SKUTOČNÝ PRÍBEH
Tento príbeh z knihy Ako mať zdravý mozog v každom veku je úvodom do časti, kde autorka píše o superživinách mozgu potrebných na jeho obnovu a optimálnu funkciu.
Skutočné životné príbehy sú obľúbeným žánrom čitateliek i čitateľov všetkých vekových kategórií. Na stránkach blogu Zelený ježko ich nájdete mnohé z obdobia, keď ešte vychádzal svojho času najobľúbenejší mesačník Ženský magazín. Ponúkame Vám plejádu týchto i iných príbehov ľudí spomedzi nás. Ďalšie nájdete v rubrike Na čítanie: Príbehy a poviedky. Vyzývame aj potenciálnych autorov, ktorí píšu iba do zásuvky, aby nabrali odvahu a poslali nám svoje diela na adresu vydavateľstva books@plat4m.sk. Najlepšie zaradíme pod vašim menom alebo pseudonymom.
CHLAPCOVE VEĽKÉ PROBLÉMY
- Nedávno som dostala e-mail od pani Eleny, - píše v knihe Ako mať zdravý mozog v každom veku jej autorka profesorka Katarína Horáková, - v ktorom mi napísala s istým pobúrením, čo zistila u jej mladého príbuzného. Je to športovec telom i dušou a venuje sa predovšetkým futbalu pod odborným trénerským vedením. Rodičia sa mi sťažovali, že v ostatnom čase má chlapec veľké problémy. Je roztekaný, nevie sa sústrediť, keď sa pripravuje na skúšku, ťažko si fakty pamätá a má pocit, že stráca orientáciu. Je ľahko zmanipulovateľný, zanedbáva školu, prednášky a dokonca začal hľadať pomoc až na psychiatrii. Hoci mu predpísali lieky, tie však po mesačnom užívaní odmietol, lebo mu vôbec nepomáhali.
UPREDNOSTŇUJE CELODENNÉ HLADOVANIE
Ako som sa dozvedela, vyše roka svoju životosprávu si udržiaval presne podľa pokynov trénera. Tu som pocítila, že toto je pravá príčina jeho problémov. Prečítala som, pani profesorka, myslím všetky vaše knihy a mám istú predstavu i skúsenosť, ako si udržať kondíciu a celkové zdravie. Je smutné, ako si niektorí kondiční tréneri myslia, že sú zároveň aj odborníci na výživu. Ako som sa dozvedela, jeho tréner tvrdí a presvedčil ho, že organizmus musí nastaviť tak, aby čerpal energiu z tukov a proteínov. Uprednostňuje celodenné hladovanie, večerné prejedanie sa a sacharidy úplne zo stravy musí vylúčiť. Ďalej radí športovcom zaradiť do jedálnička proteíny, ktoré obsahujú vetvené aminokyseliny BCAA – akoby náhradu za jedno jedlo.
KEĎ IM UČENIE AKOSI NEJDE
Poradila som príbuzným, že chlapec musí celkom zmeniť stravovanie. Musí v strave primerane konzumovať aj sacharidy, ryžu, pečivo, zemiaky, ovocie a zeleninu. Toto predtým vôbec nejedol. Proteíny neužíva, pretože mu rodičia nedávajú peniaze na ne. Ako som pozorovala pri mojich častých stretnutiach s mladými ľuďmi, problém takéhoto mýlneho stravovania je medzi mládežou veľmi rozšírený a nevedia ani prečo potom majú ťažkosti v škole, keď im to učenie akosi nejde.
ĎAKUJEM ZA SPRÁVNU RADU
- Mládenec, syn mojich príbuzných, premeškal jeden celý semester a po zmene stravovania počas letného semestra hravo zvládol všetky skúšky ešte za zimný semester a priebežne sa pripravuje a učí aj na predmety letného semestra. Pritom trénuje každý deň, zmenil klub, hrá ďalej úspešne futbal a študuje v treťom ročníku na VŠE. Prišiel na to, že to celodenné hladovanie – ako rada „odborníka na výživu“ – mu nerobila dobre. Mám dobrý pocit, že vďaka poznatkom, ktoré som získala čítaním vašich kníh, som správne poradila a pomohla., - uzavrela svoj e-mail Elena.
Poznáte knihy profesorky Kataríny Horákovej?
Zoznámte sa.