Ak zasadíte jahody okolo 20. augusta, najneskôr však do konca mesiaca, dočkáte sa už v budúcom roku vysokej úrody. Potrebujete na to dobre zakorenené sadenice, najlepšie vlastnoručné dopestované, ktoré pochádzajú z bohato rodiacich materských rastlín.
Ak je to možné, mali by ste ich odoberať aj s koreňovým balom z rozmnožovacieho záhonu a hneď ich vysádzať. Ak vám poskytnú jahody, vysadené do konca augusta, v prvom roku zberu 100-percentnú úrodu, potom tie, ktoré vysadíte v polovici septembra, dajú len 30 percent úrody.
Postupy odporúča
prof. Ing. Ivan Hričovský, DrSc.
HNOJIVÁ A MYKORHÍZNE HUBY NA POSILNENIE RASTLÍN
Jahodám sa darí vo všetkých pôdach, stačí, ak nie sú príliš suché. Napriek tomu by mali byť dobre zásobené živinami a humusom. Najlepšie im vyhovuje piesočnato-hlinitá alebo hlinito-piesočnatá pôda. Jahoda sa necháva na jednom mieste priemerne tri roky, takže pre tento druh rastlín je veľmi dôležitá výdatná dávka organickej hmoty pri zakladaní jahodoviska a posypať korene rastlín mykorhíznymi hubami. Konský hnoj v ľahkej pôde dlho nevydrží, a preto ho použite len do trocha ťažších pôd. Najvhodnejší je kravský hnoj a hnoj od ošípaných. V oboch prípadoch možno aplikovať na jeden štvorcový meter 10 až 15 kilogramov hnoja. Anorganické hnojivá je lepšie používať počas vegetácie.
SPRÁVNE SPRACOVANIE PÔDY
Aby dosiahli novozaložené jahodoviská vysoké úrody, je zvlášť dôležité správne spracovanie pôdy. K tomu patrí predovšetkým prekyprenie do hĺbky. Skúste porýľovať pôdu do hĺbky dvoch rýľov. Dbajte však o to, aby sa maštaľný hnoj či iná organická hmota, ktorú použijete na obohatenie pôdy, nedostala príliš hlboko. Hnoj splní svoj účel len vtedy, ak zostane pri povrchu, teda najviac v hĺbke na jeden rýľ. A mykorhízne huby treba dať priamo na korene jahôd.
.
IVAN HRIČOVSKÝ RADÍ O JAHODÁCH
.
Najpredávanejšie mykorhízne huby
(kliknite na produkt a nájdete kompletnú ponuku)
DOBRÉ ÚRODY AJ V POLOTIENI
Otvorená slnečná poloha síce vyhovuje jahodám najlepšie, no dobré úrody sa ukazujú aj v polotieni. Vyslovene zatieneným miestam sa však radšej vyhnite, pretože tam podstatne klesá úroda. Jahody môžete bez obáv vysádzať aj medzi kry bobuľovín. Môžete využiť aj pôdu medzi mladými ovocnými stromami.
ZÁKLADY KVITNUTIA UŽ V SEPTEMBRI A OKTÓBRI
Jahody si vytvárajú už na prelome septembra a októbra základy kvitnutia v budúcom roku. Aby sa podporila tvorba kvetov, treba jahodovisko koncom augusta až začiatkom septembra dva až tri razy dôkladne zaliať. Zároveň možno aplikovať časť hnojiva. Ak máte vysadené rastliny jahôd z minulého alebo predchádzajúceho roka, ktorým ste ku koreňom nepridali mykorhízne huby, môžete tak urobiť práve teraz. Urobte tenkou palicou alebo užším koncom varechy diery do hĺbky koreňov a nasypte tam primerané množstvo mykorhíznych húb. Huby sa už čoskoro začnú rozširovať okolo koreňov a výrazne podporia ich rozšírenie do sily i do dĺžky.
.
Prečo sa oplatí jahodám pridávať mykorhízne huby?
.
SRDIEČKO SADENIČKY TESNE NAD ZEMOU
Pri vysádzaní jahôd dávajte pozor, aby bolo srdiečko sadeničky tesne nad zemou. Príliš hlboko zasadené rastlinky spravidla nevytvoria v prvom roku kvety. Naopak, veľmi vysoko zasadeným sadeniciam hrozí v zime zmrznutie koreňového krčka a vymrznutie.
DÔLEŽITÁ ZÁLIEVKA
Korene jahôd, ktoré vysadíte v auguste, je potrebné za horúcich dní polievať aj niekoľkokrát denne, kým sa neprijmú. Kropením sa podstatne zníži vyparovanie z listov. V nijakom prípade rastliny nesmú uvädnúť. Jahody, ktoré ste vysadili pred rokom či skôr a ktoré dávajú úrodu až do jesene, by ste mali v auguste ešte prihnojiť a pridať mykorhízne huby. V tomto prípade má však význam prihnojiť len rýchlo pôsobiacim dusíkatým hnojivom.
.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?!
Dve záhradkárske edície vydavateľstva Plat4M Books, ktorých garantom je profesor Ivan Hričovský
PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM a KNIHY DO VRECKA Záhrada: Ako na to?
.