Napísala nám pani Jarmila M. z Lučenca. Jej problém boli cukety v jej záhradke. Do augusta jej vraj dorastali v plnej kráse. Potom sa všetko zmenilo a odrazu sa rodili už len plody s hrbolatým povrchom a nakoniec prestali úplne rodiť.
Vírusy žltej mozaiky postihujú viac ako 150 druhov rastlín vrátane mnohých druhov ovocia, zeleniny a kvetov. Chorobu charakterizujú listy, ktoré majú na sebe žlté, biele a svetlozelené alebo tmavozelené škvrny a pruhy - inými slovami sú „mozaikou“ týchto farieb. Medzi najčastejšie napadnuté rastliny patria paradajky, tekvice, karfiol a uhorky, a mnoho ďalších rastlín.
Ochranou rastlín sa zaoberajú tieto knihy
Existuje veľa druhov vírusov mozaiky, ktoré bežne ovplyvňujú rastliny v zeleninovej záhrade. Vírusové choroby je ťažké identifikovať, pretože príznaky sa medzi jednotlivými rastlinami líšia a môžu sa tiež meniť v závislosti od veku rastliny a podmienok jej pestovania. Najbežnejšie spôsoby identifikácie vírusov mozaiky sú uvedené nižšie:
- Listy sú škvrnité so žltými, bielymi a svetlými a tmavozelenými škvrnami, ktoré sa zdajú byť vyvýšené. To dáva listom blistrovitý vzhľad.
- Rastliny sú často zakrpatené alebo rastú slabo.
- Rastliny môžu mať iné deformácie a ich listy môžu byť zvlnené.
- Vírus mozaiky uhorky: Infikované rastliny sú zakrpatené a často vykazujú „sydróm topánkových šnúrok“, čo je charakteristická deformácia, pri ktorej sa okraje listov nevyvíjajú a listové žily sa vyvíjajú ako dlhé úzke prúžky. Paradajky sú malé a deformované.
Ako kontrolovať vírusy žltej mozaiky?
Po infikovaní rastlín už nie je možné vyliečiť vírusy mozaiky. Z tohto dôvodu je prevencia kľúčová! Ak však rastliny vo vašej záhrade prejavujú príznaky vírusov mozaiky, minimalizujte poškodenie takto:
- Odstráňte všetky napadnuté rastliny a zničte ich. Nedávajte ich do kompostu, pretože vírus môže pretrvávať v infikovanej rastlinnej hmote. Spaľujte napadnuté rastliny.
- Dôsledne sledujte ostatné rastliny, najmä tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti infikovaných rastlín.
- Záhradnícke náradie po každom použití dezinfikujte. Uchovávajte fľašu slabého bieliaceho roztoku alebo iného antivírusového dezinfekčného prostriedku, aby ste si očistili svoje náradie.
Žltá mozaika cukety
Príčinou je, že cukety napadol vírus žltej mozaiky (Zuchini yellow mosaic virus). Tento vírus sa vyskytuje najmä v južnejších častiach Slovenska a napadá všetky tekvicovité rastliny, ale aj napríklad uhorky. Odborníci tvrdia, že jedinou účinnou ochranou je plody napadnuté vírusom okamžite odstraňovať. Napáda všetky druhy tekvicovitej zeleniny. Najtypickejším symptómom sú hrboľaté plody a listy tmavozeleno sfarbené s výraznou mozaikou. Virózu prenášajú vošky a vírus prezimuje na niektorých burinách.
Aká je účinná ochrana?
- Ochrana je preventívna: používanie kvalitného nenapadnutého semena, striedanie plodín a priestorová izolácia, obmedzený vstup do porastu, pravidelný negatívny výber napadnutých rastlín a likvidácia vektorov.
- Preventívnym opatrením je zapracovanie bakteriálneho produktu NovaFerm® MULTI, v koncentrácii 3 %, do pôdy, tesne pred výsadbou.
- Taktiež môžeme počas vegetácie preventívne foliárne aplikovať na rastliny bakteriálny produkt NovaFerm® DUAL, v koncentrácii 3 %, alebo bakteriálny produkt NovaFerm® SIRIUS, v koncentrácii 2 %.
Deformácia plodov je ďalšou bežnou poruchou, ktorú zapríčiňujú rôzne faktory. Pri klasických odrodách je spôsobená nedostatočným opelením. To môže spôsobiť nedostatok opeľovačov alebo samčích kvetov, zasychanie blizien vplyvom teplého počasia alebo hrudkovitosť peľu vplyvom chladného počasia. Pri partenokarpických odrodách je spôsobená opelením a následne vytvorením semena.
Výťažok z krabích a krevetových ulít s obsahom bioaktívnej látky chitosan – oligosacharid. Slúži na prevenciu rastlín voči hubovým, bakteriálnym a vírusovým chorobám. Prípravok výrazne posilňuje imunitný systém rastlín a stimuluje ich rast koreňového systému. Podporuje syntézu niektorých enzýmov, tvorbu antibiotických látok a zamedzuje aj vzniku a množeniu nematód. Používa sa vo forme postreku a zálievky pre zeleninu, ovocné sady a vinice, zemiaky, jahody, maliny, trávniky a iné. Je vhodný aj na preventívne ošetrenie osiva.
.
.