Najlepšie sa pestuje v stredne teplých oblastiach. Vyžaduje dostatok dostupnej vlahy. Nevhodné sú ťažké, mokré pôdy v neštruktúrnom stave. Nepotrebuje hnojenie maštaľným hnojom a zaraďujeme ho do tretej až štvrtej trate.
VYKLÍČI ZA 7 AŽ 9 DNÍ
Hrášok pestujeme zásadne z priamej sejby. Pri klíčení hrach nie je zvlášť náročný na teplo a vyklíči za 7 až 9 dní. Skoré sejby sa môžu uskutočniť už od polovice marca v najteplejších regiónoch. Inak sa seje od začiatku apríla. Medziriadková vzdialenosť môže byť 20 až 30 centimetrov a hĺbka sejby 5 až 6 centimetrov. V riadkoch by mali byť vzídené rastliny vzdialené od seba 4 až 6 centimetrov. Po sejbe sa žiada mierna závlaha.
RADŠEJ VÝDATNÉ DÁVKY ZÁVLAHY
Ak je sucho po výseve, pôdu treba poliať, lebo práve pri klíčení potrebuje hrach najviac vody. Neskôr pri dlhšie trvajúcom suchu potrebuje doplnkovú závlahu. Časté zavlažovanie malými dávkami sa neodporúča. Lepšie reaguje na výdatné dávky s väčším časovým odstupom.
ROK V ZELENINOVEJ ZÁHRADE (+ BIOLOGICKÁ OCHRANA)
Príspevok je z knihy Rok v zeleninovej záhrade (+ biologická ochrana) od profesorky Magdalény Valšíkovej-Frey. Kniha je doplnené a rozšírené vydanie vypredanej rovnomennej knihy.