Byť v strese znamená byť v tiesni Novodobý problém menom ponáhľanie a stres sa vkradol do nášho života celkom nenápadne, do každej jeho oblasti. Väčšina ľudí sa dnes stále kdesi ponáhľa...
Rýchlo chceme niečo vybaviť, rýchlo niekomu niečo povedať, náhlivo sa niekam dostať, čím skôr sa najesť. Takto zvyčajne uvažujeme a pripadá nám to celkom normálne. Snaha zvládnuť čo najviac vecí však, vytvára falošný pocit naliehavosti a núti nás pracovať stále rýchlejšie a rýchlejšie. Svoj život tak často žijeme bez radosti, ubíjaní stresom.
Autorka:
Prof. RNDr. Katarína Horáková, DrSc.
Ako predchádzať stresu?
Určite si väčšina z nás neraz položila otázku: Čo teda môže zabrániť tomu, aby sa stresory (situácie, ktoré spôsobujú stres) prejavovali? Ako zabrzdiť ich pôsobenie? Najjednoduchšia odpoveď je jednoslovná. Kontrola. Pocit osobnej kontroly nad vlastným životom. Technológiu možno kopírovať, informácie si možno osvojiť, kapitál možno kúpiť. Avšak pocit osobnej kontroly nad vlastným životom, ktorý prevládne nad bezmocnosťou a obavami, vnímanie zmeny ako novej šance využiť svoje schopnosti, silnú zaujatosť spoluprácou s inými ľuďmi v rodine a v pracovnom tíme s vysokou vzájomnou dôverou a podporným pôsobením – to všetko nemožno ani kúpiť, ani preniesť, ani inštalovať.
Základné príčiny stresu nemajú pôvod v agresívnom okolí, ale v našej vlastnej reakcii naň. Nezabúdajme preto, že tajomstvo úspešného zvládania stresu závisí z desiatich percent na našom správaní a z deväťdesiatich percent od nášho postoja k danej situácii (spôsobu myslenia). Ak sa rozhodneme, že získame istý stupeň kontroly nad stresom, že budeme predchádzať stresorom alebo aspoň obmedzíme ich pôsobenie, potom sme na najlepšej ceste eliminácie vplyvu stresu na náš organizmus. To však neznamená úplne stres odstrániť. Je to nereálne a pravdepodobne aj nežiadúce. Každý z nás má nejaké starosti a problémy, musí čeliť niekedy pocitom úzkosti a vyrovnávať sa s určitými mimoriadnymi okolnosťami. To, či budú zhubné alebo nie, záleží práve od toho, aký postoj k nim zaujmeme. Ak sa rozhodneme dobre, naša situácia sa bude vyvíjať správnym smerom. Niektorý stres môže byť dokonca užitočný. Napríklad stres, ktorý prežívame predtým, než povieme niekoľko slov pred publikom. Niekedy nám stres dokonca zachráni život, lebo nás vybičuje do boja vo chvíli, keď sme v nebezpečenstve. Nikdy však nezabúdajme na to, že by sme sa mali snažiť vyhnúť problémom, ktoré sú nad naše sily.
Ako ovládať stres
Nesprávny spôsob, akým ovládame stresy v živote, nám môže ubrať niekoľko rokov na výzore, aj na pocitoch. Čím sme starší, naše telo pri prekonávaní stresu horšie reguluje výkyvy rýchlosti tepu, krvný tlak, spotrebu kyslíka, hladinu glukózy v krvi a tak ďalej. Správna strava, cvičenie a odpočinok umožní nášmu telu efektívnejšie fungovať. Naučme sa techniky, ktoré nám umožnia správne reagovať v stresových situáciách a uvoľniť sa. Dobré ovládanie stresu pomôže redukovať poškodenie organizmu a podporí imunitný systém. Dôvodom toho je vzájomná súhra myšlienok, hormónov a imunitného systému. Stres a hnev podnecujú vyplavovanie adrenalínu do krvi, a to po dobu pol hodiny. Tento stresový hormón napína svaly a podporuje ich silu a činnosť. Ak je ho priveľa, spôsobuje kŕče, človek je nepokojný, nervózny a mozog má obmedzený prísun hormónu šťastia serotonínu. V dôsledku toho bývame nešťastní, zle spíme a obranné sily ochabujú. Rozčuľujú nás maličkosti, naše telo vytvára ešte viac adrenalínu, dokonca nám môže podnietiť aj vznik žalúdočného vredu. Tomu môžeme zabrániť jednoduchým trikom – hlboko sa nadýchnime a potom zo seba všetok hnev prudko vydýchnime – pošlime adrenalín do čerta!
Hľadáte kvalitný výživový doplnok proti stresu? Vyskúšajte Fin Avis.
Fin Avis je nenávykový extrakt získaný z ovsených klíčkov,
ktorý nevyvoláva ospalosť ani netlmí pozornosť.
Ovsené klíčky pomáhajú upokojiť nervový systém,
odporúčajú sa pri strese, prospievajú zdravému spánku,
majú pozitívny vplyv na zvýšenie koncentrácie,
vykazujú užitočný efekt na činnosť štítnej žľazy.
Odporúčajú sa osobám bojujúcim so stresom, podráždenosťou,
zlou náladou či pracovným vypätím.
Doprajme svalom uvoľnenie (relaxovanie)
Často sedíme celé hodiny nad prácou v napätí. Po dlhodobom sedení za písacím stolom, počítačom, či za volantom v aute nasleduje únava. Dôvodom je nadbytočné trvalé namáhanie svalov, najmä svalstva v oblasti ramien a šije. Nechávame teda svoje svaly pracovať po celý deň, hoci iba sedíme pri písacom stole. My sami pritom nič necítime. Už 50 percentné napätie svalov, ktoré sotva zaznamenávame, spôsobuje 100 percentné stlačenie krvných ciev. Svaly nedostávajú dostatok kyslíka, narastá obsah kyseliny mliečnej, sval oťažie a tvrdne a my pociťujeme únavu. Keďže kyselina mliečna sa ukladá do krvi neprestajne, naše telo je okolo 16. hodiny už zrelé na uloženie sa do postele. Aby sme tomu predišli, doprajme našim svalom chvíľu úplného uvoľnenia a budeme fit po celý deň. Jednoducho povoľme ramená, každý sval tela sa postupne uvoľňuje až po palce nôh. Tým, že vedome uvoľníme šijové a ramenné svaly sa stopercentne celí uvoľníme. Pocítime, ako naším telom prúdi úľava, vytvoríme si tak reflex pre život. Tento reflex si však treba vybudovať. Preto to robme cielene pri konaní určitých činností najmenej štyri týždne, v rovnakých situáciách alebo v rovnakom čase. Napríklad povoľme ramená, keď sedíme pri počítači a ukladáme doň určité údaje. Povoľme ramená, keď sedíme za volantom auta a zastavíme na križovatke pri červenej. Keď zvoní telefón, môžeme súčasne s hlbokým výdychom (nie nádychom!) uvoľniť ramená.
.
Knihy so zdravotnou tematikou do každej domácnosti
Knihu si môžete objednať po kliknutí na obálku.
Vyžeňme stres pomocou horčíka
Máme „hotové“ nervy zo samého stresu, nevieme jednoducho vypnúť? Potrebuje náš vegetatívny nervový systém oddychovú prestávku? Vtedy potrebujú naše preťažené nervy nie lieky, ale horčík. Je to ten pravý upokojujúci prostriedok, jemný a navyše bez vedľajších účinkov. Minerálna látka horčík pri stresovej situácii ovplyvňuje množstvo vyplavovania adrenalínu. Tento hormón pri napätých, kritických situáciách aktivuje látkovú premenu, a tým sa zlepšuje reakčná schopnosť. Horčík sa odčerpáva, keď sa v krvnom riečisku nachádza veľmi vysoká hladina stresových hormónov. Potreba horčíka sa teda počas stresu výrazne zvyšuje a pôsobí utlmujúco ako efektívny antistresový prostriedok. Horčík – soľ vnútorného pokoja – uvoľňuje svalstvo. Horčík hory prenáša... Nedostatok horčíka sa prejaví vo všetkých častiach nášho tela.
Každý človek potrebuje denne 350 až 400 mg horčíka. Telo si samo horčík nie je schopné vytvárať a je odkázané na jeho príjem z potravín. Nachádzame ho v sójových boboch, v slnečnicových jadierkach, orechoch, rybách, mlieku, ovsených vločkách, celozrnných produktoch, v zelenej zelenine. Aby sme však uspokojili potrebu svojho tela, museli by sme zjesť 1 kg syra, 1,5 kg zemiakov, 11 banánov, 60 g pšeničných klíčkov, 75 g slnečnicových semien, 200 g orechov, 250 g ovsených vločiek alebo tri tabuľky čokolády. Väčšina týchto potravín sú však kalorickými bombami a z hľadiska udržania postavy sa im v takom množstve určite radšej vyhneme. Takto teda neprijímame dostatočné množstvo tohto dôležitého minerálu prostredníctvom stravy, a tak ľahko nastane jeho nedostatok, ktorý sa ešte zvýši, ak konzumujeme veľa alkoholu, kávy, čierneho čaju, soli, jedál bohatých na živočíšne bielkoviny alebo ak sa nevhodne stravujeme. Aj antikoncepčné, odvodňovacie tabletky, preháňadlá, kortizón a hormóny štítnej žľazy môžu spôsobovať jeho deficit. Najrýchlejšie a najjednoduchšie je doplniť horčík výživovými doplnkami z lekárne.
Hľadáte kvaitné výživové doplnky na doplnenie horčíka?
Vyskúšajte Fin Karditabs New
Výživový doplnok Fin Karditabs NEW je zdrojom
horčíka, kyseliny listovej a vitamínov skupiny B.
Táto inovovaná verzia obsahuje novú formu
kyseliny listovej - tzv. QUATREFOLIC® FOLATE.
.