Záhrada bez údržby a priebežného ošetrovania nemá dnes šancu. Starostlivosť o záhradu je trvalý a nepretržitý proces. Aj tá najlepšie založená záhrada bez údržby je v priebehu krátkeho času zdevastovaná, zničená. K dôležitým súčastiam patrí aj ochrana pred voškami, mravcami, slizniakmi a inými škodcami.
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Medzi základné práce spojené s údržbou prírodných prvkov patrí zalievanie, odburiňovanie, prihnojovanie, priebežné prebierky, rez, kosenie, ochrana rastlín pred škodcami a chorobami, ochrana pred mrazmi. Náročnosť na starostlivosť o záhradu sa určuje už pri jej tvorbe od koncepcie záhrady až po následné potreby údržby. Intenzita údržby je spojená s ročným obdobím, jej najintenzívnejšia potreba je, samozrejme, v období vegetácie. Údržbou najmä prírodných prvkov záhradu neustále formujeme. Náročnosť údržby závisí od použitých rastlín, ako i na druhoch technických prvkov a doplnkov.
Molice, méry, vošky, strapky alebo červce spôsobujú cicaním oslabenie rastlín pri nízkom napadnutí často bez viditeľných symptómov. Vošky však často spôsobujú veľmi silné deformácie listov alebo výhonkov, prípadne vznik rakovinových nádorov. Tieto tvory sa však prejavujú tým, že vylučujú veľké množstvo sladkých výlučkov. Škodlivé druhy hmyzu s hryzavými ústnymi orgánmi sa môžu živiť rôznym spôsobom. Môžu hrýzť na povrchu listov, môžu ich úplne zožrať, poškodzujú plody, kvety, ... Prejavy ich činnosti sú rôznorodé.
Účinný ekologický prípravok proti škodcom
O voškách na ovocných stromoch a kríkoch píšeme na inom mieste tohto blogu. Dnes sa sústredíme na balkónové, izbové i vonkajšie rastliny a ich škodcov - vošky, molice či strapky. Ak sa nám rozšírili a poletujú okolo týchto rastlín, aby sme ich odchytali, používame lepové lapače. Ak sú rastliny napadnuté týmito škodcami, obyčajne im žltnú listy a vädnú. Okolo nich poletujú malé mušky, ktoré - ak nezareagujeme - rastliny dokážu i zahubiť. Je vtedy čas zabezpečiť si insekticíd, či už chemický alebo prírodný a rastlinku napadnutú škodcami ošetríme podľa návodu. K ekologickým postrekom napríklad patrí aj Symfónia 3 v 1. Po aplikácii sa na ošetrených listoch rastlín vytvorí lesklý film, ktorý nielen zlepší vzhľad listov, ale listové hnojivo zahrnuté v tomto prostriedku prispeje k výžive rastlín. Ošetrenie prípravkom Symfónia 3 v 1 zlepší zdravotný stav rastlín v dôsledku protipožerového efektu - ošetrené rastliny škodcom nechutia - účinných látok sa zníži záujem škodcov o ošetrené rastliny. Prípravok je ekologický a nenecháva žiadne chemické reziduá.
.
Ktorí škodcovia prichádzajú do úvahy?
Molice - ukrývajú sa na spodných stranách listov. Keď rastlinou potrasiete, vyletujú z nej obláčiky drobného bieleho hmyzu.
Smútivky - majú okolo 2 až 4 milimetre a najčastejšie si ich prinesieme v podobe vajíčka, či lariev už z kvetinárstva. Práve ich svetlé larvy s tmavými hlavičkami škodia tým, že požierajú drobné korienky na rastlinách, najmä na mladých. Obľubujú vlhké pôdy, teda časté zalievanie a aj preto sa odporúča polievať rastliny do misiek, resp. striedmejšie. Použiť môžeme aj žlté lepové dosky, na ktoré sa nám mušky nachytajú, či biologickú ochranu - veľmi účinné parazitické hlístice (z rodu Steinernema), ktoré ich zneškodnia. Ak hlístice vyhubia drobné larvy, sami nakoniec zomierajú. Zo skúseností môžeme povedať, že účinný je aj piesok (kremičitý, ale aj obyčajný), ktorým zasypeme povrch substrátu súvislou vrstvou. Larvy sa postupne zadusia a dospelé muchy opätovne nenalietavajú do substrátu. Existujú aj rôzne hnojivá, ktoré pôsobia proti smútniciam a tie pridávame vo forme zálievky.
Roztočce - nepatria medzi hmyz, ale medzi pavúkovce, čoho dôkazom sú štyri páry končatín a schopnosť vytvárania pavučinky na napadnutých rastlinách. Keďže sú veľmi drobné - ich telo dosahuje dĺžku 0,2 až 0,4 milimetra - voľným okom nie sú takmer viditeľné. Na ich prítomnosť nás upozorňujú striebristé, žltohnedé alebo bronzovohnedé drobné škvrnky na vrchnej strane napadnutých listov.
Nosániky - patria medzi chrobáky nazývané nosatci. Spoznáte ich podľa dlhého "nosa" na, ktorom majú tykadlá. Nosatci majú rôznu veľkosť od milimetra po centimeter. Nosánik ryhovaný patrí medzi väčších nosánikov, jeho veľkosť je okolo 0,8 až jeden centimeter. Pomerne bežne sa s ním stretáva skoro každý záhradkár alebo pestovateľ izbových či balkónových rastlín, je to totiž veľmi obávaný škodca. Ako vyzerá však vie málokto, nosániky sú cez deň prakticky neviditeľní a vedia sa veľmi dobre skrývať. Keď už na chrobáka náhodou narazíte, padá na zem a robí mŕtveho. Neverte mu ani trochu, mŕtvy nie je, a len tak nebude. Napádajú rododendrony, cyklámeny, kamélie, begónie, fuchsie, ale i napríklad jahody a iné rastliny. Ako jednu z indikácií, že máte rastliny napadnuté nosánikom sú vyhryzané listy. To robí dospelý chrobák. To, že máte vyhryzané listy však ešte nie je to najhoršie, je to skôr estetická vada, ktorá rastlinu nezničí. Horšie sú larvy nosánika ryhovaného. Larva sa po vyliahnutí usadí v koreňovom systéme rastlín a ohrýza ich. Sú schopné mladé rastliny ožerom koreňov kompletne zničiť a niektoré staršie rastliny nenávratne poškodiť. Larva je bielej až ružovkastej farby s hnedou hlavičkou. Často býva stočená do tvaru písmena C. Je dlhá okolo jeden centimeter.
Vošky - sú polookrídlený hmyz, živiaci sa paraziticky na rastlinách saním rastlinných štiav. Preto je mnoho druhov vošiek považované za škodlivé živočíchy. Zo známych asi 3 000 druhov vošiek žije v strednej Európe asi 850.
Červce - všeobecne si vyberajú a napádajú oslabené rastliny rôznych druhov. Škodia cicaním rastlinných štiav, na povrchu rastliny zanechávajú sladké výlučky – medovicu, na ktorej sa množia huby čerňovky. Poškodenie rastliny sa prejaví zmenou farby, predčasným opadávaním listov, deformáciami, poruchami kvitnutia, rastlina môže časom zahynúť.
Vlnatky - sú chrobáky ružovej príp. bežovej až svetlo hnedej farby, veľkosť 2 až 3 milimetrov, ktoré ľahko rozoznáme podľa chumáčov v podobe vaty na rastline. Vytvárajú biele chuchvalce, pod ktorými sa ukrývajú. Nezotrvávajú na jednom mieste, ale sa pohybujú. Najčastejšie napádajú listy v spodnej časti, v úžlabí na koreňovom krčku rastlín. Žijú v kolóniách, sajú dužinu listov, ktoré po niekoľko týždňoch zožltnú a odumrú. Samičky sú bez krídel, samce sú okrídlené. Majú radi suchý a teplý vzduch.
.
NAJPREDÁVANEJŠIE PRODUKTY V ESHOPE ZELENÝ JEŽKO
Kliknite na produkty a nájdete stránku s bestsellermi
.
Máte vošky na vašich izbových či balkónových rastlinách?
Vyskúšajte NATURA Symfónia 3 v 1
Ako treba postupovať pri použití tohto ekologického prostriedku ochrany izbových, balkónových alebo vonkajších okrasných rastlín? Pred použitím vždy fľašu dôkladne pretraste. Prípravok aplikujte na listy rastlín postrekom zo vzdialenosti min 30 centimetrov.
♥ Vyvarujte sa nadmernému navlhčeniu rastliny.
♥ Neaplikujte počas prudkého slnečného žiarenia.
♥ Neodporúčame použiť prípravok na veľmi mladé rastliny.
♥ Pred použitím prípravok vyskúšať na menšom počte ošetrených rastlín.
♥ V prípade aplikácie za účelom zníženia atraktivity pre škodcov, je nutné dôkladne ošetriť predovšetkým rub listov, kde sa škodcovia vyskytujú.
♥ Neaplikujte na rastlinu častejšie ako 2x za sezónu.
♥ Neaplikujte na kvety rastlín a na Ficus Benjamina.
... a ešte, priatelia:
♥ unikátny hotový postrek na báze prírodných látok proti škodcom s hnojivovým účinkom
3 v 1 = výživa – ochrana – vzhľad
3 v 1 = hnojivo – ničenie škodcov – lesk
♥ kontaktný účinok s protipožerovým efektom na okrasné rastliny (izbové, balkónové aj vonkajšie)
♥ neškodí užitočným organizmom
♥ jednoduchá aplikácia – roztok namiešaný priamo na použiti.
.
AKO OCHRAŇOVAŤ IZBOVÉ, BALKÓNOVÉ A VONKAJŠIE OKRASNÉ RASTLINY?
.