Máme tu jeden skvelý recept. Je čisto ovocný – ale vyskúšať môžete aj zeleninovú verziu, milujú ho veľkí i malí. Môžete ho konzumovať kedykoľvek, v akomkoľvek množstve. Obsahuje veľa vlákniny, vitamínov, antioxidantov, podľa druhu použitého ovocia alebo zeleniny.
V minulosti tento recept patril k najobľúbenejším v Kanade. Dnes môže byť opäť hitom. Mamičky, potešte svoje detičky!
VLASTNÉ OVOCNÉ ČIPSY
Sušené ovocie z obchodu, či kioskov v hypermarketoch je často „obohatené“ cukrom a inými pre zdravie nie najvhodnejšími prísadami a zdravotnému životnému štýlu nevyhovuje ani trošku. Prečo si však nespraviť vlastné stopercentné ovocné čipsy? Je s tým síce trošku viac práce, ale ak máte domáce čerstvé ovocie a nevládzete ho skonzumovať v surovom stave – lepšie využitie neexistuje. Navyše si takto môžeme pripraviť skvelé zásoby chutného zdravia na jeseň a zimu.
ZDRAVÁ POCHÚŤKA
Autorka receptov Sabína Zavarská špeciálne odporúča ako pochúťku pre večne hladné dietky. Prizvime ich do prípravy a máte raz-dva zdravú pochúťku na svete a k tomu skvelú zábavu! Poďme však na to:
ČO POTREBUJEME?
1 kilogram jahôd
1 jabĺčko
2 banány
3-4 plechy na pečenie
POSTUP
Jahôdky umyjeme, jabĺčko a banány ošúpeme, nakrájame. Zo všetkého ovocia vymixujeme hladkú kašu. Plechy vyložíme papierom na pečenie, potrieme kokosovým alebo olivovým olejom (každý dá ovocnej alebo zeleninovej pochúťke inú príchuť, ale oba sú skvelé, ja uprednostňujem kokosový, keďže kokos je v našej domácnosti v obľube). A teraz opatrne: na papierom vystlaný plechy, respektíve plechy stierkou nanesieme veľmi tenkú vrstvu zmesi – dôležité je, aby bola čo najviac rovnomerná a aby nám nezostali nepokryté medzery. Ovocnú kožu, sušíme šesť hodín v rúre pri teplote 60 stupňov Celzia. Dobré je, ak má kadiaľ unikať para, a tak väčšinu sušenia môžeme dvierka nechať pootvorené – môžeme medzi ne vložiť varešku, aby úplne nedoliehali. Táto pochúťka je hotová vtedy, keď sa dá ľahko zvliecť z papiera. Ak sa láme, piekli sušili sme pridlho – nesmie však byť a mokrá, či vlhká.
.
POZRITE SI VIDEO - AKO NA TO?
OVOCNÁ KOŽA. Ako pripravujeme ovocnú kožu?
ČO KEĎ RÚRA NEPEČIE ROVNOMERNE?
V prípade, že rúra nepečie rovnomerne a niektorá časť je usušená skôr, usušené časti obstriháme nožnicami. Po usušení celý ovocný plát nastriháme na štvorčeky, trojuholníky, či iné tvary, ktoré nám a nášmu dieťaťu prídu práve vhod a ktoré sa dobre držia a ešte lepšie papajú. U nás sú najobľúbenejšie špirálky – na tenké pásy nakrájaná ovocná koža, ktorú jednoducho stočíme do rolky alebo klbka, špirály, …
NA INÝ SPÔSOB
Okrem tejto jahodovo-jablkovo-banánovej pochúťky môžeme vyskúšať najrôznejšie kombinácie ovocia, ale musíme dbať na to, aby vždy aspoň jedno malo dostatok šťavy, respektíve upraviť dĺžku sušenia. Banány sú tiež pre „cesto“ dôležité, pretože mu dávajú vláčnosť. Ak máte dostatok odvahy a chute, vyskúšať môžete aj zeleninové – napríklad také avokádo s paradajkami, cibuľkou, cesnakom, či rôzne bylinkové kreácie. Tvrdšie druhy zeleniny je dobré pred sušením uvariť – mrkva, brokolica, kaleráb, …
.
.
SÚVISIACE TÉMY
Zmlaďme jadroviny a prihnojme ovociny
Kde umiestniť druhy drobného ovocia?
Ako dostať mykorhízne huby pod už vysadený trávnik?
Ivan Hričovský: Drobné ovocie na severe
.
.