S mykorhízou začíname už pri výseve
Nech už pestujeme rôznymi spôsobmi, živé organizmy v pôde sú pre naše úspechy kľúčové. Mykorhíza - teda vzájomné symbiotické spolužitie medzi rastlinou a podzemnými hubami je výhodné nielen pre tieto dve strany, ale aj pre pôdu, človeka a planétu. Pôda má svoje vlastné bio mechanizmy, ktoré zabezpečujú prosperitu rastlín v nej žijúcich. V intenzívne obhospodarovaných pôdach a substrátoch mikroorganizmy chýbajú.
Vplyvom ľudskej činnosti sa tieto mechanizmy narúšajú a pestovatelia to pocítia chorobnosťou rastlín a slabými výnosmi. To ich nabáda k ďalším zásahom do pôdy, čo však tieto mechanizmy znova narúša. Pritom stačí dodať aktívne mikroroganizmy ako sú mykorhízne huby.
.
.
Ako funguje mykorhíza?
Mykorhízne huby žijú na koreni rastliny a prostredníctvom hýf, ktoré vytvárajú, predĺžia, zväčšia a zahustia koreňový systém rastliny až 700-násobne. Takáto rastlina má zvýšený podiel aktívnych koreňov a je takto pripravená prijímať viac vody a živín. Mykorhízne huby vedia minerály a iné prospešné látky z pôdy enzymaticky rozložiť, akoby „natráviť“ do podoby, aby ich rastlina vedela lepšie zužitkovať. To sa prejaví v plodoch navýšením nutričných hodnôt ako sú vitamíny, antioxidanty, cukry, minerály a esenciálne oleje.
Napríklad rajčiaky pestujeme okrem chuti, aj pre zdraviu prospešnú látku - lykopén. Po aplikácii mykorhíznych húb k rastline sa podiel lykopénu v plodoch navýši. Levanduľa a iné bylinky produkujú viac esenciálnych olejov, vinič má vyššiu cukornatosť, ovocie má viac minerálov a vitamínov. Tento efekt nevieme docieliť žiadnym iným ošetrením, len použítím mykorhízy.
.
.
Mykorhízne pestovanie dokáže prírodnou cestou zvýšiť výnosy, úrodu nutrične obohatiť, pri znížení celkových nákladov. Skoro všetky rastliny vo vašej záhrade potrebujú k životu mykorhíznu symbiózu. Vďaka nej sú odolnejšie voči rôznym stresom, ako sú výkyvy počasia, sucho, alebo znečistenie prostredia. Sú jediné, ktoré dokážu zadržať v pôde ťažké kovy a neodovzdať ich rastline. Preto sa mykorhízne huby používajú aj pri ozdravovaní pôd znehodnotených ľudským zásahom.
Ako mykorhízu správne použiť?
Platí zásada - musia prísť na koreň alebo v tomto období priamo na vysievané semeno, čo je najefektívnejší spôsob. Môžete zapracovať mykorhízny prípravok do pôdy v dávke 150 g/m2 alebo ho pridajte priamo pod vysievané semeno. Rastlina sa bude od začiatku vyvíjať s mykorhízou. Potrebujete najmenej prípravku a neskôr pri výsadbe rastliny na konečné stanovisko už mykorhízne huby nepridávate, lebo sú súčasťou koreňa vašich rastlín.
Mykorhízne ošetrenie rastlín je neporovnateľné zo žiadnym iným ošetrením. Jeho hlavnou prednosťou je, že mykorhízu aplikujete iba raz na celý život rastliny. Ak aj neskôr rastliny presádzate, huby sú už súčasťou koreňového systému a nemusíte ich opätovne pridávať. Huby sa vám ďalej rozrastajú do záhrady a zlepšujú podmienky a život v pôde.
Ak však už máte rastlinu vysadenú, musíte urobiť otvory vedúce ku koreňom a do nich nasypať, prípadne naliať prípravok. Toto ošetrenie výrazne zlepší kondíciu a prosperitu rastliny. Ako prvé zaregistrujete lepšie vyfarbenie listov, viac kvetov a plodov a zlepšené prírastky.
Pri posledných pokusoch na jahodách, kde doc. Ing. Ján Mezey, PhD. , Ing. Denis Šabík, z SPU v Nitre posudzovali vplyv mykorhízneho prípravku Symbivit na úrodu jahôd, vyšlo, že rastliny vykazovali zvýšenie hmotnosti až o 80 percent (podzemná aj nadzemná časť rastliny). Taktiež hmotnosť plodov sa zvýšila pri odrode Clery až o 34 percent.
Zdroj: Ing. Denis Šabík
.
.
Druhy mykorhíznych prípravkov
.
Ovocie, zelenina, okrasné kry, izbové rastliny
Aj keď máme nespočetné množstvo rôznych druhov rastlín, našťastie máme iba tri druhy mykorhíznych prípravkov. 85 percent všetkých rastlín, ktoré sú vo vašej záhrade, spolupracuje s hubami, ktoré sú v prípravkoch z rady Symbivit. Patrí sem ovocie, zelenina, okrasné kry, izbové rastliny, teda väčšina bežných rastlín.
.
Rastliny z lesa
Iné huby potrebujú rastliny, ktoré žijú v lese. Teda ihličnaté rastliny, ale aj niektoré listnaté - dub, buk, breza, gaštan. Tieto spolupracujú s hubami, ktoré obsahuje prípravok Ectovit.
.
Erikoidné rastliny
Poslednú skupinu tvoria erikoidné rastliny - čučoriedka, vresy, rododendróny, azalky - tie vytvárajú symbiózu s hubami, ktoré na pulte nájdete s názvom Rhodovit.
.
Mykorhíznym prípravkom nemôžete rastline nijako ublížiť. Ak by ste aj zvolili nesprávny prípravok, jednoducho sa spolupráca - mykorhíza nevytvorí. Taktiež nemôžete mykorhíznymi hubami rastlinu predávkovať. Ak dáte húb rastline viac, spolupráca sa vytvorí rýchlejšie.
.
Použitím prípravkov s aktívnymi mykorhíznymi hubami viete prostredie v pôde vylepšiť a ozdraviť. Použitie mykorhíznych húb pri pestovaní rastlín je z ľudského pohľadu novou biotechnológiou ako pestovať v súlade s prírodou, bez chemických látok, alebo s ich minimalizáciou. Predstavujú možnosť ako zvýšiť úrodu, ozdraviť a rekultivovať pôdy, ktoré sú znehodnotené a vrátiť do pôdy rovnováhu a zdravie. Okrem toho sa podieľajú na zadržiavaní vody i CO2 v pôde, čo je dôležité z hľadiska udržateľného rozvoja ľudskej spoločnosti.