Pani Martina Gajdošová sa profesora Ivana Hričovského prostredníctvom správy na facebookovom profile Rady do záhrady prof. Ivan Hričovský opýtala: Dobrý deň, pán Hričovský, prosím vás o radu - ake ríbezle, egreše a višne by prežili ťažké podmienky na Liptove? Na túto otázku jej odpovedal videoodpoveďou, ktorú si môžete pozrieť TU. Povedzme si však ešte pár slov aj o výsadbe drobného ovocia na severe našej krajiny.
Výber vhodného miesta v záhradke na severe pre jednotlivé druhy drobného ovocia je veľmi dôležitý. Pri rozhodovaní sa, ktoré druhy budeme pestovať, je dobré si urobiť plán výsadby, v ktorom zohľadníme požiadavky jednotlivých druhov drobného ovocia. Vyvarujeme sa tak sklamania a neúspechov a naša príkladná starostlivosť sa nám vráti v podobe bohatej a kvalitnej úrody. A v žiadnom prípade nezabudnite pri výsadbe drobného ovocia, ale aj ostatných ovocných stromkov pridávať mykorhízne huby. Nielen pomôžete rastlinám pri raste, ale významne zvýšite úrodu vášho vysadeného ovocia. Viac sa dočítate tu: Mykorhízne huby pre drobné ovocie.
Odporúča: prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
Pre posilnenie rastu väčšiny ovocných stromkov je vhodný Symbivit (vpravo).
VRÚBĽOVANIE EGREŠOV A RÍBEZLÍ ZAZELENA
Stromčekové tvary egrešov a ríbezlí si dopestujeme vrúbľovaním, spôsobom „do rozštepu“ od konca apríla do polovice mája, na dlhé letorasty ríbezle zlatej (Ribes aureum L.). Pomerne dlhé obdobie možnosti vrúbľovania je z dôvodov značnej rozložitosti a členitosti závislé od oblasti.
ZAKRYŤ FÓLIOVÝM VRECÚŠKOM
Letorast ríbezle zlatej zrežeme v požadovanej výške pod kolienkom (nodus). Vrúbeľ z vybranej odrody egreša, ríbezle, ale aj josty upravíme rezom na tri listy, ostne odstránime (pri egrešoch) a čepele listov skrátime o dve tretiny. Do letorastu - zhora dole - urobíme do hĺbky 25- až 30-milimetrový zárez. Na púčiku zrežeme vrúbeľ z oboch strán do klína. Klín vrúbľa vsunieme do rozštepu letorastu ríbezle zlatej a potom miesto vrúbľovania opatrne zaviažeme lykom alebo fóliovou páskou. Osvedčilo sa miesto vrúbľovania zakryť fóliovým vrecúškom - pre udržanie vlhkosti.
OBRAST SKRACUJEME
Bočný i na báze letorastu vyrastajúci obrast stále skracujeme, prípadne úplne odstraňujeme.
KTORÉ ODRODY?
Pre stromčekový tvar sú z egrešov vhodné najmä odrody s rozložitou alebo previsnutou korunkou, ako napr. Česká koruna, Britania, Zlatá figa a iné. Z červených ríbezlí sú osvedčené odrody Detvan, Expres, Maratón a Tatran. Z bielych ríbezlí odrody Blanka, Primus, Dominika, Gerlach a Viktória. V posledných rokoch je záujem aj o stromčekové tvary čiernych ríbezlí. Odporúčam odrody Katka, Eva, Otelo, Viola, Zuzka a Favorit. Z perspektívnych odrôd sú to Titania, Tiben a Tisel.
EGREŠE BY NEMALI CHÝBAŤ V ŽIADNEJ ZÁHRADE
Majú podobné pestovateľské nároky ako ríbezle, väčšiu pozornosť však treba venovať kvalite pôdy. Ideálna je hlinitá alebo hlinito-piesočnatá s neutrálnou pôdnou reakciou, dobre zásobená živinami a dostatočne vlhká. Egreše sú náročnejšie aj na doplnkovú závlahu, lebo naozaj neznášajú sucho. Pri výbere stanovišťa treba dbať na otvorené polohy s miernym prievanom, aby ste sa vyhli problémom s americkou múčnatkou egreša (viac sa o tejto chorobe a ochrane proti nej dočítate v knihe Ochrana ovocných rastlín proti chorobám - táto kniha aj spolu s jej "sestrou" Ochrana ovocných rastlín proti živočíšnym škodcom by rozhodne nemali chýbať v žiadnej knižnici záhradkára!).
V TVARE KRA I STROMČEKA
Pri výbere výpestkov dbajte na ich zdravotný stav. Ker by mal mať najmenej tri, jednoročná korunka stromčeka najmenej dva či tri dobre vyvinuté výhonky. Bohatý a zdravý koreňový systém je v oboch prípadoch samozrejmý. Rezať treba po zbere úrody a v predjarí, najlepšie ešte vo februári, pretože egreše skoro pučia.
JOSTA PREKYPUJE ZDRAVÍM
Obohatením pre vašu záhradu bude akiste josta, kríženec čiernej ríbezle a egreša. Vyznačuje sa vynikajúcim zdravotným stavom, bujným rastom a nenáročnosťou na podmienky. Ocení kvalitnú pôdu s dostatkom živín a vlahy. Čierne plody rastú v malých strapcoch a sú o čosi väčšie ako čierne ríbezle. Krík čiernej ríbezle pripomína rastlina svojím habitusom oveľa viac ako egreš. Chuť plodov, ktoré sú šťavnaté, je veľmi výrazná a aromatická. Hodia sa na priamy konzum aj na spracovanie.
PODOMÁCKE MNOŽENIE
Aj keď jostu poznáme už po desaťročia (vyšľachtil ju v roku 1970 Rudolf Bauer na Inštitúte Maxa Plancka v Nemecku a o niekoľko rokov si získala širokú obľubu medzi pestovateľmi), v mnohých záhradách, žiaľ, ešte aj dnes chýba. Pritom sa ideálne hodí aj na podomácke množenie. Krík získame jednoducho zastoknutím jednoročných prútov dlhých 20 centimetrov do pôdy skoro na jar. Nad povrchom pôdy necháme len jeden púčik.
AKO OBERÁME ČEREŠNE A VIŠNE?
Hoci sa čerešne a višne veľmi podobajú, spôsob oberania je u oboch úplne odlišný. Čerešne každopádne trháme aj so stopkou. Dôvod je jednoduchý: po odtrhnutí stopky čerešne vydržia o polovicu kratšie ako s ňou. Naopak višne oberáme zásadne bez stopky alebo sa odporúča strihať stopky višní nožnicami. Zabránime tým, že pri neopatrnom oberení môžeme poškodiť rodiace drevo stromku. Na koľkoročnom dreve rodia jednotlivé ovocné druhy sa dozviete tu: http://www.plat4mbooks.sk/?p=9207.
NA KOĽKOROČNOM DREVE RODIA JEDNOTLIVÉ OVOCNÉ DRUHY? |
Kvetné puky sa zakladajú na rôznych typoch výhonkov a konárikov, kde tvoria rodivý obrast. Ich pozícia v korune a utváranie sú typické pre jednotlivé ovocné druhy. Rozdielnosť je možné pozorovať i medzi jednotlivými odrodami v rámci druhov. Táto téma je pravidelne každý rok dôležitá pri reze ovocných stromkov a drobného ovocia. Poznanie rodivého dreva a umiestnenia kvetných púčikov je dôležité pre správnu voľbu spôsobu rezu a jeho využitie na reguláciu úrody. Kôstkoviny režeme po zbere úrody, ale slivkoviny môžeme rezať do konca marca, prípadne začiatkom apríla. Konkrétne rodivé útvary sú pri jabloniach a hruškách rodivý výhonok s dĺžkou viac ako 150 milimetrov s vrcholovým zmiešaným kvetným púčikom. Ďalej sú to krátke rodivé výhonky, rodivé hroty, prstencovité konáriky a tak ďalej. OVOCNÉ STROMY DROBNÉ OVOCIE |
.
HĽADÁTE PROSTRIEDKY NA OCHRANU RASTLÍN?
Kliknite na obrázok a predstavia sa vám biologické i chemické prípravky ochrany rastlín
.
.
KDE SA PÍŠE
O REZE OVOCNÝCH A OKRASNÝCH DREVÍN V ZÁHRADE?
Výber kníh, ktoré vám pomôžu zvýšiť úrodu a skvalitniť pestovanie ovocných stromkov a kríkov.
.
AŽ PO OBRATÍ ÚRODY
Čerešne a višne sa režú po obratí úrody. Ak to robíte neskoro v jeseni alebo zavčasu na jar, dochádza ku
glejotoku. Keď robíme rez a ranky sú väčšie ako pol centimetra až centimeter, treba ich zatrieť jemným voskom alebo stromovým balzamom a glejotok sa nebude vyskytovať. Višne rodia na jednoročnom dreve a čerešne na dvojročnom dreve, na to netreba zabúdať pri reze.
MALINY VYSÁDZAME V OKTÓBRI
V mojej knihe Osvedčené rady do záhrady v jej chronologickej časti v mesiaci október sa pán Dávid Nagy z Dunajskej Stredy pýta profesora Ivana Hričovského: Aké podmienky potrebujú maliny na to, aby krásne rodili?
Maliny radíme medzi najobľúbenejšie drobné ovocie. Toto konštatovanie vyplýva z možnosti mnohostranného použitia plodov malín a vynikajúcej kvality a atraktívnosti výrobkov z malín – kompótov, džemov, štiav, sirupov či ovocných drení. Veľmi cenná je aj nutričná hodnota malín, pričom najväčší význam predstavuje obsah vitamínu C, vitamínov B, provitamínu A, vitamínu E a PP, minerálnych látok a tiež vlákniny.
NAJVHODNEJŠÍ TERMÍN NA VÝSADBU MALÍN
Na pestovanie malín sú vhodné všetky oblasti Slovenska s priemernou teplotou nad 6 °C, s priemernými ročnými zrážkami okolo 700 mm a nadmorskou výškou aj nad 500 metrov nad morom. Najvhodnejšie obdobie na výsadbu malín je 15. až 30. október. Pokiaľ sa výsadba urobí neskoršie, je nebezpečenstvo, že sadenice malín sa dobre nezakorenia. Vtedy je lepšie počkať na výsadbu v skorom jarnom období.
PODPORA RODIVOSTI
Pôdu okolo novovysadených stromčekov prikrývame pokosenou trávou. Pristupujeme k rezu orecha kráľovského, ak sme ho už neuskutočnili koncom apríla. Vo vlhkom počasí môžeme po odkvitnutí očakávať nástup chrastavitosti. Pri štíhlych vretenách a stenových výsadbách jabloní a hrušiek ohýbame výhonky a slabšie konáre do vodorovnej alebo mierne šikmej polohy za účelom podpory rodivosti.
OKOPÁVAME A ODBURIŇUJEME
Nezabúdame ani na uviazanie stromčekov k oporným kolíkom a kontrole úväzkov. Dôležité je to aj pri stromčekových tvaroch ríbezlí, egrešov, ale aj josty. Pôdu okolo stromčekov okopávame a odburiňujeme. Priebežne odstraňujeme koreňové výmladky. Dôležité je to predovšetkým pri slivkovinách, ale aj pri ostatných ovocných druhoch.
UDRŽANIE VLHKOSTI
Stromčekové tvary egrešov a ríbezlí si navrúbľujeme spôsobom do rázštepu na dlhé letorasty ríbezle zlatej, zvanej meruzalka. Osvedčilo sa nakryť miesto vrúbľovania fóliovým vrecúškom na udržanie vlhkosti.
ZEMOLEZ KAMČATSKÝ
Koncom mesiaca v závislosti od oblasti začíname oberať modrofialové plody zemolezu kamčatského, ktorý je najskoršou ovocnou plodinou v záhradkách a zasluhuje si väčšie rozšírenie.
VÝDATNE ZAVLAŽUJEME
Jahody za sucha výdatne zavlažujeme a pred dozrievaním plodov ich podkladáme trávou alebo netkanou textíliou, zabránime tak znečisteniu a hnitiu plodov.
VÄČŠIA NÁSADA PLODOV
Silne rastúce letorasty, takzvané vlky, je najvýhodnejšie v tomto období vytŕhať rukou a ponechať len jeden, na ktorom chceme stavať ďalšie pestovanie ovocia. Väčšiu násadu plodov na jabloniach, hruškách i broskyniach pretrháme, len čo dosiahnu veľkosť lieskového orieška. V okolíku ponecháme najviac dva plody. Je to dôležité pre pravidelnú úrodnosť.
Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana, Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok,
Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín, Rok vinohradníka a vinára,
Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií
Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.