Zrelé hrozno je výborná náhrada za sladkosti, no určite z neho nepriberiete. Obsahuje približne 80 percent vody a v priemere 18 percent ovocného a hrozného cukru. Ten sa však na rozdiel od sladkostí s rýchlym cukrom uvoľňuje pomaly a neukladá energiu do zásob vo forme tuku.
Je chutné, šťavnaté, hoci trošku kalorickejšie, ale plné antioxidantov. Aké sú ďalšie zdravotné prínosy hrozna? Vie sa, že pomáha pri zápche, nechutenstve, únave, poruchách obličiek, makulárnej degenerácii a prevencii šedého zákalu.
Lahodné a zdravé
Hrozno patrí medzi najlahodnejšie ovocie, je bohatým zdrojom vitamínov A, C, B6 a kyseliny listovej. Obsahuje základné minerály, ako je draslík, vápnik, železo, fosfor, horčík a selén. Hrozno obsahuje flavonoidy, ktoré sú veľmi účinné antioxidanty, môžu znížiť škody spôsobené voľnými radikálmi a starnutím buniek. Pri akých diagnózach ešte hrozno pomáha? Medzi vážne choroby, ktoré dokáže ovplyvniť je astma. Hrozno totiž zvyšuje vlhkosť v pľúcach. Pomáha aj pri ochorení srdca. Zvyšuje hladinu oxidu dusíka v krvi, ktorý zabraňuje tvorbe krvných zrazenínm a tým znižuje riziko srdcového infarktu.
.
Na migrénu, aj zápchu
Zrelá hroznová šťava je dôležitý domáci liek na liečbu migrény. Je potrebné ju vypiť skoro ráno, bez miešania s vodou. Hrozno je veľmi účinné pri prekonávaní zápchy. Je považované za preháňadlo, pretože obsahuje organické kyseliny, cukor a celulózu. Je výborné aj pri tráviacich ťažkostiach a podráždení žalúdka. Je tiež uprednostňované, pretože predstavuje ľahké jedlo. Hroznová šťava nám dopĺňa železo, a tým zabraňuje únave. Antioxidanty prítomné v strapcoch tiež poskytujú potrebnú vzpruhu pre imunitný systém. Bolo zistené, že práve fialová hroznová šťava pomáha v prevencii rakoviny prsníka. Výrazne znížila prsné nádorové masy u laboratórnych potkanov. Štúdie naznačujú, že hrozno môže zlepšiť zdravie mozgu a odďaľovať nástup neurodegeneratívnych ochorení. Zabraňuje aj vekom súvisiacej strate zraku alebo makulárnej degenerácii až o 36%. Obsahuje zlúčeninu, ktorá má schopnosť znížiť hladinu cholesterolu. Saponíny v hroznovej šupke majú antibakteriálny účinok. Červené hrozno má silné antibakteriálne a antivírusové vlastnosti a môže vás chrániť pred infekciami. Tak, na čo čakáte, dajte si chutný strapček...
.
Resveratrol – najsilnejšia sila hrozna
Hrozno je plné silných antioxidantov – polyfenolov. Jedným z nich je resveratrol, prítomný v šupke hroznových bobúľ. Preto by ste mali jesť hrozno celé, alebo ako smoothie. Sila resveratrolu dokáže spomaliť rast nádorov najmä v prsníkoch, ale aj žalúdku, lymfatickom systéme, hrubom čreve či v prípadoch rakoviny kože. Resveratrol má protizápalové účinky, znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení, chráni cievy pred účinkami škodlivého cholesterolu, posilňuje imunitu a dokonca zlepšuje stav akné. Draslík v hrozne sa podieľa na správnej srdcovej činnosti, znižuje riziko mozgovej príhody, pomáha udržiavať dostatočnú hustotu kostí. Pokiaľ vás trápia kŕče, doprajte si hrozno. Vysoký obsah vody a vláknina v hrozne si poradia s lenivými črevami a zápchou. No ak to s hroznom preženiete, preženie aj ono vás. Hrozno obsahuje antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré neutralizujú voľné radikály a tým chránia oči pred vekom podmienenou degeneráciou makuly, zákalom, poškodením sietnice. Astmatikom prináša úľavu v podobe zvlhčenia slizníc, po čom sa im lepšie dýcha.
.
Hroznové jadierka vám pomôžu vyzdravieť
V hroznových zrniečkach je veľké množstvo aktívnych zdraviu prospešných látok. Pokiaľ jadierka z hrozna vypľúvate, sami sa ochudobňujete o vitamín A, E, C, vitamíny skupiny B, ale aj vápnik, horčík, železo a draslík. Hroznové jadierka sú bohaté aj na omega 3 mastné kyseliny. Jadierka hrozna majú antioxidačný účinok. Neutralizujú voľné radikály v tele a tak pôsobia preventívne proti zápalom, cievnym ochoreniam, tvorbe rakovinových nádorov. Aminokyselina alfa-linolénová v zrniečkach hrozna znižuje riziko, že vás skolí infarkt alebo vám zvápenatejú cievy. Pri problémoch s vysokým tlakom, obličkami a opuchmi si tiež doprajte jadierka z hrozna. Hroznové jadierka spomaľujú starnutie buniek a teda aj pokožku udržiavajú žiarivú a bez výrazných vrások. Ulahodia unaveným očiam aj boľavým hemoroidom. Pri diabete si hrozno odopierať nemusíte. Pre istotu sa však poraďte so svojim lekárom. Hrozno s jadierkami žujte, aj keď chudnete, alebo sa práve dostávate z choroby. Svojim zložením urýchľujú rekonvalescenciu.
Hroznový cukor je energetická bomba pre mozog
Hroznový cukor, čiže glukóza, sa veľmi rýchlo dostáva do krvi a tak je zdrojom okamžitej energie pri únave alebo veľkom psychickom zaťažení. Glukóza je potrebná pre činnosť mozgu, urýchľuje zotavovanie sa z choroby a vyčerpania, je podporným prostriedkom pri nechutenstve. Hroznový cukor by mali jesť starší a chorí ľudia a športovci, ale doprajte si ho aj pred skúškou alebo iným náročným psychickým výkonom. Hroznovému cukru by sa mali vyhnúť diabetici. Jeho pozitívne účinky netreba preháňať, pretože nespotrebovaný sa ukladá ako tuk.
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Hroznová šťava zmierňuje rannú nevoľnosť
Budúce mamičky, trpiace rannými nevoľnosťami, môže z ich trápenia vyslobodiť práve ráno vypitý pohár zriedenej hroznovej šťavy. Hroznová šťava upokojí roztrasený žalúdok a dodá telu minerály a energiu. Hroznovú šťavu si pripravíte aj doma jednoduchým odšťavením v odšťavovači. Ak odšťavovač nemáte, rozmixujte bobule hrozna a zmes prepasírujte cez husté sitko. Skladujte v chladničke, vypite najneskôr do 48 hodín.
Hroznová diéta na prečistenie organizmu
Hrozno je ideálne na prečistenie organizmu. V rámci zdravej životosprávy ho striedajte s ďalšími druhmi ovocia. Raz za čas telu prospeje dvojdňová detoxikačná hroznová kúra. Počas tejto hroznovej diéty môžete zjesť dve kilá hrozna denne, alebo 1,5 kila hrozna a liter hroznovej šťavy. Hoci je hrozno plné vody, na vodu nezabúdajte a vypite jej aspoň 1,5 litra. Hrozno vás zasýti a dodá energiu, rozhýbe črevá, povzbudí obličky. Pripravte sa teda na častejšie návštevy toalety. Po dvoch dňoch však budete o dve kilá ľahší. Takáto hroznová diéta je záťažou pre vaše telo, preto by nemala trvať dlhšie ako 3 dni a nie častejšie ako 4-krát za rok.
Zdroj: womenshealthmag.com, medicalnewstoday.com, womenhealthnetcs.netlify.com, supergreens.sk, zdravie.sk