Veľa sa o nej píše a ešte viac hovorí, predovšetkým medzi záhradkármi. Mykorhíza, teda symbiotické priateľské spolužitie rastlín a húb, je totiž výhodná pre všetkých.
.
.
Začíname zeleninovú sezónu
Mykorhízu využíva až 90 percent všetkých rastlinných druhov, pričom vo voľnej prírode je tento vzájomný vzťah s hubami pomerne vyrovnaný. V prípade intenzívne obrábaných pôd a najmä pre nevhodné zásahy človeka to však už nie je pravidlom. Mať symbiotické huby v záhrade sa pritom naozaj oplatí. Na zvedavé otázky čitateľov obľúbeného časopisu Záhradkár odpovedá odborník na problematiku Ing. Petr Kotyza.
Prečo sa o mykorhíznych hubách v posledných rokoch toľko hovorí? Čím sú také výnimočné a pre rastliny prospešné?
Huby a pôdne mikroorganizmy žijú na tejto planéte neporovnateľne dlhšie ako ľudia a iné živočíchy. Vlastne to boli ony, vďaka ktorým sa začal rozvíjať život na súši. Pre rastliny sú najprirodzenejším partnerom. V okolí koreňového systému tvoria rozsiahlu sieť podhubia, čím zväčšujú jeho aktívny povrch a zahustenie. Tento symbiotický vzťah je však obojstranne prospešný, lebo rastlina odovzdá hube cukry potrebné na stavbu jej mycélia a huba jej na revanš dodáva živiny – predovšetkým fosfor, dusík, dôležité mikroprvky a vodu v oveľa väčšom množstve, ako by si vedela zabezpečiť sama. Koreňový systém sa prostredníctvom hýf, ktoré huba vytvára, vie zväčšiť až 700-násobne. Rastliny tak môžu lepšie hospodáriť s vodou aj so živinami.
.
Ošetrenie mykorhíznymi hubami je zásah,
ktorý má trvalý efekt.
Ak ich napríklad pridáte k vysádzanému stromu,
budú sa na koreňoch rozrastať
počas celého jeho života.
.
Keďže tieto huby ovplyvňujú kondíciu rastliny, možno vynechať bežné hnojenie?
Môžete ho znížiť až o polovicu. Posledné pokusy ukazujú, že rastlinám s hubami na koreňoch postačuje aj nižšia alebo nie až taká pravidelná zálievka a napriek tomu prosperujú lepšie ako rastliny bez húb s plnou zálievkou. Hoci existuje nespočetne veľa druhov rastlín, mykorhízne prípravky sú len tri. Osemdesiatpäť percent všetkých rastlín, ktoré v záhrade pestujete, spolupracuje s hubami nachádzajúcimi sa v prípravkoch Symbivit. Patrí sem ovocie, zelenina, okrasné kry aj izbovky, teda väčšina bežných druhov. Nenahraditeľným benefitom je však to, že mykorhízne huby dokážu ako jediné zvýšiť produkciu takzvaných sekundárnych metabolitov. Znamená to, že ovocie a zelenina dopestované s mykorhíznymi hubami obsahujú viac zdraviu prospešných látok, ako sú vitamíny, antioxidanty, minerály a iné účinné látky. Tento efekt sa nedá docieliť žiadnym iným spôsobom!
.
NAJPREDÁVANEJŠIE MYKORHÍZNE HUBY
(kliknite SEM a nájdete kompletnú ponuku mykorhíznych húb)
Viac si prečítate o týchto mykorhíznych hubách po kliknutí na obrázok
.
Kedy možno pracovať s mykorhíznymi hubami? Existuje nejaký (ne)vhodný čas? Ako sa dávkujú?
S mykorhíznymi hubami môžete pracovať vždy, keď sa dá pracovať s rastlinou a s pôdou. Ideálne je to pri sadení, keď sa ľahšie dostanete ku koreňom, alebo pri sejbe, keď stačí použiť menej prípravku. Platí totiž zásada, že čím je rastlina väčšia, tým viac mykorhíznych húb potrebujete. Dávkovanie sa teda odvíja od veľkosti rastliny, prípadne od objemu koreňového balu. Netreba sa však báť, rastlinu nemôžete predávkovať, pretože ide o živý organizmus. Ak dáte viac, mykorhíza sa rozvinie rýchlejšie, ak menej, vznik symbiózy bude trvať dlhšie. Ak použijete mykorhízu pri sejbe, rastlina sa bude s hubami vyvíjať od samého začiatku. Neskôr pri presádzaní alebo vysádzaní na konečné stanovište sa huby na koreňoch prenesú spolu s ňou.
Všetky rastliny potrebujú rovnaké mykorhízne huby?
Hoci existuje nespočetne veľa druhov rastlín, mykorhízne prípravky sú len tri. Osemdesiatpäť percent všetkých rastlín, ktoré v záhrade pestujete, spolupracuje s hubami nachádzajúcimi sa v prípravkoch Symbivit. Patrí sem ovocie, zelenina, okrasné kry aj izbovky, teda väčšina bežných druhov. Iné huby potrebujú ihličnany, ale aj niektoré listnáče ako dub, buk, breza, gaštan (prípravok Ectovit). Poslednú skupinu tvoria erikoidné rastliny, teda kyslomilné čučoriedky, vresy, rododendrony, azalky (prípravok Rhodovit).
.
Platí zásada, že čím je rastlina väčšia,
tým viac mykorhíznych húb potrebujete.
Dávkovanie sa teda odvíja od veľkosti rastliny,
prípadne od objemu koreňového balu.
.
Nemôže sa použitím mykorhíznych húb zmeniť alebo narušiť prirodzené prostredie pôdy?
Dnes je v pôde vo všeobecnosti menej prospešných mikroorganizmov, ako by bolo treba. Našou činnosťou neustále zasahujeme do prirodzených pôdnych mechanizmov a narúšame ich. Mykorhízne prípravky však robia presný opak. Do mnohých sa dnes navyše pridávajú ďalšie huby prirodzené pre pôdu, napríklad mykoparazitické, ako je Trichoderma. Jednou aplikáciou v záhrade tak získate nielen huby na rozšírenie koreňového systému rastliny, ale aj pomocníka na elimináciu škodlivých koreňových patogénov nachádzajúcich sa v pôde. Použitie mykorhíznych húb je novou biotechnológiou, ako pestovať rastliny v súlade s prírodou, bez chemických látok alebo s ich minimalizáciou. Predstavujú možnosť, ako nielen zvýšiť úrodu, ale zároveň ozdraviť a rekultivovať pôdu. Okrem toho sa podieľajú na zadržiavaní vody a CO2 v pôde, čo je dôležité z hľadiska udržateľného rozvoja ľudskej spoločnosti.
Pri mykorhíznom ošetrení platia tieto zásady:
1. Vybrať správny prípravok.
2. Aplikovať ho priamo na korene rastliny alebo pod vysievané osivo.
.
No rovnako ako pri nesprávnom dávkovaní, ani pri zvolení nevhodného mykorhízneho prípravku nemôžete rastline ublížiť. Stane sa len to, že prospešná spolupráca (mykorhíza) sa nevytvorí a vy zbytočne zaplatíte za niečo, čo vaše rastliny nevyužijú.
.
.
.
.