Čitateľka Veronika Poláková sa nás opýtala: - Pred vyše dvoma týždňami sme kúpili granátovník, presadili sme ho do zeme a okolo koreňa sme dali starý drevený sud. Zem sme zmiešali so substrátom na stredozemné rastliny a pieskom. Zo západu je granátovník chránený betónovým plotom a zo severu garážou. Po týždni a pol začal žltnúť. Viete mi nejako poradiť, čo sa mohlo stať? Nerada by som o neho prišla nakoľko je pre mňa veľmi vzácny a nestal málo.
Ďakujeme za zaujímavú otázku a krásne foto. Na otázku odpovedala Ing. Anna Szabóová zo Slovenského zväzu záhradkárov.
Prenosná okrasná rastlina
Exemplár granátovníka je skutočne nádherný a bola by škoda oň prísť. Chválime výber chráneného miesta na výsadbu. Treba však pamätať, že granátovník znáša v zime maximálne -15 °C. Vegetačné obdobie trvá 180 až 215 dní. V našich podmienkach sa pestuje skôr ako prenosná okrasná rastlina, nie pre plody. Na kvalitné dozretie plodov treba totiž až 120 až 160 dní (z vegetačného obdobia) s plným slnečným svitom. Rastlinu je potrebné na zimu preniesť do chladnej miestnosti s teplotou okolo +6 °C, obmedziť na minimum závlahu, aby bolo zachované obdobie vegetačného pokoja. Von rastlinu vynášame koncom apríla, v máji, najskôr do polotieňa, až potom na priame slnko.
Nadmerná zálievka
Príčin žltnutia granátovníka v takom krátkom čase po výsadbe môže byť viac. V prvom rade nadmerná zálievka po presadení, keď koreňová sústava nie je schopná prijať a spracovať dodávané množstvo závlahovej vody, lebo rastlina ešte dobre nezakorenila – neprekorenila nový substrát, čo trvá približne 2 až 3 týždne. Dlhšie trvajúce zamokrenie spôsobí postupné odumieranie - zhnitie korienkov, následne žltnutie listov, výhonkov až zahynutie rastliny. Rastlina navonok vädne, žltne a pestovateľ v domnienke, že rastlina trpí suchom zalieva a zalieva. Platí všeobecná zásada, že rastliny skôr znesú krátkodobo sucho ako nadmernú závlahu. Zavlažiť treba, keď je substrát na povrchu mierne suchý. Zavlažujeme radšej menšími dávkami a pravidelne, raz až dvakrát za týždeň vlažnou vodou. Je dobré si zvoliť 1 až 2 dni na zálievku v týždni. Granátovník bude vďačný za časté rosenie listov.
.
EKOLOGICKÁ OCHRANA NÁŠHO OVOCIA A ZELENINY
Kliknite na obrázok a zoznámte sa
Rastlina sa musí prispôsobiť
I keď je rastlina vysadená s koreňovým balom, predsa len trpí šokom, keď z pôvodnej nádoby – kontajnera je vysadená do inej nádoby resp. do voľnej pôdy. Trvá istý čas, kým sa prispôsobí. Pred výsadbou je potrebné koreňový bal rukami jemne uvoľniť, poškodené korienky zastrihnúť, prípadne o 2 až 3 centimetre skrátiť, aby spletené korienky mohli lepšie a rýchlejšie zakoreniť. Priemer novej nádoby má byť max o 2 až 3 centimetre širší ako bola pôvodná. Substrát zvolíme ľahší, priepustný, s neutrálnou až zásaditou reakciou.
Drenáž a hnojivo
Ďalším faktorom pre úspešné pestovanie je dostatočná drenážna vrstva (kamienky, štrk, keramzit) na odvádzanie prebytočnej vody v mieste výsadby. Výška drenáže by mala byť približne 3 až 5 centimetrov, podľa veľkosti koreňového balu. Pravidelné prihnojenie viaczložkovým hnojivom (napr. Cererit, Slovcerit, a i.) urobíme až po zakorenení, nie skôr ako o 2 až 3 týždne po presadení. Z estetického dôvodu možno žtnúce konáriky mierne o 10 až 15 centimetrov skrátiť, aby bol zachovaný tvar koruny a zároveň zistíte, či stržeň je v strede živý, zelenkastý.
.
Už čoskoro nájdete v ponuke eShopu Zelený ježko rozšírenú ponuku účinných kvapalných i kryštalických hnojív,
ktoré Vám zabezpečia bohatú úrodu a zdravú záhradu.
.