Pokiaľ chcete mať svoju záhradku na balkóne, mali by ste, samozrejme, zohľadniť nosnosť balkóna. Nemali by ste tiež podceniť výber vhodných nádob a mali by ste mať pestovateľský plán.
Pokiaľ začínate s pestovaním na balkóne, začnite s pestovaním byliniek a nenáročnej zeleniny. Dôležité je tiež, aby na vašom balkóne bol dostatok slnečného svetla a v neposlednom rade je dôležitý aj výber vhodného substrátu a zabezpečenie zavlažovania, ktoré by malo byť čo najmenej náročné, ale pritom dostatočné. A nezabudnite ani na prihnojovanie.
Zemiaky z balkóna? Dá sa to! Takto si viete pozbierať úrodu cukiet, papriky, mangoldu či iných lahôdok z vedier či iných nádob z balkóna.
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
1. Listový šalát
Listové šaláty sa vyznačujú tým, že nevytvárajú hlávky a dajú sa zberať aj po častiach. Takto prídete na chuť možnosti, mať poruke stále čerstvý šalát. A bednička na balkóne vám pritom poslúži ako perfektná miniatúrna poschodová posteľ, ktorá ochráni váš šalát pred hladnými slimákmi. Existujú napríklad zmesi jarných listových šalátov, vhodných k postupnému zberu zbieraním jednotlivých listov. Pestuje sa z priameho výsevu aj z predpestovanej sadby. Šalát je rozmanitý, rýchlo rastúci, je odolný proti vybiehaniu do kvetu, a preto je vhodný na celoročné pestovanie. Ide o zmes zelených a červených listov, ktoré sa vám postarajú o pestrosť aj na tanieri. Je možné ich zbierať od apríla až do októbra. Šalát potrebuje humóznu, stále mierne vlhkú pôdu a veľa slnka.
2. Jahody
Úplným „highlightom“ a lahodným ovocím pre maškrtné jazýčky sú jahody z vedra či závesnej nádoby. Odroda „Toscana“ si vás získa nielen pre svoje sladké plody plné vitamínov, ale už počas kvitnutia svojimi veľkými, ružovo sfarbenými kvetmi. Semienka sa sadia medzi januárom a marcom do kyprej, humóznej pôdy. Nádoby s vysiatymi jahodami na predpestovanie postavte k oknu na slnečné miesto. Pôdu udržujte vlhkú. To platí aj po vysadení jahôd. Po 12 až 20 dňoch semienka vyklíčia. Mladé aj väčšie rastliny potrebujú slnečné stanovisko a akonáhle začnú rodiť ovocie, je potrebné ich každý týždeň hnojiť.
3. Paprika a čili papričky
Paprika je vitamínová bomba, ktorá má rada teplé a chránené stanovisko, preto sa na balkóne bude cítiť ako v bavlnke. Rastlinky pokojne umiestnite pri stene, ktorá cez deň absorbuje teplo a večer ho potom odovzdáva. Dôležité je použiť podpornú tyčku, výživnú pôdu a veľa vody.
Čili síce pochádzajú z Južnej Ameriky, ale aj v našich severnejších zemepisných polohách sa dajú v lete dopestovať na našich balkónoch. Ak chcete pestovať čili na balkóne, kúpte si predpestované priesady a hneď ich presaďte do väčšej nádoby s humóznou pôdou. Vypestovanie rastlín zo semienok nejde žiaľ tak rýchlo a jednoducho. Rastliny potrebujú slnečné a chránené miesto, pôda nesmie byť príliš vlhká. Pre bohatú úrodu musíte často hnojiť, približne každé dva týždne.
.
PREČÍTAJTE SI ČLÁNKY O PESTOVANÍ JAHÔD
4. Zemiaky
Aj toto ide. Vo vysokej nádobe sa dajú na balkóne dopestovať aj zemiaky. Úrodu síce pozbierate len raz, ale dovtedy sa budete tešiť z pohľadu na sýtozelené rastliny a žiarivé kvety.
5. Rajčiny
Rajčiny rastú na balkóne často dokonca lepšie ako v záhrade, pretože rastliny uprednostňujú teplé a chránené stanovištia, ktoré by mali byť predovšetkým chránené pred dažďom. Otravná burina tak nedostane šancu. Ak sú hlásené vytrvalé dažde, stiahnite jednoducho nádoby s rajčinami tesne ku stene domu a rastliny zostanú suché. Zalievajte len zospodu a zabráňte vode, aby sa dostala na listy.
6. Mangold
Žiarivo červená alebo žltá: Stonky sú nielen chutné, ale majú na balkóne aj výrazný ozdobný efekt. Stonky mangoldu sa dajú pripravovať ako špargľa, listy zas ako špenát. Rastliny milujú výživný substrát a slnečné až polotienisté stanovištia. Doba zberu je od júla do októbra.
7. Stolové hrozno
Znie to až neuveriteľne, ale na balkóne rastie aj hrozno! Pre pestovanie hrozna potrebujete slnečné miestečko, chránené pred vetrom. Nádoba na pestovanie hrozna musí byť hlboká 40-50 cm a musíte ju naplniť výživnou a priepustnou zeminou Odporúča sa na dno nádoby dať drenážnu vrstvu a počas fázy rastu od mája do septembra príležitostne prihnojovať. Zber úrody je potom na jeseň. Hoci sú rastliny viniča odolné voči mrazu, odporúča sa na zimu ich dobre obaliť fóliou a jutou.
8. Cukety
Aj cukety sa dajú pestovať na balkónoch. Ich plody sú podľa odrody buď zelené alebo žlté. Okrem farebnej rôznorodosti tak ponúkajú na panvici aj rozličné chute, pretože šupka žltej cukety je mäkšia a chutí jemnejšie. Aby vám cukety na balkóne dorástli, odporúča sa semienka vysiať v teple bytu neskoro v zime alebo skoro na jar a potom ako mladé približne štvorlístkové rastliny vysadiť do nádob. Ako alternatíva existuje samozrejme aj možnosť kúpy hotových priesad, ktoré potom zasadíte do nádob, ktoré by nemali byť veľmi hlboké, pretože cukety by potom mohli visieť vo vzduchu. Naplánujte si pre vaše cukety trocha miesta, pretože vám narastú do výšky asi 60 cm a rovnako aj do šírky asi 60 cm. Od júna do septembra môžete potom zbierať bohatú úrodu. V čase rastu by ste mali cukety posilniť hnojivom na zeleninu.
Extra tip: Aj kvety cukety sú jedlé, napríklad sa dajú piecť či fritovať. Uvedomte si ale, že keď kvety skonzumujete, nevyrastú vám z nich cukety. :-)))
.
9. Tymián
Pre tymián sú dôležité dve veci: piesčitý substrát (najlepšie špeciálny substrát pre bylinky) a slnečné stanovište. Zbierať môžete buď stonky alebo jednotlivé lístky. Pokiaľ sa rozhodnete zbierať lístky, najľahšie vám to pôjde, keď ich budete trhať proti smeru ich rastu.
10. Reďkovky
Nemusí to byť veľký záhon, aj balkónová nádoba dokáže potešiť vaše srdce. Obzvlášť pre deti to môže byť výborná možnosť vidieť rásť zeleninu. A reďkovky sú na to ideálne, pretože rýchlo narastú na veľkosť vhodnú pre zber. Od mája je možné ich vysievať priamo do nádoby, pričom krátko po vyklíčení sa objavia zelené lístky. Reďkovky potrebujú len 4-6 týždňov od vysiatia až po zber. Takže ich môžete pokojne opakovane vysievať a budete môcť od leta až do jesene zbierať tieto malé, červené, ostré buľvy. Obľubujú slnečné až polotienisté stanovište a rastú zvlášť dobre v humóznej a priepustnej, mierne vlhkej pôde.
Náš tip!
Ani pri výsadbe plodín na balkóne nezabúdajte používať vhodný typ mykorhíznych húb
(upozorňujeme, že mykorhízne huby nie sú účinné pre hlúboviny).
Najpredávanejšie mykorhízne huby
.
.