V dnešnej dobe, keď sa na nás odvšadiaľ valia informácie, aké vitamíny a minerály by sme mali prijímať, je dobré vedieť, prečo sú pre nás vlastne dôležité a ako a koľko ich treba vôbec prijímať. Vápnik je základnou stavebnou zložkou kostného tkaniva. Pre telo je však oveľa dôležitejšia jeho funkcia pre činnosť srdca, svalov, nervov a zrážacie vlastnosti krvi. Organizmus preto prísne stráži jeho hladinu v krvi a v prípade jej poklesu doplňa ju vápnikom z kostí.
Preto, ak nám v tele chýba vápnik, pocítime to práve na kostiach a zuboch. Telo si ho totiž potrebuje odniekaľ zobrať, čo potom smeruje k osteoporóze a paradentóze. A samozrejme k tomu sa môžu pridať hnačky, vypadávanie vlasov a lámavosť nechtov.
Odporúčané množstvo vápnika sa mení vekom
Odporúčana priemerná denná dávka vápnika pre dospelého človeka je 800 až 1200 miligramov. Toto množstvo, ktoré získame prirodzeným spôsobom, teda vhodnými potravinami, sa mení vekom. Je dôležité poznamenať, že naše telo pre príjem a spracovanie vápnika potrebuje aj vitamín D a najlepšie sa vstrebáva s horčíkom.
Na Slovensku platia odporúčania, že dospelý človek by mal denne v strave skonzumovať 1000 až 1200 milligramov vápnika. Pre ľudí s fyzicky náročným zamestnaním sa odporúčaná hodnota zvyšuje na 1300 miligramov. Odporúčaná denná dávka vápnika pre seniorov je 1200 miligramov. „Treba pamätať na to, že v niektorých rastlinných potravinách sa vyskytujú oxaláty a fytáty, ktoré zhoršujú vstrebávanie vápnika z potravy v čreve. Využitie vápnika z rastlinných zdrojov sťažuje aj obligátne sa nachádzajúca vláknina v týchto potravinách,“ zhrnul lekár Peter Minárik.
Zdroje vápnika
Najbohatším zdrojom vápnika je surové nepasterizované mlieko a mliečne výrobky - syry a jogurty. Ak netolerujeme laktózu alebo nemôžeme konzumovať mlieko a mliečne výrobky z iného dôvodu, vápnik, nevyhnutný pre dobre vyvážený nutričný program nám môžu poskytnúť tieto nemliečne potraviny:
mušle, olivy, tuniak, losos, sardinky, celozrnné produkty, hnedá ryža, strukoviny (hrach, fazuľa, šošovica, sójové bôby), pekanové orechy, vlašské orechy, mandle, lieskové orechy, ustrice, zelenina (žerucha, brokolica, karfiol, pór, kapusta, paštrnák), tmavozelená listová zelenina (kel, hlávkový šalát, špenát), citrusové plody, vajcia, hrozienka, sušené slivky, sušené figy.
Potrebujete doplniť vápnik?
Vyskúšajte kvalitné výživové doplnky z Fínska
Výživový doplnok Fin NATUR KALCITABS
obsahuje revolučnú patentovanú látku Aquamin™
( rastlinný zdroj vápnika i ďalších prvkov ) a vitamín D2
získaný z kvasiniek Saccharomyces cerevisce.
Neobsahuje žiadne živočíšne zložky,
je vhodný aj pre vegetariánov.
Šikovná náhrada
Existuje však aj zdroj vápnika, kde vstrebávanie nekomplikujú rastlinné oxaláty či fytáty, ani živočíšne bielkoviny. Sú ním vhodné minerálne vody. „Z výsledkov viacerých štúdií vyplynulo a konštatujú to samotní autori štúdií, že minerálne vody bohaté na vápnik sú cenným zdrojom vysoko biologicky dostupného vápnika s priaznivým vplyvom na kostné biomarkery, ktorý môže významne prispieť k dosahovaniu dennej potreby vápnika,“ povedal lekár Peter Minárik.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky
Na tieto potraviny pozor
Určite ste sa už stretli so slovom odvápňovanie. Tak, ako ľudskému dokážu vhodné potraviny dodať vápnik, tak isto niektoré podporujú jeho odbúravanie. Takými sú predovšetkým kofeínové nápoje, alkohol, čierny čaj, sladkosti, nadmerný príjem soli, cukru, živočíšnych bielkovín a k úbytku vápnika vedie i fajčenie. Nebezpečné sú mnohé šumivé nápoje sýtené oxidom uhličitým, pretože obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá vyplavuje vápnik z kostí.