S príchodom jari sa niektorí cítime zrazu unavení a nie sme schopní vykonať toľko práce ako zvyčajne. U niekoho sa to môže prejaviť pocitom skleslosti a depresie. Využime silu jarných byliniek – cesnaku medvedieho a pŕhľavy dvojdomej na prekonanie prelomu zimy a jari.
V tomto období sa v nich skrýva najväčšie množstvo látok, ktoré môžu pre naše zdravie urobiť nesmierne veľa. Telo ich prijíma ako prirodzenú potravu. Dlhá zima, nedostatok svetla, pohybu i kvalitnej výživy vplývajú na kondíciu každého človeka. Ale i ten, kto sa cíti plný síl, by mal pomôcť svojmu telu nabrať po zime novú energiu. Prečo sa niekto na jarnú únavu sťažuje už od februára, iný prekoná zimu bez úhony? Existuje celý rad dôvodov na vyčerpanosť.
Okrem sezónnych ľudských biorytmov to môže byť tým, že mnohí v zime v bežnej strave prijímajú nedostatok vitamínov a minerálov, alebo sú oslabení vírusovými epidémiami a imunitnou obranou proti nim. Aby sa mohli jednotlivé telové bunky dostatočne zásobovať energiou a kyslíkom, na to slúžia v krvi prenášače kyslíka – červené krvinky. Ich najdôležitejším stavebným materiálom je krvné farbivo hemoglobín, ktorý obsahuje železo. Ak cítime neustálu únavu a napriek výdatnému spánku sme ráno malátni a unavení, je pravdepodobné, že trpíme nedostatkom železa. Niekedy sa však nedajú príčiny únavy a skleslosti určiť tak jednoznačne, ale rady ako ju prekonávať, platia pre všetkých. Pŕhľava dvojdomá a cesnak medvedí nám dodajú potrebné chýbajúce živiny a súčasne sú vhodné na jarné prečistenie organizmu.
Pŕhľava dvojdomá
Je našou najlepšou krvotvornou liečivou rastlinou čistiacou krv. Jarné čerstvé výhonky mladej pŕhľavy obsahujú veľa chlorofylu a železa, ktoré podporujú tvorbu červených krviniek. Využime teda mladé listy na prípravu šťavy (v odšťavovači alebo zmixovaním s troškou vody a vytlačením cez gázu), ktorá vydrží v chladničke v uzatvorenej fľaštičke 3 až 4 dni.
Užívanie: Trikrát denne po jednej kávovej lyžičke, vždy na lačno, po dobu 14 dní (nie alergici). Postupne zistíme, že jarné stavy únavy a vyčerpanosti, ktoré nás sužujú, sa stratia. Okrem chlorofylu podporujúceho tvorbu červených krviniek, listy obsahujú veľa vitamínov (B1, B2, C, K1, provitamín A), ďalej triesloviny, glukokiníny (látky vyvolávajúce pokles krvného cukru), fytoncídy (látky zastavujúce rast choroboplodných mikroorganizmov) a iné látky. Táto bylinka lieči ochorenia, zápaly močových ciest, ako aj chorobné zadržiavanie moču. Má dobrý vplyv na pankreas (slinivku brušnú), preto pŕhľavový zápar – čaj znižuje tiež obsah cukru v krvi. Tým, že súčasne podporuje činnosť hrubého čreva, je i výbornou súčasťou jarnej očisťovacej kúry.
Jarná 4-týždňová čajová kúra
Jednu šálku čaju pijeme ráno nalačno pol hodiny pred raňajkami a jednu až dve šálky po dúškoch cez deň, aby sa dobrý účinok zvýšil.
Príprava:
Jednu plnú kávovú lyžičku na 2 dl vody zaparíme vriacou vodou a necháme krátko vylúhovať, aby sa hodnotné účinné látky zachovali. Čaj treba piť bez cukru. Na zlepšenie chuti môžeme pridať mätu piepornú alebo rumanček kamilkový.
Spestrime si svoj jedálny lístok cesnakom medvedím
Súčasne sa ním aj ozdravíme. Je ideálny na jarnú kúru odhlienenia a prečistenia organizmu. Veľký význam majú sírne zlúčeniny a vitamín C. Dokáže mnoho vecí – reguluje vysoký cholesterol, pomáha pri vysokom krvnom tlaku, prečisťuje krv (a tým celý organizmus), rovnako obličky.
Pomáha pri žalúdočných ťažkostiach (dokonca aj ako prevencia vredov), zlepšuje prietok krvi, takže by ho nemal ignorovať nikto s kŕčovými žilami či s hrozbou trombózy. Vyčistí žalúdok a črevá od všetkých nebezpečných látok – baktérií, mikróbov a plesní.
Má aj antibakteriálne účinky a prírodné antibiotické vlastnosti. Táto prírodná sila je výborná pri ochoreniach dýchacieho systému, čistí zahlienené pľúca a priedušky a celkovo zmierňuje dýchacie ťažkosti. Fajčiari pozor! Znižuje aj negatívny vplyv nikotínu. Je výborný na imunitu a najlepší je čerstvý, bez tepelného spracovania, takže ideálny čas je konzumovať ho práve v období, keď rastie.
.
Chýba vo vašej knižnici nietorá z týchto kníh?
Kedy zbierať medvedí cesnak?
Prvé listy medvedieho cesnaku začínajú vyrastať už v marci, hlavnou sezónou je však apríl, zbierať sa môžu až do zakvitnutia. Najlepšie sa mu darí vo vlhkých listnatých a lužných lesoch a ak máte taký v blízkosti, nájsť medvedí cesnak nebude žiadny problém – v lesoch vytvára obrovské zelené plochy príjemne voňajúce jemnou cesnakovou vôňou.
V sezóne sa odporúča konzumovať cesnak medvedí denne. Ďalší totiž bude zasa až o rok a rastliny veľmi rýchlo odkvitajú, listy miznú, v chladničke vydržia iba zopár dní. Sušiť sa nedajú, lebo strácajú svoju chuť, výživovú hodnotu a liečivé účinky.
Využitie medvedieho cesnaku
Použiť sa dá všelijako, či už v šalátoch a nátierkach, alebo v rizote či v cestovinách, no pokojne ním môžete plniť mäsové či syrové rolády alebo ho pridať do mletého mäsa. Hranice sa fantázii nekladú. Ozaj, skúste za dve hrste listov hodiť aj do vareného vínka, najmä keď ležíte chorí s prieduškami.
Pesto z medvedieho cesnaku
Rozmixujte dve hrste listov medvedieho cesnaku s asi tromi polievkovými lyžicami olivového oleja, dvomi polievkovými lyžicami parmezánu, pridajte za hrsť mandlí (či píniových orechov - vyberajte podľa chuťových prefernecií či zdravotných obmedzení). Suroviny roozmixujeme na pastu. V prípade potreby pridáme trocha oleja (ak je pesto príliš husté) či orechy alebo parmezán (ak je pesto príliš riedke).Dochuťte soľou. Pesto uskladnite v uzatvorenom poháriku v chladničke. Používať môžete na hrianky, cestoviny do rizota či na marinovanie mäsa.
Spracované podľa knihy profesorky Kataríny Horákovej Detoxikácia organizmu.
.
Chcete mať krásne bylinky v záhrade alebo na balkóne?
Objednajte si u nás - kliknite na obrázok.