Hoci ide o ovocie, baklažány sa bežne nazývajú „kráľom zeleniny“, prinajmenšom v Indii, pretože sú jednou z najuniverzálnejších a najfunkčnejších potravín v kultúrnej oblasti. Baklažán pochádza z teplých východných oblastí ďalekej Indie. Jeho cesta do našich krajín trvala pomerne dlho. Baklažány sa začali konzumovať ešte len zhruba pred päťdesiatimi rokmi, pretože prežívali povery, že ich pojedanie vedie k šialenstvu a malomocenstvu. Dnes sú obľúbenou a chutnou zeleninou so značnou nutričnou hodnotou.
Baklažány sa zvyknú pestovať v rôznych tvaroch a farbách - od bielych až k fialovým odtieňom. Bez ohľadu na tvar či farbu, obsahujú mnoho prospešných živín a fytochemických zlúčenín, vďaka čomu sa zaraďujú medzi významné potraviny.
.
VYSÁDZAJTE S MYKORHÍZNYMI HUBAMI
Chcete si objednať? Kliknite na jednotlivé obrázky.
.
Obsah vitamínov a minerálov v baklažáne
Baklažán v 100 g obsahuje 24 kalórií, 0,2 g tukov, 6 g sacharidov (z toho 3,5 g cukry), 3 g vlákniny a 1 g bielkovín. Ďalej obsahuje vitamín A, B, C, E, K a z minerálnych látok obsahuje draslík, horčík, vápnik, sodík, fosfor, mangán, meď, zinok a železo, omega 6 a omega 3 kyseliny. Baklažán upravuje trávenie, bojuje proti rakovine kože, zlepšuje zdravie kostí a funkcie mozgu, zlepšuje zdravie srdca, bráni vrodenému defektu, bráni krvácaniu z ciev, znižuje citlivosť na alergie, pomáha bojovať proti chudokrvnosti, pomáha zvládať cukrovku.
Baklažán a jeho účinky na zdravie
Baklažán zlepšuje funkcie mozgu
Baklažány sú skvelým zdrojom fytonutrientov, ktoré sú už dlho známe pre zvýšenie kognitívnej aktivity a celkového duševného zdravia. Nielenže sa bránia proti aktivite voľných radikálov a chránia telo a mozog pred toxínmi a chorobami, ale tiež zvyšujú prietok krvi do mozgu. Dodávaním viac krvi bohatej na kyslík do mozgu stimulujú nervové dráhy, aby sa vyvíjali, čím sa zvyšuje pamäť a analytické myšlienky. Draslík v baklažáne tiež pôsobí ako vazodilatátor (vyvoláva rozšírenie ciev) a posilňovač mozgu, takže celkovo by sa určite mal nazývať „mozgová potravina“.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Baklažán zlepšuje zdravie srdca
Baklažány znižujú prítomnosť zlého LDL cholesterolu v tele a stimulujú príjem dobrého HDL cholesterolu. Rovnováha cholesterolu v tele je vždy kolísavá na základe jedla, ktoré jeme, ale čím viac HDL cholesterolu máme, tým lepšie. Zníženie hladiny LDL cholesterolu môže zabrániť srdcovým infarktom, mŕtviciam a ateroskleróze. Nakoniec, bioflavonoidy v baklažáne sú skvelé pre zníženie krvného tlaku, ktorý znižuje napätie a stres na kardiovaskulárny systém, čím výrazne zlepšuje zdravie vášho srdca.
Baklažán pomáha zvládať cukrovku
Baklažán je vhodný na zvládanie cukrovky, pretože je bohatý na vlákninu a má nízky obsah rozpustných sacharidov. Konzumácia tejto zeleniny pomáha regulovať aktivitu glukózy a inzulínu v tele. Stabilné hladiny inzulínu pomáhajú odvrátiť nebezpečné účinky diabetu v našom tele.
Baklažán bráni krvácaniu z ciev
Okrem tepien a žíl máme aj malé cievy známe ako kapiláry, ktoré sa pripájajú k samotným orgánom. Tepny a žily sú oveľa väčšie a neboli by schopné dodávať krv do mikroštruktúr nachádzajúcich sa v orgánoch. Konzumácia baklažánu zabraňuje nadmernému krvácaniu z kapilár, ale pracuje na zlepšení ich štrukturálnej sily.
Chcete si dopestovať baklažán v záhrade?
Vyskúšajte jedinečné osivá z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
Baklažán zlepšuje zdravie kostí
Baklažány sú veľmi dobré pre ľudí s vysokým rizikom zníženia hustoty kostí a osteoporózy. Fenolové zlúčeniny sú to, čo dáva baklažánom a mnohým iným plodom ich jedinečné sfarbenie. Tieto zlúčeniny sú tiež spojené so zníženými príznakmi osteoporózy, silnejšími kosťami a zvýšenou minerálnou hustotou kostí. Baklažány majú tiež významné množstvo železa a vápnika, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zdravia kostí a celkovej sily. Napokon, množstvo draslíka v baklažáne pomáha pri absorpcii vápnika, čo robí baklažán komplexným a veľmi užitočným posilňovačom osteoporózy a zdravia kostí.
Baklažán upravuje trávenie
Baklažán, rovnako ako mnoho iných druhov zeleniny, je výborným zdrojom vlákniny, nevyhnutným prvkom každej vyváženej stravy. Vláknina je nevyhnutná pre gastrointestinálne zdravie, ako aj pre pravidelnú stolicu. Vyvoláva stolicu tak, že prechádza ľahšie cez tráviaci trakt a zároveň stimuluje peristaltický pohyb, čo znamená kontrakciu hladkých svalov, ktoré pomáhajú jedlu vytlačiť sa z tela von. Nakoniec, vláknina tiež stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav, ktoré uľahčujú vstrebávanie živín a spracovanie potravín.
Baklažán bojuje proti rakovine kože
Extrakt nájdený v šupke z baklažánu, ukázal potenciál pri usmrcovaní buniek rakoviny kože. Podľa správy Billa E. Chama z roku 2011, je tento extrakt, keď sa používa topicky v krémovej formulácii, účinný pri liečbe veľkých nemelanómových rakovín kože.
Baklažán znižuje citlivosť na alergie
Baklažán patrí do čeľade, ktorá je známa vysokým alergickým potenciálom. Samotný baklažán je však relatívne hypoalergénny a je schopný znížiť vašu odpoveď aj na iné alergény. Predpokladá sa, že to zaručuje prítomnosť zlúčeniny kyseliny chlorogénovej, ako aj jeho imunitné posilňujúce účinky.
Baklažán pomáha bojovať proti chudokrvnosti
Nedostatočné množstvo železa v strave môže byť pre zdravie veľmi nebezpečné. V niektorých prípadoch môže nedostatok železa viesť k anémii, ktorá sa vyznačuje všeobecným pocitom únavy a slabosti spôsobeným nedostatkom zdravých červených krviniek na prenos kyslíka v tele. Baklažán, ktorý má vysoký obsah železa, pomáha v boji proti zdravotným stavom, ako je anémia.
Kde pestovať baklažán?
Vyberte slnečné miesto chránené pred vetrom s hlbokou, výživnou a priepustnou pôdou. Najlepšie sa mu darí pri teplote 22 až 28 °C, nočné by nemali poklesnúť nižšie ako na 15 °C.
Baklažán sa pestuje u nás ako jednoročná letnička. Bohato sa rozkonáruje, ale ak ho vyviažete k opore, môže dorásť v závislosti od odrody do výšky až dva metre. Plodom je bobuľa, ktorej veľkosť, tvar, ba aj farba môžu byť opäť na základe pestovanej odrody rôzne. Najčastejšie si však väčšina ľudí baklažán predstaví ako tmavo fialový lesklý plod oválneho tvaru.
Ako pestovať baklažán?
Predpestovať si ho môžete podobne ako rajčiaky, priesady vysádzajte od polovice mája, keď už určite nehrozia mrazy ani nízke teploty, ktoré by len zbytočne spomaľovali rast a vývin rastliny.
Jednotlivé rastliny vysádzajte do vzdialenosti 30 cm v riadku, jednotlivé rady by mali byť od seba vzdialené asi 60 cm.
Ide o plodinu prvej trate, preto nešetrite organickým hnojivom. Počas vegetácie je nevyhnutná dostatočná zálievka najmä v období, keď vznikajú plody. V suchom prostredí totiž kvety či začínajúce plody opadnú.
Okrem zavlažovania je dôležité aj to, aby ste regulovali množstvo plodov na jednej rastline. Optimum je 3 až 7 plodov na jednej rastline (podľa jej vzrastu a vitality), potom zaštipnite jej vrchol. Po zaštipnutí by mal nad najvrchnejším plodom ostať jeden list.
Kedy sú baklažány zrelé?
Na konzumáciu sú najvhodnejšie plody zberané asi tridsať dní po odkvitnutí. Ich dužina je jemná a má mäkké, nevyzreté semená. Určite si dajte záležať, aby ste brali len plody s takou farbou, akú majú mať. Väčšinou dozrievajú baklažány od polovice augusta a postupné dozrievanie pokračuje až do príchodu prvých mrazov. Pri zbere plod odrežte záhradníckymi nožnicami so stopkou dlhou dva centimetre, vďaka ktorej ho budete môcť skladovať dlhšie.
.
Chcete si dopestovať chutnú zeleninu v záhrade?
Vyskúšajte kvalitné semienka z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
.
Použité zdroje:
https://www.zdravie.sk/clanok/39087/baklazan
https://zdravopedia.sk/zelenina/baklazan-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.pluska.sk/izahradkar/uzitkova-zahrada/ovocie-zelenina/pestovanie-baklazanu-nie-je-veda-regulujte-mnozstvo-plodov.html