V modernom svete trpí čoraz viac ľudí, a to i mladých nedostatkom vitamínu D. Málokto vie, že ovplyvňuje nielen zdravie našich kostí, ale aj schopnosť brániť sa voči infekciám a psychiku. Prinášame niekoľko dôležitých informácii o tomto potrebnom vitamíne.
DVE NAJČASTEJŠIE FORMY
Pre človeka sú najdôležitejšie dve formy tohto v tuku rozpustného vitamínu:
vitamín D2 – nachádza sa v niektorých potravinách,
vitamín D3 – vzniká účinkom slnečného (UV) žiarenia v pokožke z jeho provitamínu.
Oba tieto vitamíny sa vplyvom hormónov menia v pečeni a obličkách na aktívnu formu. Tento proces je dôležitý preto, aby náš organizmus mohol využiť vápnik a fosfor pre zdravie našich kostí a zubov.
AKO VITAMÍN D PÔSOBÍ A NAČO HO POTREBUJEME?
Vitamín D je hlavným regulátorom látkovej výmeny vápnika v tele. Zvyšuje tiež účinnosť vstrebávania fosforu. Oba tieto prvky potrebujeme na rast, vývoj a udržanie pevnosti kostí. Od nich záleží aj pevnosť zubov a sila svalov. Tento vitamín je potrebný na vyrovnanú látkovú výmenu v kĺbovej chrupavke a ako taký účinne pôsobí v prevencii jej degeneratívnych zmien.
„Vitamín D, ktorý prijímame z potravín, dostáva sa do krvi z tenkého čreva. Odtiaľ je lymfatickým cievnym systémom transportovaný do pečene, kde sa metabolizuje. Už vieme, že samotný vitamín D nie je až natoľko účinný. Účinné sú jeho metabolity – látky vznikajúce hydrolýzou v pečeni a v obličkách (vitamín D3 a vitamín D2). Metabolizmus vápnika, ale i fosforu sa deje za účinnej prítomnosti hormónov,“ vysvetľuje Doc. Ing. Ružena Uherová, PhD., autorka knihy VITAMÍNOVÁ BIBLIA.
POTREBNÉ SLNKO
Dnes je slnečné žiarenie opisované skôr v negatívnom ako v pozitívnom zmysle. Je pravdou, že môže byť veľmi škodlivé, najmä, ak sa dlho vystavujeme bez ochrany, ale je tiež pre nás život dôležité. „Slnečné (UV) žiarenie má schopnosť steroidy (provitamíny D) prítomné v našej pokožke pretvoriť na vitamín D, ktorý je potom transportovaný do pečene. Množstvo vytvoreného vitamínu D, ktorý sa nazýva tiež sun-shine vitamín, je variabilné a závisí nielen od intenzity a dĺžky pôsobenia, ale aj od pigmentácie pokožky. Čím je pokožka tmavšia, tým je efektívnosť vytvoreného vitamínu menšia,“ vysvetľuje odborníčka.