Jesenné záhrady vedia byť naozaj nádherné. Najskôr predvedú hrejivé odtiene listov dreviny a s pribúdajúcimi chladnými nocami sa krásne sfarbia aj listy mnohých trvaliek. Ešte vždy sa dajú kúpiť a vysadiť kvety – napríklad vres, chryzantémy či horce, ale aj rôzne okrasné trávy a kapusty, z ktorých možno vytvoriť v záhrade alebo na balkóne typicky jesenné kompozície.
Odporúča
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Október je posledným mesiacom, kedy sa môžete tešiť z neskorej úrody aj posledných kvetov na kríkoch, skalkách či záhonoch. Jesenný mesiac sa naďalej nesie v znamení zberu, muštovania, sušenia a kompótovania, než príde tuhý mráz a zavládne nevľúdne počasie. S končiacim sa babím letom nastáva pravý čas na vysádzanie stromov, cibuľovín a ozimných druhov zeleniny. Bude potrebné pozbierať posledné jablká, hrozno, čučoriedky, papriky, zemiaky, mrkvy a tekvice. Čakať na vás bude tiež príprava záhrady na nasledujúcu sezónu. Pripomeňte si všetko, na čo by ste rozhodne nemali v októbri zabudnúť a začítajte sa do nášho článku.
Okrasná záhrada
Zazimujte trávnik
Koncom októbra z trávnika dokonale vyhrabte odumretú trávu a lístie padajúce zo stromov, aby ste predišli hubovým ochoreniam, kvôli ktorým v jarných mesiacoch spod snehu vykuknú spálené suché lysiny. Obozretní buďte po príchode prvých prízemných mrazíkov. Na zamrznutú trávu nikdy nešliapte, inak vás čaká opätovné vyhrabávanie odumretej hmoty.
Vysejte si lúku
Ani tá najdokonalejšia výsadba letničiek a trvaliek nedokáže v kráse súperiť s rozmanitosťou divej kvitnúcej lúky. Ak ste v priebehu leta a jesene zbierali na lúkach semienka kvitnúcich bylín, koniec októbra je tým najsprávnejším časom na ich výsev. Zbavte pripravený kus pôdy trávneho porastu, prekyprite pôdu a vysejte do nej semienka premiešané s pieskom tak, aby na zem nedopadali príliš na husto. Zapracujte ich hrabľami. S príchodom vlahy a zimného mrazu sa v nich spustia vnútorné hodiny, ktoré ich odomknú pre jarné klíčenie.
Muškáty
Koncom októbra pozorne sledujte teplomer a pri hrozbe prízemných mrazíkov prikrývajte na noc muškáty netkanou textíliou alebo papierom. Predĺžite tak ich sezónu kvitnutia na maximum. Ak však teplota začne klesať k nule, musíte už zakročiť. Zazimujte ich v pivnici, kde sa teploty pohybujú v rozsahu od 5 do 10 stupňov. Kým previsnuté druhy vyžadujú okno s dostatkom svetla, ostatné prezimujú aj v tme. Nezabudnite na občasnú zálievku, ktorá dodá zimujúcim rastlinkám stratenú vodu.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Postarajte sa o izbové rastliny
Ak ešte máte izbové rastliny vonku na terase či balkóne, je najvyšší čas premiestniť ich dovnútra – do bytu, chodby alebo zimnej záhrady. Najskôr dôkladne očistite črepníky a odstráňte všetky suché, poškodené a choré výhony. Ukončite prihnojovanie, znížte intenzitu zálievky a nezabudnite prekypriť pôdu. Presádzanie ani tvarovanie rezom v tomto období nie je vhodné. Dôležité je umiestniť izbové rastliny v interiéri na svetlé miesto, respektíve tak, ako si to jednotlivé druhy žiadajú.
Nezabudnite aj na:
- odstrániť zvyšky odkvitnutých letničiek zo záhonov
- pozbierať, vyčistíť a usušiť semená letničiek, označiť ich menovkou a uskladniť ich na chladnom, vzdušnom a suchšom mieste v pivnici, komore
- zaschnuté stonky trvaliek skrátiť asi na 10 – 15 cm
- trvalky citlivejšie na nízke teploty prihrnúť pôdou
- kry ruží tiež prihrnúť pôdou, aby sme ich chránili pred namrznutím; stromčekovým chránime korunku papierovým obalom, prípadne ich opatrne ohneme a korunku prihrnieme pôdou
- pokračujeme vo výsadbe okrasných drevín; na zakorenenie potrebujú asi 14 dní a teplotu pôdy v hĺbke zakoreňovania asi 5°C
- vysádzame cibule tulipánov, hyacintov, krokusov
- dodržiavame odporúčanú hĺbku a vzdialenosť medzi cibuľkami
- cibuľky môžeme vysadiť aj do nádob - na skoré jarné rýchlenie; nádoby umiestnime v chlade v záhrade, zakryjeme čečinou
- koncom februára, začiatkom marca ich prenesieme do svetlej a teplej miestnosti
- pred príchodom mrazov určite vyberieme hľuzy georgín, kán
- vyčistíme záhradné jazierko; odstránime odumreté časti rastlín, napadané lístie, kal
- v prípade sucha zavlažíme všetky vždyzelené rastliny
- sústavne kompostujeme zvyšky rastlín, vyhrabávame lístie z trávnika a záhonov a záhradu udržiavame stále čistú
.
.
Ovocná záhrada
Zberáme ovocné plody a ukladáme na zimu do debničiek a vysádzame egreš, ríbezle a ovocné stromy. Nesmieme zabudnúť na zavlažovanie jahodových záhonov, ktoré okopeme a chránime pred mrazmi. Na chránených miestach môžeme vysadiť nový vinič.
Ukončite zber
Aj veľmi neskoré odrody jabĺk a hrušiek by už koncom mesiaca mali byť v pivnici. Malé, poškodené alebo deformované plody čo najskôr spracujte. Zdravé ovocie uskladnite podľa možnosti v jednej vrstve v debničkách, na vlhkom, chladnom a vetrateľnom mieste. Ovocie neskladujte spolu so zeleninou.
Sušte orechy
Plody vlašských orechov sú dozreté až vtedy, keď samé voľne padajú zo stromu. Aby mohli postupne vysychať, zbierajte ich priebežne, najlepšie niekoľkokrát za deň. Počas zberu zo škrupín odstráňte zvyšky šupiek a ďalej ich sušte v jednej vrstve v plochých debničkách alebo na sitách, umiestnených na suchom a vetranom mieste. Orechy v debničkách občas prehrňte, aby rovnomerne preschli. Až keď sú dobre preschnuté môžete ich dlhodobejšie skladovať aj vo viacerých vrstvách, napríklad vo vreciach s veľkými okami.
Rozdeľte rebarboru
Starú rastlinu po odumretí listov vyberte, rozdeľte na niekoľko častí tak, aby každá z nich mala aspoň 2 – 3 veľké srdiečka a presaďte na nové miesto. Každá rastlina zaberie asi jeden štvorcový meter priestoru. Jamu pred vysádzaním vyhnojte lopatou kompostu alebo trochou rohovinovej múčky. Rebarbore sa darí na slnečnom alebo polotienistom mieste, vo vlhkej a humóznej pôde bohatej na živiny.
Vysaďte ovocné stromčeky
Od polovice októbra do prvých mrazíkov môžete vysádzať v podstate všetky ovocné stromy, len pozor na chúlostivé broskyne, tie vysaďte skôr. Hĺbka výsadby sa väčšinou riadi podľa toho, ako stromček rástol v škôlke, väčšinou dosahuje úroveň tesne pod miestom štepenia. Príliš hlboká výsadba vedie k pomalému rastu, nepodanie kvetov i väčšej náchylnosti k chorobám. K mladému stromčeku umiestnite ako oporu pevný kôl.
.
Náš tip!
Produkt si môžete objednať po kliknutí na obrázok.
Nezabudnite aj na:
- nákup vhodných odrôd ovocných rastlín od spoľahlivých, renomovaných dodávateľov
- výsadba ovocných drevín do vopred pripravených jám
- jamy treba vykopať väčšie; na dno dáme kompost a kvalitnú ornicu
- dbáme na správny postup pri výsadbe (aktuálne práce - marec)
- rastliny dobre zavlažíme, vodu nalejeme vopred aj do jamy a necháme vsiaknuť
- v prípade, že stromčeky javia príznaky nedostatku vody (zvráskavená kôra), namočíme ich aspoň na pol dňa do vody; prípadne korene pred sadením namočíme do hlinitej kaše (zmiešame v nádobe primerané množstvo pôdy s vodou)
- pokračujeme v zbere a spracovaní jesenných a zimných odrôd dozrievajúceho ovocia
- zberáme v správnej zrelosti - stopka správne vyzretých plodov je ľahko oddeliteľná od konára
- na ovocných stenách uvoľníme konáre a na zimu ich vyviažeme smerom hore, aby sa k nim pri vyššej vrstve snehu nedostali zajace
- do mís okolo krov, stromov zarýľujeme dobre rozložený maštaľný hnoj, kompost, prípadne Vitahum či rašelinový substrát, aby sme doplnili rastlinami odčerpané živiny
- prekypríme a mierne prihrnieme trsy jahôd
- v neoplotených záhradách, ovocných škôlkach chránime kmieniky mladých drevín pred ohryzom zverou
- ujaté očká na marhuliach, broskyniach chránime pred zmrznutím papierovým obalom
- mladé stromčeky prihrnieme pôdou - ochrana pred namrznutím
.
Zeleninová záhrada
Vo vyšších polohách od začiatku mesiaca, v nížinách až od jeho polovice dávajte pozor na teplotu. Uhorky, cukety, baklažány a zelené struky fazule neznášajú mráz, preto ich musíte včas ochrániť.Ak celé rastliny dobre zakryjete netkanou textíliou, prežijú prvý mierny mrazík do - 2 °C a počas nasledujúcich, spravidla teplých dní, budú ich plody ďalej dozrievať.
Ak očakávate väčšie mrazy alebo dlhodobejší pokles teplôt, plody citlivých rastlín pozberajte. Zelené rajčiaky uložte v teplej miestnosti alebo vložte do veľkého zaváraninového pohára, kde budú postupne dozrievať. Koncom mesiaca ešte môžete zberať koreňovú zeleninu. Úrodu očistite a uložte do chladnej pivnice, ideálne do vlhkého piesku.
Na zeleninovej hriadke
Dobre usušenú cibuľu uskladnite na suchom, chladnom a vetranom mieste. Ak ju rozložíte do jednej vrstvy, môže trochu aj namrznúť. So zamrznutou cibuľou však nehýbte. Po rozmrznutí nebude poškodená.
Lepšia chuť po mraze
Kel kučeravý aj kel ružičkový získava po zamrznutí lepšiu, jemnejšiu a aromatickejšiu chuť. V listoch sa začne tvoriť viac cukrov. V našich záhradách je kel s červenými listami skôr rarita, ak ho však pestujete, mali by ste vedieť, že nie je úplne odolný proti mrazu, preto ho treba pozberať ešte pred jeho príchodom.
Prikryte bylinky
Počas holomrazov potrebujú ochranu pred nízkymi teplotami aj niektoré bylinky, ako sú napríklad šalvia, levanduľa a rozmarín. Zakryte ich nástielkou zo suchého opadaného lístia, čečinou alebo netkanou textíliou.
Na záhone až do jari
Mangold môže zostať na záhone aj počas zimy. Ak ho nakopcujete do malých hrobčekov, na jar sa môžete tešiť na jeho čerstvú nádielku. Pred mrazom nemusíte zakrývať paštrnák, topinambur, chren, čierny koreň, zimný pór ani odolné odrody špenátu a ozimnej cibule. Zeleninu však zo zamrznutej pôdy nevyberiete, preto si dopredu urobte dostatočnú zásobu v pivnici.
.
SEDEM STATOČNÝCH BIOLOGICKÝCH OCHRANCOV ÚRODY
Nezabudnite aj na:
- zberáme koreňovú a neskorú hlúbovú zeleninu
- pri miernejších mrazoch môžeme na záhonoch nechať čínsku kapustu, endíviu, prípadne ich chránime fóliovými krytmi
- do jari môžeme nechať na záhone kel ružičkový a kučeravý, pór, čierny koreň, v miestach bez väčších holomrazov aj koreňový petržlen
- karfiol s nedorastenými ružicami vyberieme a uložíme do vyvezeného pareniska
- zdravú, nepoškodenú zeleninu uložíme do pivnice
- rastliny špargle odrežeme pri pôde a medzi riadky zarýľujeme maštaľný hnoj
- z uvoľneného pareniska vyvezieme zeminu a naplníme ho lístím
- kolíky očistíme od pôdy, uložíme ich na suché miesto, chránené pred nepriaznivým počasím
- vysievame špenát na skorý jarný zber
- na záhony môžeme vysievať koreňový petržlen
- vyjednotíme zimný šalát vysiaty priamo na záhony
- do črepníkov vysadíme trsy pažítky určenej na rýchlenie
- na pripravené záhony sadíme namorený cesnak
- pokračujeme v navážaní a zarýľovaní maštaľného hnoja na záhony, ktoré sú určené na pestovanie v prvej trati
- po zbere zeleniny odstránime zo záhonov všetky pozberové zvyšky – zarýľujeme, prípadne dáme do kompostu
- rozsádzame trvalé druhy zeleniny - pažítka, rebarbora, chren
- sústavne kontrolujeme výskyt chorôb, škodcov na uskladnenej zelenine, v pestovateľských priestoroch a v skladoch zeleniny
UVEREJNENÉ SO SÚHLASOM SLOVENSKÉHO ZVÄZU ZÁHRADKÁROV
.