V rámci seriálu Škodcovia a choroby na stránke Zelený ježko si predstavíme jedného z chrobákov, ktorý poškodzuje orechy liesky. Čo o ňom vieme a ako môžeme pred ním ochraňovať našu úrodu?
- Minulý rok sme zaregistrovali, že mnohé plody našich liesok v záhrade boli vyžraté. Aký živočích môže toto spôsobovať? - opýtal sa pán Peter Orth a odpoveď sme uverejnili v knižnom bestselleri vydavateľstva Plat4M Books OSVEDČENÉ RADY ZO ZÁHRADY: 265 otázok a odpovedí od autorov Ivan Hričovský a Boris Horák.
.
Choroby a škodcovia
Ide o nosáčika lieskového (Curculio nucum) najväčšieho škodcu liesky u nás. Samičky nakladú vajíčka v júli, z nich sa vyliahnu larvy, ktoré potom vyžierajú plody alebo spôsobujú ich červivosť. Liesky môžeme chrániť bežnými insekticídmi. V júli odporúčam pestovateľom liesky zatriasť kríkom a pozorovať, či padajú chrobáky na zem. Podľa množstva nosáčikov vieme rozlíšiť silu náletu a podľa toho implikujeme biologickú ochranu alebo postrek.
.
.
Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom
V ďalšej knihe z vydavateľstva Plat4M Books Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom od autorov prof. Ing. Ľudovít Cagáň, CSc. a Ing. Sylvia Matušíková, PhD sa dočítame:
Nosánik lieskový
Latinský názov Curculio nucum
Český názov Nosatec lískový
Rad: Chrobáky
Prezimujúce larvy sa kuklia na jar obyčajne na konci mája. Imága sa objavujú v čase, keď sú už vyvinuté lieskové oriešky. Majú hnedú farbu a merajú bez nosca 6,5 až 8 milimetrov. Živia sa orieškami a pletivami listov. Oplodnené samičky vyžierajú do mladých ešte zelených, ale už dosť stvrdnutých orieškov dierku a do nej kladú vajíčko. Dierok v oriešku býva obyčajne viac, ale iba jednu samička použije na nakladenie vajíčka.
Embryonálny vývin trvá približne 10 až 14 dní. Larvy sa vyvíjajú v oriešku. V každom oriešku je iba jedna larva. Po dorastení na jeseň zaliezajú do pôdy, v ktorej prezimujú. Dorastené larvy merajú 10 až 14 milimetrov.
CHEMICKÁ OCHRANA
Ochrana v čase náletu imág
Napadnuté oriešky majú vyžraté jadro a skôr opadávajú. Je to dôležitý škodca liesky. Larva sa vyvíja aj v žaluďoch dubov. Chemickú ochranu môžeme robiť v čase náletu imág v čase, keď sú už pozorovateľné plody liesky. Ak je to možné, aplikujú sa požerové a kontaktné insekticídy, ale žiadny z nich nie je na Slovensku proti škodcom liesky povolený.
O chorobách orecha kráľovského, gaštana jedlého, liesky obyčajnej a ochrane proti nim sa dočítate v ďalšej knihe z vydavateľstva Plat4M Books Ochrana ovocných rastlín proti chorobám od autorov prof. Ing. Ľudovít Cagáň, CSc. a Ing. Sylvia Matušíková, PhD.
.
BIOLOGICKÁ OCHRANA
Biologicky proti najvýznamnejšiemu škodcovi lieskových orechov
S blížiacou sa jarou sa okrem prírody prebúdzajú aj škodcovia. Jedným z nich je aj nosáčik lieskový (Curculio nucum) s dlhým „nosom“ okolo jedného centimetra. Samica nos používa k tomu, aby vyhrýzla v rastúcich orechoch otvor a do nich nakládla vajíčka. Vo vnútri orechu sa vyliahnu larvy, ktoré sa živia dozretým semiačkom.
Počas jesene nosáčik lieskový opúšťa orech a larvy sa potom zahrabávajú pod zem. Tieto larvy vieme účinne a ekologicky ničiť nasledujúcu jar, keď začnú liezť po povrchu zeme - účinným prípravkom je HETERORHABDITIS BACTERIOPHORA – LARVANEM. Hneď po aplikácii zálievkou do pôdy hlístice aktívne vyhľadávajú larvy nosáčika. Hlístice prenikajú cez telesné otvory a uvoľňujú symbiotické baktérie, ktoré sa množia a rýchlo zabíjajú larvy.
.
KNIŽNÉ BESTSELLERY PRE ZÁHRADKÁROV
Objednajte si v eShope Zelený ježko - kliknite na obálku knihy
.
.
.