Aj keď február sa právom považuje za najzimnejší mesiac z celého roka, je to zároveň aj mesiac zakladania novej úrody. Podľa výsevných dní by sme si hlavné aktivity mali naplánovať už na prvú polovicu mesiaca, ale ani v poslednej dekáde mesiaca nie je neskoro. Konkrétne sa črtajú veľmi dobré termíny na vysievanie plodových rastlín na priesady, a, samozrejme, len ak to počasie dovolí, môžeme prikročiť už aj k prvým vonkajším výsevom koreňovej, prípadne listovej zeleniny.
Mnohých prekvapuje odporúčanie skorého výsevu na hriadkach. Treba zdôrazniť, že semienka vedia, kedy vyklíčiť, a hoci by ich po vysiatí znova prikryl sneh, ihneď po prvom oteplení vyklíčia a maximálne zužitkujú pôdnu vlhkosť.
.
VÝSEV PLODOVÝCH RASTLÍN
Na výsev plodových rastlín do sadbovačov na okennom parapete je taktiež vhodný čas. Kvetové rastliny si zabezpečíme v bohatej škále farieb a odtieňov a s rôznym časom kvitnutia.
VÝSEV SEMIEN
Optimálna doba výsevu závisí predovšetkým od dostatku prirodzenej dažďovej vlahy a nemožno ju teda jednoznačne dopredu stanoviť pre všetky lokality. Semená, zasiate na jar v období apríla, často klíčia až po medardovských dažďoch v júni a júli. V extrémne suchých podmienkach sa osvedčil neskorší jesenný (október - november) alebo zimný výsev (február). Semená je vtedy vhodné vysievať do nezasneženej pôdy. Neskôr sú výsevy prirodzene zavlažované snehovou prikrývkou.
VÝSEV RAJČIAKOV
Vzhľadom na dĺžku vegetačného obdobia rajčiaky treba najskôr predpestovať. Dopestovanie priesad trvá približne dva mesiace, takže s vysievaním môžete začať už koncom februára, no lepšie je počkať do polovice marca. Po vzídení rastlín je dobré priestor vyvetrať na teplotu pätnásť stupňov, ktorá podporí tvorbu koreňového systému. Len čo sa vytvoria pravé listy, cez deň udržujte teplotu na úrovni asi dvadsaťpäť stupňov, no počas noci opäť na pätnástich. Takto sa oddiali kvitnutie.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.