Vijačka krušpánová je pomerne nenápadný motýľ, ktorého húsenice dokážu počas jednej sezóny prakticky úplne zdecimovať i niekoľko rokov rastené a udržiavané krušpány.
.
POUŽITE ÚČINNÉ POSTREKY NA RASTLINY,
NA KTORÝCH NÁJDETE HÚSENICE
.
.
BIELA HUSTÁ PAVUČINA
Na prvý pohľad sa môže zdať, že rastlina vysychá – listy blednú, žltnú, hnednú. Pri silnom napadnutí sa objavuje biela hustá pavučina s trusom húseníc. Tie listy postupne vyžerú tak, že po nich zostane len hrubšia žilnatina. Dospelé motýle vijačky krušpánovej sú aktívne v noci. Škodca prezimuje v štádiu mladých húsenice v bielych kokónoch medzi listami, ktoré hneď na jar začínajú žer.
.
DRUHÁ GENERÁCIA
Počas sezóny sa potom môže objaviť ešte druhá generácia škodiaca v júli a v auguste a tretia až do začiatku zimy. Výskyt vijačky krušpánovej je u nás už taký rozšírený, že ručný zber a likvidácia húseníc nestačí.
.
PRIDÁVAME ZMÁČADLO
Chemickému postreku sa tak nevyhneme. Zasiahnuť treba prípravkom Karate Zeon 5 CS. Pretože listy krušpánu sú chránené voskovou vrstvičkou, musíme do postrekovej kvapaliny pridať zmáčadlo.
.
VÝHODNÁ AKCIOVÁ CENA
Tento príspevok je z knižnej publikácie Okrasná záhrada: Práce podľa mesiacov autorskej dvojice Ivan Hričovský a Lucia Harničárová.
.
OCHRANA RASTLÍN
Od skorej jari do neskorej jesene ohrozuje úrodu záhradných plodín, rastlín a drevín mnoho živočíšnych škodcov a chorôb.
Preto Vám ponúkame PRÍPRAVKY OCHRANY RASTLÍN a publikácie, ktoré sa tejto problematike venujú. Všetky uverejnené prípravky sú už zaktualizované a môžete si ich objednať. Hľadajte tu: Ochrana rastlín.
.
.