So zlým trávením sa nerodíme. Väčšina našich tráviacich ťažkostí vzniká dlhodobou konzumáciou nesprávneho jedla, alebo prejedaním sa. Tou dobrou správou je, že takéto ťažkosti, či už je to zápcha, hnačka, bolesti žalúdka, alebo plynatosť sú v prevažnej miere odstrániteľné.
Pri liečbe rozličných tráviacich ťažkostí sa môžete spoľahnúť na celý rad byliniek. Tie dokážu človeku pomôcť od zápchy, nadúvania i spomaleného trávenia. Mnohé z nich sa tiež osvedčili pri tíšení kŕčov či liečbe vredov. Bylinky sú jednoducho skvelým pomocníkom pri mnohých neduhoch a ochorenia tráviaceho traktu nie sú žiadnou výnimkou. Dobrou správou je, že v dnešnej dobe sú dobre dostupné nielen počas jari a leta, kedy si ich môžete natrhať v lese či pri potoku, ale i v zimnom období.
V sušenej podobe mnohé z nich totiž poľahky zoženiete v lekárňach, na internete či v špecializovaných predajniach so zdravými potravinami a čajovniach. Z bylín si môžete pomerne jednoducho pripraviť čaj, ktorý bude mať priaznivý vplyv nielen na tráviacu sústavu, ale i celý organizmus. Z ďalších bylín je tiež možné vyrobiť liečivé tinktúry. Byliny môžete kombinovať i striedať. Možností použitia je mnoho. Potrebujete však poznať tie správne bylinky. Práve preto vám dnes predstavíme tie najlepšie byliny na tráviace ťažkosti. Ktoré z nich pomôžu vám?
Nechtík lekársky
Známy nechtík lekársky na liečbu tráviacich ťažkostí používali už naše staré mamy. Je veľmi účinný pri problémoch so žalúdočnými vredmi, uvoľňuje kŕče a pomáha tlmiť zápaly. Taktiež prečisťuje pečeň a upokojuje žlčník. Jednu lyžicu sušeného nechtíka zalejte 2 až 3 dcl vriacej vody, nechajte lúhovať 10 minút a sceďte. Pri vymenovaných ťažkostiach si doprajte 1 až 3 šálky nechtíkového čaju denne.
Palina pravá
Ak vás pravidelne trápia rozličné tráviace problémy, vždy by ste mali mať poruke aj palinu pravú. Táto bylina má antiseptické aj antibiotické účinky. Podporuje správne trávenie a tvorbu žalúdočných štiav, upokojuje podráždený žalúdok a eliminuje plynatosť. Čaj z nej môžete popíjať i pri vracaní. Pripravíte si ho z jednej lyžičky liečivej drogy a 2 dcl vriacej vody. Nápoj nechajte lúhovať aspoň 8 minút. Čaj z paliny je vhodné užívať maximálne 2 týždne, potom je potrebná pauza.
Chýba vo vašej knižnici nietorá z týchto kníh?
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Rumanček kamilkový
Rumanček s jeho bielo-žltými kvetmi poznajú i malé deti. Ide o ďalšiu typickú bylinu, ktorá je tradičnou súčasťou ľudového liečiteľstva. Známe kamilky majú dezinfekčné vlastnosti a podporujú tráviace procesy. Priaznivo ovplyvňujú stav žalúdka i čriev. Dokonca napomáhajú z tela odstraňovať toxíny. Rumančekový čaj pripravíte z 1 čajovej lyžičky sušenej byliny a 2 dcl vriacej vody. Doba lúhovania je 12 až 15 minút. Tento nápoj si môžete dopriať pokojne až 3 razy denne.
Mäta pieporná
Mäta pieporná je jedna z najznámejších bylín vôbec. Mnohí ju pestujeme na okne v kuchyni. Čaj z nej je chutný a osviežujúci. Na jeho prípravu opäť stačí použiť dve lyžičky sušenej byliny a 2 dcl vody. Prípadne si môžete mätový čaj pripraviť i z čerstvých lístkov. Je vhodným pomocníkom v boji proti kŕčom v oblasti brušnej dutiny. Rovnako vám pomôže s nadúvaním. Vyskúšať by ho mali aj jedinci, ktorých trápi syndróm dráždivého čreva.
Saturejka záhradná
Saturejka pomáha s nafukovaním a uľahčuje trávenie. Okrem toho podporuje vylučovanie žlče a potláča nepríjemné kŕče. Túto bylinu môžete využiť nielen na prípravu čaju, ale rovnako je ju vhodné používať ako koreninu do jedál. Čaj si pripravíte z 2 čajových lyžičiek sušenej drogy a 2,5 dcl vriacej vody. Vyskúšajte ju však použiť aj pri príprave omáčok, polievok, strukovín či mäsa. Hodí sa všade tam, kde pridávate i čierne korenie. Pri varení taktiež môžete využiť množstvo ďalších liečivých bylín, ktoré sú skvelými koreninami a zároveň i pomocníkmi v boji proti tráviacim ťažkostiam. Reč je o koriandri, estragóne, bazalke pravej, rozmaríne lekárskom či bobkovom liste.
.
.
Bazalka pravá
Najlepšie je ju používať v čerstvej forme, aby sa zachovalo, čo najviac jej liečivých vlastností. Veľmi dobrá je pri ťažkostiach tráviaceho traktu, nevoľnostiach a kŕčoch, pri plynatosti, nechutenstve a zápche. Ak by ste mali problémy, môže sa užívať aj odvar, ale určite ju poznáte ako skvelú bylinku do varenia. Najlepšie je ju spracovať hneď po odrezaní. Podporuje trávenie mäsa.
Rozmarín lekársky
Hovorí sa, že je požehnaním pre tráviaci systém, upravuje trávenie, činnosť pečene, znižuje plynatosť, zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče. Veľmi dobre pomáha pri trávení mastných jedál. Vetvičky môžeme použiť aj ako ihlice na špízy.
Fenikel obyčajný (čaj zo semien aj ako plodina v kuchyni)
Dokáže odstrániť pocit plného žalúdka a nafúknutého bruška, tiež tlmí kŕče. Uľaví pri záhe a pocite kyslosti v žalúdku a pri poruchách trávenia. Tráviaci trakt lieči a dezinfikuje. Jeho účinky si budú pochvaľovať tí, ktorí sa snažia stratiť nejaké to kilečko. Fenikel navodzuje pocit plnosti a znižuje chuť do jedla.
Rebríček obyčajný
Rebríček, ktorý je tiež známy pod ľudovým pomenovaním myší chvost, je liekom snáď na všetky neduhy. Má vplyv na srdcovo-cievny a nervový systém, imunitu, menštruačný cyklus žien či močové cesty. Pri vonkajšom použití je tiež účinným pomocníkom v boji proti kožným ochoreniam. Blahodarne však pôsobí aj na tráviaci trakt človeka. V šálke zalejte dve lyžičky sušeného rebríčka a nechajte lúhovať 7 minút. Pite ráno a večer. Tento čaj vyskúšajte pri zápaloch čriev, plynatosti, pálení záhy či problémoch so žlčníkom.
Zázvor (ďumbier) lekársky
Zázvor pozitívne ovplyvňuje fungovanie žalúdka a čriev. Podporuje správne vyprázdňovanie, teda odstraňuje zápchu. Pomáha aj pri hnačkách, kde účinne odstraňuje vírusy z črevného systému
Poižité zdroje:
https://www.nazdravie.sk/bylinky-na-travenie/
https://www.zdravieastyl.sk/potraviny-a-vyziva/639-bylinky-na-dobre-travenie
https://www.kamzakrasou.sk/najlepsie-byliny-na-traviace-tazkosti-ktora-najblizsie-pomoze-tebe-/17494