Bežne sa z rôznych populárnych a populárno-vedeckých časopisov dozvedáme, aká je odporúčaná denná dávka toho-ktorého minerálu, či aké problémy môžu vzniknúť z ich nedostatku a aké sú ich najbohatšie prirodzené zdroje.
Menej sa však dozvieme o dôležitých súvislostiach týkajúcich sa využiteľnosti prijímaného minerálu napríklad v procese starnutia, vplyvu životného prostredia a životného štýlu, či vplyvu stresových situácií.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Minerály rozpustné vo vode
Najviac využiteľných pre telo sú také minerály, ktoré sú 100-percentne rozpustné vo vode. Dajme si napríklad kúpenú tabletku do vody aspoň na niekoľko hodín. Ak sa na dne pohára vytvorí usadenina, je to dôkaz, že veľkosť molekúl minerálov použitých v danom prípravku je príliš veľká na to, aby sa vo vode rozpustili rovnomerne a skôr je pravdepodobné, že sa nikdy nerozpustia úplne. V tom prípade ide o najbežnejšiu formu, ktorá sa najhoršie vstrebáva.
Sú to minerály anorganické (elementárne). Najužitočnejšie by bolo, keby sme ich rozdrtili a rozsypali po záhradke. Zelenina ich po vyčerpaní z pôdy premení na organickú formu, ktorú už naše telo dokáže vstrebať a spracovať na 98 percent. Z toho vidieť, že môžeme užívať množstvo tabliet minerálov v anorganickej forme, koľko sa nám zapáči, a predsa môžeme umrieť na niektorú z chorôb následkom nedostatku toho-ktorého z minerálov.
Nevhodné formy minerálov
Keby sme si len pitím minerálky chceli zabezpečiť dostatok vápnika, museli by sme vypiť približne 16 litrov minerálky za deň a v prípade horčíka dokonca 24 litrov! To je skutočne nereálne množstvo.
Minerály v minerálnych vodách sa tiež vyskytujú v anorganickej forme, ktorá je pre náš organizmus veľmi málo využiteľná. Napriek tomu veľa ľudí vypije denne množstvo minerálok s vierou, že si tým zabezpečujú optimálnu zásobu minerálov v tele. Navyše užívaním nevhodnej formy minerálov dochádza k ukladaniu odpadových prvkov v tele, čoho následkom vznikajú rôzne poškodenia životne dôležitých funkcií organizmu a jeho predčasné starnutie.Navyše týmto spôsobom by sme súčasne prijali smrteľnú dávku sodíka. Dôležité je tiež striedať a nepiť dlhodobo jeden druh minerálnej vody. Neprekročme ich dennú spotrebu do 0,5 litra. Potrebnú dennú dávku tekutín dopĺňajme čistou vodovodnou vodou.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
Lepšie spôsoby využiteľnosti minerálov
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa vyvinuli tzv. chelátované minerály. V podstate sú to laboratórne vyrobené prvky v anorganickej forme, ktoré sa „obalia“ aminokyselinou, proteínmi alebo enzýmom, a tým navonok zmenia svoj výzor.Môžeme ich prirovnať vlkovi v ovčej koži. Prijímame síce molekulu anorganického vápnika, ale proteínový obal ju dopraví do zažívacieho traktu a črevnej sliznice, pričom steny tenkého čreva si myslia, že je to proteín. Tým, že minerály sú nadviazané na látku, ktorá je telu vlastná, vzrastie vstrebateľnosť z päť až na 45 percent. Takže napríklad namiesto 80 tabliet, ktoré by sme museli užiť, aby sme dostali odporúčanú dennú dávku 1 000 mg kalcia, už stačí iba 5 až 6 tabliet. Tretia možnosť Je ten najlepší spôsob ako do tela dostať minerály. A to – vymyslela ju sama príroda. Ide o minerály viazané v prirodzených organických koloidných väzbách v potravinách alebo užívanie minerálov v tekutej koloidnej forme.
Hľadáte kvalitné výživové doplnky?
Vyskúšajte kvalitu z Fínska.
Mineraltabs obsahuje minerály a stopové prvky,
ktoré prispievajú k správnemu fungovaniu organizmu
- vápnik, fosfor, horčík, vitamín C, kremík, železo,
zinok, meď, mangán, selén, chróm.
Koloidné minerály
Ako vznikajú? Mikroorganizmy v pôde premieňajú anorganické častice minerálov do formy použiteľnej pre rastliny. Rastliny absorbujú tieto minerály svojím koreňovým systémom a procesom fotosyntézy ich menia na organickú koloidnú Rastlinou získavaný koloidný minerál tvoria ultramalé častice s priemerom 0,0001 mikrónu. Majú teda veľkosť 1/600 červenej krvnej bunky. Koloidné minerály sú jednotlivé molekuly určitej látky rozptýlené vo vode. Nejde teda o tabletky, ale o tekutinu. Rozptýlené častice majú záporný elektrický náboj, kým steny tenkého čreva majú kladný náboj. Takže sa vzájomne „priťahujú“. Len pravé koloidné mikroživiny majú dostatočne malé častice, aby sa mohli vo vode úplne rozptýliť, a teda dostať sa do každej bunky nášho tela. Toto je príčina, prečo majú koloidné minerály až 98-percentnú vstrebateľnosť. Koloidný roztok obsahuje viac ako 74 prvkov Mendelejevovej periodickej sústavy v prírodnej forme. Práve pre svoju vysokú využiteľnosť stačí, aby boli tieto koloidné formy minerálov vo výživovom doplnku v malých množstvách. Koloidné minerály zlepšujú nielen zdravie, ale aj vzhľad kože, vlasov a nechtov.
Aký je rozdiel vo využiteľnosti medzi bežnými formami minerálov a koloidnými minerálmi?
V mnohých výživových doplnkoch sa používa mletý dolomit ako zdroj vápnika a horčíka. Avšak v tejto anorganickej forme naše bunky využívajú tieto dva minerály len na 4 až 5 percent. Dokonalejšie minerálne prípravky sú také, ktoré ponúkajú minerály v chelátovanej forme. Tým sa ich využiteľnosť asi desaťnásobne zvyšuje – na 45 percent. Na rozdiel od toho rastliny obsahujú prvky v prírodnej forme. Tieto organické koloidné minerály sú najlepšie prijateľné pre bunky človeka. Ich využiteľnosť je až 98 percent. Odpoveď teda znie: organicky viazané minerály z rastlín sú najlepšie využiteľné.