Úžasné pestrofarebné kvety muškátov zdobia balkóny a terasy domov po celom Slovensku. Chcete, aby sa darilo aj vašim muškátom? Ako im dokážeme pomôcť?
Nádherné kvety pelargónií dosiahneme aj vďaka mykorhíznym hubám, ktoré vieme rastlinám ponúknuť aj vtedy, keď už spestrujú naše príbytky. Návod ponúka odborníčka na túto problematiku Alena Klíčová. Pozrite si obe priložené videá, čo tieto huby dokážu urobiť aj s vašimi muškátmi.
.
PRÍBEH PETRŽALSKÉHO BALKÓNU S MUŠTÁTMI A PODPORA KVITNUTIA KVETOV
Ozvala sa nám sledovateľka facebookového profilu profesora Ivana Hričovského a poslala nám do vydavateľstva vídeá, ktoré prezentujú jej aktivity s muškátmi (druhé a tretie video).
Na prvom videu slovenská odborníčka na mykorhízne huby Alena Klíčová predstavuje, ako môžete podporiť kvitnutie kvetov už vysadených a kvitnúcich rastlín.
.
Ako ich rozmnožovať
Traduje sa, že najbohatšie kvitnú prvý rok, preto treba rastliny každoročne množiť odrezkami. Slabšie kvitnutie v ďalších rokoch býva zväčša zapríčinené nevhodnými podmienkami. Pelargónie sa vysilia a v lete dlho trvá, než sa zase dostanú do kondície. Materskú rastlinu treba cez zimu zachovať na čo najsvetlejšom mieste pri teplotách 5 až 12 °C. Množenie odrezkami je možné celú zimu, aby do jari mladé rastliny stihli čo najviac narásť. Skúsení záhradníci množili pelargónie už pred Vianocami a pred predajom stihli rastliny až trikrát zaštipnút. V súčasnosti sa množenie odrezkami často robí niekedy vo februári až marci. Mladé rastliny pestujeme na čo najsvetlejšom mieste. Von ich vysádzame až po posledných mrazoch.
Ako ich pestovať
Všetky pelargónie sú trváce rastliny. Ich základnou požiadavkou je dostatok slnka a priepustná, piesčitá pôda. Najvhodnejšie sú pre ne samozavlažovacie kvetináče, ktoré v horúcom lete zabránia zaschnutiu rastlín. Navyše umožňujú pravidelne používať dostatočné množstvo tekutých hnojív. Rastliny vysádzame veľmi blízko k sebe. Nádoby volíme čo najväčšie, aby sme podporili rast zdravého a silného koreňového balu a rastliny sa mohli úplne vyvinúť.
.
.
Najzaujímavejšie príbuzné druhy a kultivary
Divé muškáty sú veľmi rozmanité. Nájdeme medzi nimi dvojmetrové polokry s drevnatejúcim kmienkom aj miniatúrne kvetiny, vysoké sotva 50 milimetrov. Niektoré druhy sa prispôsobili polopúštnym podmienkam, kde desať mesiacov ani nezaprší, a vytvorili si sukulentnú stonku, iné majú pod zemou zásobné hľuzy. V nádobách sa tradične pestuje niekoľko pôvodných druhov, ktorých listy intenzívne citrónovo voňajú. Debničky sú vhodné pre moderné veľkokveté hybridy, vzpriamené alebo previsnuté - zaujímavé odrody s kvetmi žiarivých farieb vyšlachtených už stovky.
V domovine kvitne celý rok
Asi najznámejším druhom je pelargónia krúžkovaná (Pelargonium zonale). Pochádza z veľkej oblasti celého juhu Afriky, od Kapského Mesta na západnom pobreží až po Dračie vrchy v Natale. Rastie na suchých kamenistých stráňach a svetlých okrajoch lesov, pravdepodobne by sme ju v prírode nepoznali, pretože dorastá až do trojmetrovej výšky. Vo svojej domovine kvitne priebežne celý rok.
300 rokov už v Európe
V Európe sa pestuje už 300 rokov. Pôvodný planý druh možno vidieť vari len v botanických záhradách, ale šľachtitelia tých niekoľko storočí využili naozaj dôkladne a od roku 1732 usilovne krížili. Vďaka ním sí môžeme vybrať z celej škály odtieňov kvetov - od bielej, ružovej a oranžovočervenej po purpurovú, ďalej odrody s dvojfarebnými kvetmi, s okom, jednoduché aj plnokveté, pestrolisté, bielo škvrníté, miniatúrne či robustné.
Hnojivá pre okrasné rastliny
Už sa prababičkám príliš nepodobajú
Ani známy a bežne pestovaný previsnutý muškát štítovitolistý (Pelargonium pellatum) sa nepestuje planý, aj keď vôbec nie je nevýrazný. Pochádza z Kapska na juhozápade Afriky. Pôvabné jednoduché kvety má ružové s karmínovými škvrnami. Druh bol roku 1820 skrížený s formou, ktorú omylom nazývali P. lateripes, a hybrid sa rozšíril ako pelargónia brečtanolistá (Pelargonium x hederaefolium). Neskôr sa robilo ďalšie kríženie. V súčasnosti pestované mnohonásobné, pestrolisté, prípadne plnokveté hybridy sa už svojim “prababičkám” príliš nepodobajú. Novinkou sú odrody s výraznou žltou žilnatinou na listoch alebo zaujímavé krížence s pelargóniou krúžkovanou. Do módy sa dostali aj prírodné typy - krížence iných planých druhov so striebristo chlpatými, drobnými listami a malými kvetmi prekrásnych farebných kombinácií.
Vhodné do podhorských oblastí
„Anglické muškáty“ (Pelargonium) alebo Grandiflorum-hybridy s obrovskými kvetmi nápadných farieb - vzbudzujú pozornosť len čo sa objavia v kvetinárstve. Ich pestovanie má ale mnoho úskalí a darí sa málokomu. Predávajú sa najmä v marci a máji, v lete totiž zväčša nekvitnú a skôr sklamú. Príčina je prostá - pôvodný druh, z ktorého boli vyšľachtené, pochádza z vlhkých hôr a pri teplotách nad 15 °C nezakladá ďalšie kvety. Kvety sú skutočne vhodné pre vlhkú a stabilnú anglickú klímu, u nás sa im bude dariť napríklad v podhorských oblastiach alebo na vysočinách, v uzavretých údoliach blízko rieky. Úplne nevhodné sú pre ne rozpálené balkóny panelových domov veľkých miest.
Mykorhízne huby
Odborníkmi odporúčané sú pri výsadbe muškátov aj mykorhízne huby Symbivit Muškát. Prečo sa oplatí vysádzať rastliny s týmito mykorhíznymi hubami? Stačí ich totiž uplatniť len jedenkrát pri pri výsadbe rastlín, dokážu zvýšiť úrodnosť, vinič a iné ovocné rastliny majú vyššiu cukornatosť, obsahujú viac antioxydantov. A stávajú sa napríklad kvety a okrasné rastliny a dreviny krajšie a pestrejšie. Pozrite si video s odporúčaním profesora Ivana Hričovského Prečo uplatňovať mykorhízne huby?
.
.
Mykorhízne huby už pre vysadené rastliny
Áno, mykorhízne huby dokážeme pridávať aj už vysadeným mladším či starším rastlinám. Tieto huby ohromne posilnia koreňovú sústavu stromu, kríku, kvetu či zeleniny alebo okrasnej rastliny. Pomáhajú, aby sa koreňová sústava rozrástla, tým sú rastliny schopné z pôdy získavať viac vlahy a výživových látok.
Ako ich aplikujeme k už vysadeným rastlinám?
Jednoducho okolo rastliny urobíme niekoľko dier (varechou, tenkou paličkou alebo aj kovovým roxorom) a do nich nasypeme mykorhízne huby. Ich účinok zaregistrujeme čoskoro. Základné pravidlo, aby boli mykorhízne huby účinné, je, že sa musia dostať ku koreňom rastliny, stromku či sadenice.
Na čo treba dbať pri výsadbe?
Čo urobíme s koreňmi?
Ako aplikujeme mykorhízne huby?
Koľko ho potrebujeme?
Čo urobia mykorhízne huby s koreňovým systémom?
Ako prebieha samostatné zasýpanie vysadeného koreňa?
Odpovede nájdete vo videu s profesorom Ivanom Hričovským (aplikovanie mykorhíznych húb viniču, okrasným drevinám a iným rastlinám je rovnaké ako k jabloni). A na záver je ešte jedna podmienka: o tej nám viac povedia profesor Ivan Hričovský a zástupkyňa spoločnosti Symbiom Alena Klíčová v tomto videu: Výsadba jablone Rubinola (vpravo).
NAJPREDÁVANEJŠIE MYKORHÍZNE HUBY
.
.
A EŠTE O MUŠKÁTOCH
MUŠKÁTY: PLÁNUJETE VÝSADBU?
Plánujete vysádzať muškáty? Nezabudnite pridať Symbivit muškát. Tak krásne muškáty ste ešte nikdy nemali! Ponúkame krátke video s postupom výsadby balkónových kvetov, ktorých rast a krásu umocnia mykorhízne huby. Také krásne kvety ste ešte nikdy nemali! Ako by sme mali postupovať? Viac...
.
.
CHOROBY A ŠKODCOVIA MUŠKÁTOV
Aj táto skupina kvetín má svojich nepriateľov. Najviac rozšíreným ochorením sú vírusové choroby, vyskytujúce sa pri všetkých druhoch. Na muškátoch hosťuje viac ako 20 vírusov, z nich najnebezpečnejší je: Vírus kučeravosti listov – na listoch sa objavujú priesvitné bodky, listy majú bublinkový povrch a sú kučeravé. Vírus je prenášaný voškami, ktoré nájdeme spolu s týmto ochorením. Viac...
.
.
MUŠKÁTY FASCINUJÚ PESTOVATEĽKY KVETOV
Úžasné pestrofarebné kvety muškátov zdobia balkóny a terasy domov po celom Slovensku. Chcete, aby sa darilo aj vašim muškátom? Ako im dokážeme pomôcť? Nádherné kvety pelargónií dosiahneme aj vďaka mykorhíznym hubám, ktoré vieme rastlinám ponúknuť aj vtedy, keď už spestrujú naše príbytky. Návod ponúka odborníčka na túto problematiku Alena Klíčová. Pozrite si obe priložené videá, čo tieto huby dokážu urobiť aj s vašimi muškátmi. Viac...
.
.
MUŠKÁTY: NEVÍDANÁ PREMENA A ŽIARIVÉ FARBY
Pani Anna Ležáková z Petržalky nám poslala niekoľko fotiek svojich muškátov a iných balkónových kvetov, ktoré si dopestovala v Petržalke. - Každý rok pestujem muškáty na mojom južne orientovanom balkóne, no na jar som pri ich presádzaní pridala aj mykorhízne huby, o ktorých som sa dočítala na tejto stránke. Výsledok si môžete pozrieť. Je to v porovnaní s minulým rokom úplná premena. Kvety sú krásne, žiaria farbami, nevyschýnajú, lístky kvietkov neopadávajú. Som nadšená. V auguste mykorízne huby použijem pri výsadbe nových jahôd v záhrade. Viac...
.