Estragón je korenina často využívaná napríklad v stredomorskej alebo francúzskej kuchyni. Má výraznú chuť a jedlu dokáže dodať skutočný šmrnc. Len málokomu je však známe, že estragón má aj množstvo liečivých účinkov. Pozitívne vplýva najmä na tráviaci aj nervový systém, dokáže tlmiť bolesti a zlepšovať kvalitu spánku. Využiť ho môžete pri príprave mnohých pokrmov. Rovnako sa z neho dá uvariť liečivý čaj, ktorý vám pomôže s mnohými neduhmi.
Palina dračia je dvojročná bylina, ktorú zaraďujeme do čeľade astrovité. Práve z jej častí, najmä stoniek a listov, sa pripravuje korenie známe ako estragón. Palina bola v minulosti známa najmä vo východnej Európe či strednej Ázii. Kedysi vraj slúžila na odháňanie drakov či hadov. K nám sa dostala približne v 13. storočí. Dnes sa z nej vyrába korenie, ktoré vo svojich jedlách s obľubou používajú najmä Francúzi, ale aj Taliani či Gréci. Palina dračia dorastá približne do výšky 60 až 140 centimetrov. Je husto olistená a rozkonárená.
.
NAJPREDÁVANEJŠIE PRODUKTY V ESHOPE ZELENÝ JEŽKO
Kliknite na produkty a nájdete stránku s bestsellermi
Zloženie estragónu
Estragón obsahuje bielkoviny, tuky, vlákninu aj cenné omega 3 a 6 mastné nenasýtené kyseliny. Taktiež je zdrojom viacerých minerálnych látok a stopových prvkov. Doplní vám vápnik, jód, horčík, fosfor, zinok, meď, selén aj mangán. Okrem toho obsahuje vitamín A aj C, a tiež niektoré vitamíny skupiny B. Estragón má silné antiseptické účinky a podporuje imunitný a tráviaci systém. Vplyv má najmä na proces trávenia, zlepšuje vyprázdňovanie a napomáha odstraňovať plynatosť.
Estragón obsahuje tiež anestetickú látku zvanú eugenol, ktorá je veľmi účinná najmä pri bolestiach zubov. Okrem toho si však dokáže táto korenina poradiť aj s bolesťou hlavy či brucha alebo s kŕčmi. Taktiež blahodarne vplýva na funkciu obličiek či pečene. Estragón prispieva k znižovaniu krvného tlaku a pôsobí proti kôrnateniu ciev. Dokonca upokojuje nervový systém a zlepšuje kvalitu spánku. Vyskúšať by ho mali najmä osoby, ktoré trápi nespavosť.
Estragón a jeho účinky na zdravie
Estragón udržuje zdravé trávenie
Oleje v estragóne spúšťajú prirodzené tráviace šťavy tela, vďaka čomu je vynikajúcou tráviacou pomôckou nielen ako aperitív (ktorý pomáha podnietiť chuť k jedlu), ale tiež ako pomôcka pre správne trávenie jedla. Môže napomáhať tráviacemu procesu od začiatku do konca, počínajúc vylučovaním slín v ústach, po tvorbu žalúdočných štiav v žalúdku až po peristaltický pohyb v črevách. Väčšinou je táto zažívacia sila spôsobená karotenoidmi estragónu. Katedra výživy v Írsku preskúmala účinky bylín, ktoré obsahujú karotenoidy, na trávenie. Výsledky ukázali, že tieto bylinky „prispievajú k príjmu biologicky prístupných karotenoidov“, čo zase zlepšuje zdravie tráviaceho ústrojenstva.
Estragón pomáha odstrániť bolesť zubov
V celej histórii používa tradičná rastlinná medicína čerstvé listy estragónu ako domáci liek na úľavu od bolesti zubov. Hovorí sa, že starí Gréci žuvali listy, aby si znecitliveli ústa. Tento účinok zmierňujúci bolesť je spôsobený vysokými hladinami eugenolu, prírodne sa vyskytujúcej anestetickej chemikálie, ktorá sa nachádza v rastline. Estragón môže tiež pomôcť znížiť bolesť ďasien, ktoré často sprevádzajú bolesti zubov.
Estragón podporuje lepší spánok
Francúzi tradične používajú čaj estragónu na liečbu nespavosti a aj keď to nie je vedecky dokázané, estragón vám skutočne môže pomôcť s problémami so spánkom. Niektorí bylinkári odporúčajú vypiť čaj estragónu skôr, ako si pôjdete ľahnúť, aby sa upokojil nervový systém a podporil pokojný spánok.
Estragón pomáha potlačiť menštruačnú bolesť
Estragón sa osvedčil ako doplnok pre ženy trpiace bolestivou menštruáciou. Bol tiež propagovaný ako prostriedok na udržanie celkového zdravia ženského reprodukčného traktu. Z týchto dôvodov by sa nemal používať počas tehotenstva alebo dojčenia.
Nechýba vo vašej knižnici niektorá z týchto kníh?
Kliknite na knihy a môžete si ich objednať
Estragón je antibakteriálny
Dva typy baktérií, ktoré sú veľmi dobre známe a veľmi nebezpečné, sú Staphylococcus aureus (príčina Staph infekcie) a Escherichia coli (E.coli). Vredy, lišaje, otrava jedlom, celulitída a syndróm toxického šoku sú príklady chorôb, ktoré môžu byť spôsobené baktériami Staphylococcus. Niektoré druhy E. coli môžu spôsobiť hnačky, zatiaľ čo iné spôsobujú infekcie močových ciest, choroby dýchacích ciest, zápal pľúc a ďalšie choroby. Esenciálny olej estragónu preukázal antibakteriálnu aktivitu proti Staphylococcus aureus a Escherichia coli. Štúdia ukázala, že esenciálny olej estragónu môže nielen ničiť nebezpečné baktérie, ale táto schopnosť z neho robí výbornú voľbu aj ako prírodný konzervačný prostriedok, najmä v syroch. Estragón sa tiež používa ako súčasť prírodnej liečby SIBO, čo je skratka pre „prerastanie baktérií tenkého čreva“, ktoré je definované ako nadmerné množstvo baktérií v tenkom čreve.
Ako používať estragón?
Palinu dračiu, respektíve estragón, môžete využívať v čerstvom i sušenom stave. Ak máte poruke čerstvú rastlinu, jej lístky nadrobno posekajte a pridajte do pokrmu. Skvelo sa hodí do šalátov, k hydine či rybám. Taktiež ju môžete použiť do omáčok, nátierok, zálievok, na pečené či varené zemiaky aj cestoviny. Podobne môžete využívať aj sušený estragón. Táto korenina sa však v akomkoľvek stave používa predovšetkým v studenej kuchyni. Do tepelne upravených pokrmov je ho vhodné pridať až po dovarení. Jedlu dodá výraznejšiu a trochu trpko-pikantnú chuť.
Odvar s estragonu
Pri liečebnom použití sa odporúča pripraviť si z estragónu odvar. Budete naň potrebovať jednu čajovú lyžičku sušeného alebo čerstvého estragónu a 2,5 dcl vody. Koreninu zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať asi 10 minút. Následne čaj sceďte a pri ťažkostiach konzumuje jednu šálku dvakrát denne. Pomôže vám pri problémoch s trávením, prečistí obličky a močové cesty a podporí chuť do jedla. Vyskúšať ho tiež môžete, ak vás trápi bolesť zubov alebo bolestivá menštruácia.
Viac článkov o bylinkách nájdete TU.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/koreniny/estragon-palina-dracia-5-ucinkov-na-zdravie
https://www.kamzakrasou.sk/poznas-estragon-zisti-ake-su-jeho-ucinky-nielen-v-gastronomii-/15609