V období, keď dojčíte by sa vaša strava nemala viac-menej líšiť od tej, ktorú ste jedli počas tehotenstva. Špeciálne si však treba dávať pozor na potraviny, ktoré nafukujú, mohli by totiž cez mliečko spôsobiť problémy i deťom. Čo by sme mali ešte o strave v tomto krásnom, i keď náročnom období vedieť?
Kvalitné materské mlieko
Mamička i dieťatko (v dojčenskom a batoliacom veku) potrebujú dostatok energie i nutrične dôležitých látok.Nie je to dôležité len pre výživu matky, ale tiež i kvôli tvorbe kvalitného mlieka pre bábätko.
„Správny vývoj dieťaťa je na tejto skutočnosti priamo závislý, a preto odporúčanie lekárov dojčiacim ženám sa od ich tehotenstva prakticky nemení. Materské mlieko je nenahraditeľné nielen pre ľahkú stráviteľnosť. Jeho zloženie presne zodpovedá tomu, čo dieťa pre rast a zdravý vývoj potrebuje. A nielen to – buduje si dôležitú obranyschopnosť vďaka potrebnému zastúpeniu vitamínov A a E, kyseliny listovej, ale aj iným dôležitým látkam,“ píše v knihe vydavateľstva Plat4M Books VITAMÍNOVÁ BIBLIA jej autorka Doc. Ing. Ružena Uherová, PhD.
Nedojčíte alebo ste už prestali?
Stane sa, že sa mamičke dojčiť nepodatí, alebo nemôže, či dieťatko má problém prisať sa. Vtedy je čas na umelú výživu. „Keď príde čas, že žena musí z nejakého dôvodu ukončiť dojčenie – či už prirodzene alebo z iných dôvodov – a podávať dieťaťu takzvanú umelú výživu, má možnosti vybrať si z mnohých výrobkov, ktoré sa na našom trhu nachádzajú. Sú ľahko stráviteľné a obsahujú všetky dôležité výživovo významné látky zabezpečujúce dieťatku zdravý vývoj,“ vysvetľuje ďalej odborníčka.Veľmi dôležitými živinami pre rast a vývoj najmenších detí, ktoré v období po narodení veľmi rýchlo rastú a silnejú sú:
* vápnik – pre stavbu kostí a zubov,
* železo – pre krvotvorbu,
* kyselina listová (folacín) – pre zdravý vývoj a telesný rast
* ľahkostráviteľné bielkoviny.