Egreše patria u nás k obľúbenému drobnému ovociu. Pestujú sa všade tam, kde sa darí ríbezliam. Plody sú svetlo- až tmavočervené alebo žlté a zelenožlté. Podľa odrody môžu byť jemne ochlpené alebo hladké. Egreše pochádzajú z kolísky mnohých druhov ovocia - z Prednej Ázie, z južnej Európy a z ďalších stredomorských krajín. V súčasnosti ide o kry severného mierneho pásma. Egreše sa v našich zemepisných šírkach vyskytovali najskôr ako divorastúce kríky, až neskôr ich začali pestovať v záhradách a kultivovať rôzne odrody.
Prvé zmienky o ich pestovaní pochádzajú z Ruska, odkiaľ sa rozšírili aj do Európy a Ameriky. Toto ovocie sa zvykne často porovnávať i s ríbezľami. I keď je to menej známe, jeho hodnoty sú oveľa vyššie ako v prípade ríbezlí. Obsahujú totiž podstatne viac vitamínu C, ktorý výborne posilňuje imunitu. Dopriať by ste si ich mali najmä v čase chrípky, keď slúžia ako prevencia.
Obsah vitamínov a minerálov v egrešoch
Egreše v 100 g obsahujú 48 kalórií, 0,2 g tukov, 11,8 g sacharidov, 3,6 g vlákniny. Ďalej obsahujú vitamín A, vitamín B1-tiamín, B2-riboflavín, B3-niacín, B5-kyselinu pantoténovú, B6-pyridoxín, B9-kyselinu listovú, vitamín C, E, omega 6 a omega 3 kyseliny, z minerálnych látok obsahujú kremík, draslík, fosfor, horčík, vápnik, sodík, selén, železo, meď, zinok a mangán. Egreše spevňujú cievny systém, podporujú trávenie, posilňujú imunitný systém, chránia zdravie očí, bojujú proti starnutiu, chránia mozog, pomáhajú redukovať hmotnosť, udržujú zdravý krvný tlak, pomáhajú lepšie spať, udržujú zdravé vlasy.
Egreše spevňujú cievny systém
Ľudský organizmus potrebuje kremík na tvorbu a udržanie pevného cievneho systému. Egreše sú veľmi účinné práve na poškodené alebo oslabené tepny a žily. Ak sa vám objavia viditeľné "pavučinky" kŕčových žíl, týždňová egrešová kúra môže ochabovanie cievneho systému spomaliť. Dlhodobý dostatočný príjem kremíka môže mať preventívny účinok proti vzniku ochorení cievneho systému.
Egreše posilňujú imunitný systém
Antioxidačné vlastnosti egrešov podporujú silnú imunitu. Imunitný systém bráni a bojuje proti škodlivým organizmom, ktoré sa snažia napadnúť telo a spôsobiť chorobu. Antioxidanty sa ďalej snažia neutralizovať útočníkov, aby chránili samotné imunitné bunky.
Egreše podporujú trávenie
Vláknina je známa svojou úlohou v tráviacom zdraví a v pravidelnosti pohybov čriev. Množstvo vlákniny v egrešoch (3,6 g na 100 gramov) môže určite podporiť pravidelný pohyb čriev a znížiť riziko vzniku zápchy. Egreše zároveň prečisťujú a detoxikujú črevá.
Egreše chránia mozog
Rovnako ako všetky bobule, aj egreše majú veľmi veľa antioxidantov, ktoré pomáhajú chrániť pred bunkovým poškodením a oxidačným stresom. Tento antioxidačný účinok hrá hlavnú úlohu, pokiaľ ide o zdravie mozgu a kognitívne funkcie, ako je napríklad zlepšená pamäť. Egreše môžu dokonca pomôcť chrániť ľudí pred závažnými degeneratívnymi ochoreniami mozgu, ako je Alzheimerova choroba.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana,
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Zelenina bez chémie,
Ochrana ovocných rastlín proti chorobám, ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom.
Egreše chránia zdravie očí
Obsah vitamínu A, ktorý sa nachádza v egrešoch, podporuje zdravie očí, najmä znižuje riziko nočnej slepoty, stav, ktorý sťažuje alebo dokonca znemožňuje vidieť v relatívne nízkom alebo stlmenom svetle. Okrem toho vitamín C môže zabrániť tvorbe šedého zákalu alebo zakaleniu očných šošoviek, ktoré narúšajú zrak a videnie.
Egrešmi proti starnutiu
Vitamín E zohráva veľkú úlohu v zdraví pokožky a môže znížiť poškodenie slnkom a zároveň podporiť produkciu kolagénu, zachovať integritu pokožky a znížiť riziko vrások. Vitamín A znižuje pravdepodobnosť vzniku vrások.
Egreše udržujú zdravý krvný tlak
Egreš obsahuje veľa draslíka a má nízky obsah sodíka. Jedna šálka egrešov obsahuje 297 miligramov draslíka v porovnaní s 1,5 mg sodíka. To pomáha uvoľniť krvné cievy a udržiavajú správny krvný tlak.
VYSÁDZAJTE S MYKORHÍZNYMI HUBAMI
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
Egreše pre zdravé vlasy
Adekvátny príjem vitamínu C nielenže zlepšuje imunitný systém, ale tiež vytvára a udržiava kolagén, ktorý je pozoruhodným proteínom vo vlasoch. Vitamín A, ktorý egreše tiež obsahujú, chráni vlasové folikuly pred poškodením spôsobeným voľnými radiálmi.Po konzumácií egrešov sú vlasy pevnejšie, lesklejšie a nevysušujú sa.
Egreše pomáhajú redukovať hmotnosť
Jednotlivci často spochybňujú príjem ovocia, keď sa snažia schudnúť. Ale môžete si byť istí, že ovocie (a egreše) môže byť účinným pomocníkom na chudnutie. Egreš je bohatý na vlákninu a zároveň má nízky obsah kalórií, čo v konečnom dôsledku podporuje stratu hmotnosti, keď je v kombinácii s dobre vyváženou stravou a cvičením.
Egreše pomáhajú lepšie spať
Egreše pomáhajú spánku vďaka vysokému obsahu horčíka, čo je minerál, ktorý je priamo spojený so zlepšovaním kvality, trvania a pokoja spánku. Egreše tiež pomáhajú regulovať metabolizmus, pomáhajú znižovať poruchy spánku a výskyt nespavosti.
Ako pestovať egreše?
Egreš nie je náročný na pestovanie, v podstate sa mu darí všade tam, kde aj ríbezliam. Neznáša však príliš vlhké, ťažké pôdy. V nadmerne vlhkom prostredí trpí múčnatkou, čo sa typicky prejavuje obalením plodov bielym povlakom. Egreš má rád otvorené vzdušné priestory, kde dobre znáša aj zatienenie inými rastlinami.
Pre výsadbu egreša je ideálna neutrálna alebo zásaditá pôda. Pri výbere stanoviska počítajte s dlhou životnosťou egreša, cca 10 až 20 rokov. Ak plánujete vysadiť egrešmi rozsiahlejšiu záhradnú plochu, môžete si ju pripraviť pestovaním vhodnej predplodiny (zemiaky alebo strukoviny). Egreše sú pomerne náročné na živiny, dodáte im ich napríklad špeciálnymi minerálnymi hnojivami na egreše s prídavkom rohoviny, každých pár rokov kvalitným kompostom a maštaľným hnojom.
Po zbere predplodiny je ten správny moment na jesennú výsadbu egrešových stromčekov alebo kríčkov. V (prvú) skorú jar sa kríčky zvyknú hlboko zastrihnúť, až na 2-3 púčiky. V ďalších rokoch tvarujte krík tak, aby mal niekoľko (5-6) mocných hlavných výhonkov s bočnými výhonkami. Stromčekové korunky (ale aj kríčky) potom stačí podľa potreby presvetliť letným rezom hneď po zbere úrody.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/ovocie/egrese-10-ucinkov-na-zdravie
https://najmama.aktuality.sk/clanok/233292/egrese-pochutka-plna-zdravia/
https://www.poctivepotraviny.sk/magazin/clanok/ako-pestovat-egrese