Do redakcie odborného časopisu pre ovocinárov, vinohradníkov a vinárov Sady a Vinice prišla otázka od nemenovaného čitateľa. Mám vinohrad pri dome na Zobore – Šindolka, starý 40 až 60 rokov, odroda Rizling rýnsky. Viem, že táto odroda nemá veľké úrody, tie moje sú však v posledných rokoch veľmi slabé. Navyše vinič trpí často chlorózou a nie je tak odolný voči chorobám aj pri pravidelnom ošetrovaní. Hnojím ho z času na čas umelými hnojivami. V tejto súvislosti by ma zaujímali odpovede na viaceré otázky.
NAJPREDÁVANEJŠIE MYKORHÍZNE HUBY
(kliknite SEM a nájdete kompletnú ponuku)
Viac si prečítate o týchto mykorhíznych hubách po kliknutí na obrázok
Kde by bolo možné dať si urobiť rozbor pôdy? Rád by som sa tiež dozvedel o možnosti výsadby nového viniča – perspektívnej odrody na podpníku, ktorý je určený do príslušnej pôdy. Zo skúseností starších vinohradníkov viem, že vinič naštepený na podpníku určeného napríklad do piesčitej pôdy, keď sa vysadil napríklad do hlinitej pôdy vôbec nerodil, prípadne rodil veľmi zle. O odpoveď redakcia časopisu Sady a Vinice požiadala odborníka Ing. Tibora Rumana zo Šenkvíc.
AKÝ PRVOK VINIČU CHÝBA
Pokiaľ ide o rozbor pôdy, vzorky sa odoberajú z dvoch profilov: 0 až 30 centimetrov a druhý 30 až 60 centimetrov. Ak je pozemok malý a čo do štruktúry pôdy rovnaký, stačí z každého profilu jedna vzorka, v opačnom prípade aspoň dve či tri. Vzorky treba nechať oddelene vysušiť v debničke pár dní, potom každú nasypať zvlášť do papierového vrecúška a dobre označiť. Rozbor vykonáva Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky.
Týmto postupom zistíte, aký prvok viniču chýba a čo je teda príčinou výskytu chloróz. Tento rozbor by súčasne poslúžil aj k vhodnému výberu odrôd na dané stanovisko, naštepených na vhodnom podpníku! Správne podotýkate, že pre rôzne pôdy sú odporúčané aj rôzne podpníky, ktoré sú spojivom medzi pôdou a naštepenou odrodou. Keďže vinohrad sadíte na niekoľko desiatok rokov, treba tomuto problému venovať náležitú pozornosť. Pokiaľ ide o perspektívne nové odrody, máme v súčasnosti registrovaných 26 nových slovenských odrôd v troch výrobných kategóriách: muštové biele, muštové modré a stolové. Všetky sú podrobne popísané v knihe Ampelografia.
.
HĽADÁTE PROSTRIEDKY NA OCHRANU RASTLÍN?
Kliknite na obrázok a predstavia sa vám biologické i chemické prípravky ochrany rastlín
.