Čo si ako prvé predstavíte, keď sa povie medovka? Okrem medu to bude asi srdce a spánok, ktoré táto liečivá bylinka podporuje. Ako to už pri liečivých rastlinách býva zvykom, dobre o nich vedeli už naši dávni predkovia. Konkrétne s medovkou si už starí Rimania tíšili kŕče, používali ju tiež pri búšení srdca, dokázala zahnať melanchóliu, ale tiež bolesti brucha. Istý zdroj tiež vravel, že po medovkovom čaji sa vraj snívajú nádherné sny, preto ju treba piť hodinu pred spaním.
Čo je tiež zaujímavé, je fakt, že medovku milujú aj včely. Vraj pred ňou majú taký rešpekt, že neuštipnú nikoho, kto má túto zázračnú bylinku pri sebe. Liečivé nie sú kvietky či koreň, ale mäkkučké medovkové lístočky. Jej domovom je južná Európa, odtiaľ sa rozšírila aj do ostatných kútov. Medovka je nenáročná, pestuje sa ľahko, veľa toho vydrží. Aby nikto nepochyboval o tom, že bylinka je to skutočne liečivá, v roku 2006 ju pre istotu vyhlásili za „liečivú rastlinu roka“. To jej dodalo na vážnosti.
.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na titulok a nájdete kompletnú ponuku)
.
Medovka je trváca bylina so štvorhrannou, rozkonárenou stonkou vysokou do 100 cm a s vajcovitými, protistojnými, tmavozelenými listami s charakteristickou citrónovou vôňou. Dlhé listy sú veľké s dlhou, chlpatou stonkou, horné sú pretiahnuté, hrubo pílkovité a s krátkou stopkou. Kvety sú drobné, biele, žltkasté alebo ružové a nachádzajú sa po šiestich v praslenoch v pazuchách horných listov. Kvet má päťpočetnú korunu, krátko rúrkovitý kalich a štyri tyčinky. Plod je suchý, pukajúci, so štyrmi semenami. Rastlina je pokrytá žľaznatými chĺpkami. Vysušené listy sú na líci zelené, na rube slabozelené, s typickou slabou horkastou chuťou, pri rozdrvení majú citrónovú vôňu. Medovka sa pestuje v záhradách.
Účinné látky v medovke lekárskej
Medovka obsahuje flavonoidy a bioflavonoidy (antioxidačné účinky, chránia bunky pred oxidáciou a pôsobením voľných radikálov), silicu, kyselinu kávovú (odstraňuje karcinogény), kyselinu rozmarínovú, kyselinu oleanolovú, vitamíny B a C. Medovka nielen lieči, ale dá sa použiť aj v kuchyni, či už pri príprave likéru, drinku, alebo pri varení.
Kam sa teda medovka hodí? Medovka je vynikajúcim doplnkom šalátov, bylinkových omáčok, polievok, dresingov ku šalátom, či grilovanému mäsu, ku rybám, hubovým jedlám, do zmesí čajov, rozličných limonád, či drinkov podobných mojitu. Okrem toho sa hodí aj ku hydine, do ryže a niektorí si ju dokonca nasekajú aj do bieleho jogurtu. Používa sa taktiež pri výrobe likérov „Benediktínka“.
Medovka lekárska a jej účinky na zdravie
Medovka upokojuje myseľ
Používa sa už po stáročia na ošetrenie rán a potlačenie nespavosti. Ak vás uštipne hmyz, stačí, ak si priložíte čerství lístok medovky, a uľaví sa vám. Čistá, sladká aróma oleja z medovky podporuje celkový pocit uvoľnenia. Z liehových výťažkov medovky sa vyrábajú veľmi žiadané lieky proti bolestiam hlavy a hystérii. Je účinná proti melanchólii a depresiám.
Medovka podporuje pokojný spánok
Podporuje pokojný spánok, najmä u tých, ktorí majú problémy so zaspávaním. Nie je prínosom len pre nepokojné deti, ktorým pred spaním podáte prípravok z medovky, a ich rodičov, ktorí majú nedostatok spánku. Ak vás trápi nespavosť spôsobená nezdravím životným štýlom a nervovým vypätím, opäť je tu pomoc v podobe medovky. Prispieva totiž k upokojeniu a tým aj ľahšiemu navodeniu spánku.
Medovka zlepšuje vzhľad pokožky
Prvé kozmetické použitie medovky lekárskej sa datuje do 14. storočia, keď ju údajne používala maďarská kráľovná na zmäkčenie vrások na tvári. V súčasnosti sa medovka odporúča pre zlepšenie vzhľadu pokožky a potlačenie tzv. jemných vrások. Medovka tiež obsahuje prchavé zložky ako kyselinu kávovú, p-kumarovú kyselinu a kyselinu rozmarínovú, ktoré spolupracujú pri podpore prirodzenej reakcie tela na škodlivé organizmy, ktoré spôsobujú nepekné škvrny na perách.
Medovka zlepšuje pamäť
Niektoré štúdie skúmali medovku lekársku a jej vzťah k zdraviu mozgu. Keď sa skombinuje s akupunktúrou, eugenol (organická zlúčenina a silný antioxidant obsiahnutý v medovke) pomohol testovaným subjektom obnoviť funkcie spojené s pamäťou. Ďalšia štúdia ukázala, že účastníci mali výrazné zlepšenie mozgových funkcií po 16 týždňoch podávania extraktu z medovky obsahujúcej 500 μg citralu – zložky oleja z medovky lekárskej. Ďalšia štúdia uvádza, že medovka pomáha stimulovať pamäť a zvyšovať náladu. Pacientom s Alzeimerovou chorobou a sklerotikom sa medovka rozhodne odporúča, pomôže aj študentom, ktorí si prajú, aby im to „lepšie pálilo.
Medovka podporuje pečeň
Pečeň filtruje nebezpečné zlúčeniny z tela a časom sa môže „unaviť“ a spomaliť, najmä ak sa nedodržiava zdravá životospráva. Štúdie na zvieratách zistili, že medovka lekárska je účinná pri ochrane pečene pred niektorými negatívnymi účinkami nezdravého stravovania.
Medovka chráni mozgové bunky
Okrem pozitívnych účinkov na pamäť, myslenie a náladu, výskum naznačuje, že medovka podporuje i zdravie mozgu. Antioxidanty ako eugenol zadržiavajú voľné radikály skôr, ako môžu napadnúť mozgové bunky. Kyselina rozmarínová, kľúčová zlúčenina v medovke lekárskej, je v tomto ohľade prospešná. Ak mozog nedostane dostatok krvi včas, môže to negatívne ovplyvniť jeho funkciu.
Medovka uvoľňuje menštruačné bolesti
Ženám trpiacim bolestivou menštruáciou môže pravidelné pitie medovkového čaju pomôcť od nepríjemných bolestivých kŕčov, prípadne aspoň zmierniť tieto ťažkosti.
Použité zdroje:
https://zdravie.pravda.sk/zdrava-dusa/clanok/305127-nielen-uspava-medovka-zlepsuje-pamaet-aj-mozog/
https://zdravopedia.sk/prirodna-lekaren/bylinky/medovka-lekarska
https://www.farmalekvarik.sk/blog/7-ucinkov-medovky-lekarskej
.
Knihy z edície AKO NA TO?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
.
.
.