Spestrime si svoj jedálny lístok cesnakom medvedím. Súčasne sa ním aj ozdravíme. Je ideálny na jarnú kúru odhlienenia a prečistenia organizmu. Veľký význam majú sírne zlúčeniny a vitamín C.
KDE HO ZBIERAŤ?
Medvedí cesnak rastie najmä v strednej a západnej Európe, no jeho výskyt zasahuje aj do južnejších oblastí, akým je Španielsko, sever Talianska a balkánskeho polostrova. Medvediemu cesnaku sa darí najmä v listnatých a lužných lesoch s dostatkom vlhkosti a úrodnej pôdy.
KEDY HO ZBIERAŤ?
Obvykle začína rásť skoro na jar, v niektorých prípadoch už začiatkom marca. Mladé listy sa zbierajú v apríli, v máji, teda ešte pred kvitnutím a cibule počas neskorej jesene a v zime.Kopijovité, lesklé, konvalinke podobné listy, sa používajú iba čerstvé. V sezóne sa odporúča konzumovať cesnak medvedí denne. Ďalší totiž bude zasa až o rok a rastliny veľmi rýchlo odkvitajú, listy miznú, v chladničke vydržia iba zopár dní. Sušiť sa nedajú, lebo strácajú svoju chuť, výživovú hodnotu a liečivé účinky. Po odkvete jeho listy a stonka zhnijú a stanú sa súčasťou pôdy.
AKO HO V LESE NÁJDETE?
Nájsť medvedí cesnak v lese nie je vôbec zložité, väčšinou sa vyskytuje húfne a pokrýva veľké plochy, pripomínajúce zelené koberce. Prezradí ho aj jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa rozlieva celým lesom. Staršie a väčšie listy cesnaku bývajú horké, preto sa pri zbere sústreďte na mladé lístky, ktoré sú bohatšie na vitamíny a chuťovo príťažlivejšie. Pri zbere cesnaku si treba dať pozor, aby ste si ho nepomýlili s jedovatou konvalinkou. Nepozornejší ľudia si často mýlia listy mladej konvalinky s medvedím cesnakom. Ak si nie ste istý, overte si rastlinku čuchom – typická vôňa vám zaručene pomôže pri jeho identifikácii.
AKO HO POUŽIŤ?
Surové celé listy cesnaku medvedieho môžeme konzumovať podobne ako hlávkový šalát, bez úpravy, prípadne s ľubovoľným nálevom či dresingom, môžu tiež slúžiť na úpravu špenátu. Majú korenistú chuť, preto ich na zjemnenie pri takejto úprave môžeme zmiešať s pŕhľavou. Nadrobno pokrájané listy môžeme použiť priamo na chlieb, ale zvýrazníme nimi tiež chuť polievok, šalátov, tvarohu, nátierok či mäsových jedál.
POZITÍVNE ÚČINKY PRE ORGANIZMUS
Skúsenosti potvrdzujú, že žiadna bylina na svete nemá takú účinnosť na vyčistenie žalúdka, čriev a krvi ako cesnak medvedí.Obsahové látky napomáhajú tráveniu, osožia žalúdku, črevám, pečeni i žlčníku. Zabraňuje kôrnateniu ciev, účinkuje proti skleróze, podporuje pamäť, znižuje krvný tlak, pôsobí pri nespavosti, proti závratom, tlaku v hlave, úzkosti, skľúčenosti a hučaniu v ušiach. Má v podstate také vlastnosti ako cesnak kuchynský, ale má jemnejšiu chuť a je výraznej liečivejší.
Môj obľúbený recept s cesnakom medvedím od pani profesorky Kataríny HORÁKOVEJ, autorky skvelých kníh o zdraví:
CESNAKOVÁ PASTA SO ŠPAGETAMI (pre 4 osoby) a hrsť cesnakových listov:
- voda
- 3 PL parmezánu
- 50 ml olivového alebo repkového oleja
- soľ
- 200 g šampiňónov
- cesnaková pasta
- dve PL vlašských orechov
- 300 g uvarených grahamových špagiet
Cesnakové listy rozmixujeme s 50 ml vody, postupne pridáme parmezán, olivový alebo repkový olej, osolíme a vymiešame tak, aby vznikol hladký krém. Šampiňóny udusíme na 1 lyžici oleja, okoreníme, pridáme k uvareným špagetám, primiešame cesnakovú pastu a posypeme vlašskými orechmi, upraženými na suchej panvici.
Hľadáte knihy o liečivých bylinkách?
Výber kníh o liečivých bylinkách nájdete v e-shope Zelený ježko.