Použitie kvalitných substrátov má priaznivý vplyv na získanie zdravej priesady bez použitia alebo s obmedzeným použitím pesticídnych prípravkov. Na trhu je dostatočný sortiment vhodných substrátov na predpestovanie priesad vyrobených na báze rašeliny, ktoré sa vyznačujú tým, že neobsahujú semená burín, zárodky chorôb a škodcov. Majú dobrú štruktúru pre priaznivý rast koreňovej sústavy, dobrú sorpčnú schopnosť aj vhodnú kyslosť prostredia.
Tento príspevok je z publikácie
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana.
Autorkou je prof. Ing. Magdaléna Valšíková-Frey, CSc.
OPATRENIA PO VÝSEVE
Po vysiatí semeno zasypeme malou vrstvou preosiateho substrátu, ľahko pritlačíme a opatrne zavlažíme. Nádoby s vysiatym semenom umiestnime v skleníku, parenisku, či v iných miestnostiach s teplotou okolo 18° C. Kým semená vzídu, môžu byť aj v tme. Keď začnú vzchádzať, premiestnime ich na svetlo, aby sa netvorili slabé, tenké a dlhé rastliny. Teplomilné druhy zeleniny - uhorky, rajčiaky, paprika, baklažán potrebujú teplotu 22 až 25° C.
RADA
SPRÁVNA TEPLOTA JE DÔLEŽITÁ
Pri zamračenom počasí a v noci, treba udržiavať nižšie teploty. Pri dobrom osvetlení sa vyžadujú vyššie teploty. Teplota však nesmie klesnúť pod kritickú hodnotu. Nachladnutie rastlín spôsobuje pri niektorých druhoch predčasné vybiehanie do kvetu. Nízke teploty môžu úplne zničiť teplomilné druhy zelenín.
ROZSÁDZANIE (PIKÍROVANIE)
Keď rastliny tvoria prvé pravé listy, treba ich presádzať – pikírovať. Odporúča sa skracovanie hlavného korienka, aby zmohutnela koreňová sústava. Rastliny pikírujeme do debničiek, do črepníkov a zakoreňovačov alebo na záhony zakrytých priestorov. Rozsádzame na vzdialenosť podľa druhu zeleniny 3 x 3 centimetre, 5 x 5 centimetrov až 10 x 10 centimetrov. Niektoré druhy (zeler) pikírujeme dva razy.
OŠETROVANIE ZELENINOVÝCH PRIESAD
Musí sa regulovať svetlo, teplota, vlhkosť a živiny tak, aby priesady boli primerane silné, nevytiahnuté a zdravé. Vetraním regulujeme pohyb vzduchu, teplotu a vlhkosť. Intenzita vetrania sa riadi aj podľa druhu a veľkosti sadeníc.
Závlaha má byť pravidelná v menších dávkach a slabým prúdom vody. Voda má mať teplotu ovzdušia. Na studenú vodu sú citlivé hlavne uhorky a paprika. Tieniť je vhodné po pikírovaní za slnečného počasia, aby sa zabránilo vysychaniu, vädnutiu, alebo spáleniu rastlín. Pri zlých svetelných podmienkach v jesenných, zimných mesiacoch, ale aj na jar treba priesady osvetľovať od 5. hodiny ráno až do úplného rozodnenia a od 16. hodiny do 22. hodiny. Na osvetľovanie najlepšie reagujú rajčiaky, paprika a uhorky.
.
SEMIENKA NA PREDPESTOVANIE
RADA
PRIHNOJOVANIE
Ak je použitá zemina dobre zásobená živinami stačí prihnojovať tekutými hnojivami na list. Prihnojovanie robíme za mierne zamračeného počasia. Do večera majú rastliny obschnúť. Ak zostanú vlhké, ľahko ich napádajú hubové a bakteriálne choroby.
Ochrana proti chorobám a škodcom má byť preventívna. Dôležité je morenie osiva pred sejbou a dezinfekcia priestorov a náradia. Najčastejšou chorobou pri pestovaní priesad je padanie klíčiacich rastlín. V prípade výskytu obmedzíme zavlažovanie, intenzívne vetráme a priesady ošetríme registrovanými prípravkami.
Hotové priesady vysádzame do chránených priestorov. Môžu to byť vykurované alebo nevykurované skleníky a fóliovníky, alebo pareniská. Termín výsadby závisí od termínu sejby, presádzania, spôsobu predpestovania priesad, od pestovaného druhu, odrody a od teplotných podmienok v priestoroch, kde sa priesady pestujú a vysadia. Preto treba považovať uvedené termíny v nasledujúcich tabuľkách za informatívne.
RADA
NEPESTUJME NAD RADIÁTOROM
Nekvalitnú priesadu najčastejšie záhradkári dopestujú na parapetoch okien, pod ktorým je umiestnený radiátor. Pri slabom osvetlení sa rastliny vyťahujú do výšky. Správne dopestovaná priesada určená na rýchlenie má mať sinú, ale pružnú stonku, husté olistenie a dobre vyvinuté korene.
.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite SEM a nájdete kompletnú ponuku)
Viac si prečítate o týchto mykorhíznych hubách po kliknutí na obrázok
.