Postup očistnej kúry s kombuchou
Mali by sme ju piť pravidelne, alebo aspoň vtedy, keď to naše zdravie vyžaduje. Očistná kúra trvá niekoľko týždňov. Trikrát denne pijeme jeden pohár(1dcl), ráno najlepšie nalačno, na obed a večer medzi jedlom po jednom pohári. U nás ju už dostať kúpiť aj vo veľkých supermarketoch či biopredajniach. V mnohých vyspelých európskych krajinách dokonca kombuchu ponúkajú popri pive a víne ako zdravý alternatívny nápoj. Môžeme si ju však pestovať a pripraviť aj sami doma, ale potrebujeme na to malé biochemické továrničky – magické kultúry kombuchy.
Najdôležitejšie látky v kombuche
Kyseliny: glukorónová, mliečna, octová, glukónová, uhličitá, vínna, citrónová, oxaloctová, jantárová, malonová
Vitamíny: skupiny B, vitamíny C, D, A a K
Enzýmy: inventáza, amyláza, kataláza, syridlový enzým, sacharóza, proteolytické enzýmy
Minerály: sodík, draslík, horčík, vápnik, mangán, železo, kobalt, meď, zinok
Účinok kombuchy však dodnes nie je možné úplne vysvetliť. Kombucha je jednoducho viac ako súčet jej všetkých zložiek. Všestranne orientované čínske liečiteľstvo nepopisuje kombuchu prostredníctvom izolovaných vplyvov jej obsahových látok a ich čiastočných účinkov, chápe jej účinky celkovo. V Ázii sa kombucha pije už viac ako dvetisíc rokov na osvieženie, očistenie tela i duše, čím sa nemyslí nič iné, ako spomínaný očistný účinok.Tým pozitívne vplýva na zdravie, blaho a spokojnosť.
Kombucha vzniká fermentáciou čaju osladeného cukrom činnosťou špeciálnych mikroorganizmov (baktérie-Acetobacter sp. A kvasinky-Schizosaccharomyces sp.), ktoré vytvárajú hrubú plávajúcu hnedú vrstvu.
Viac sa dočítate v publikácii Katarína Horáková: Detoxikácia organizmu - Ako si zlepšiť kvalitu života.
Poznáte knihy profesorky Kataríny Horákovej? Zoznámte sa.