Ak chcete skleníkovým uhorkám a rajčinám umožniť, aby dobre rásti a nepraskali im plody, dbajte na pravidelné zavlažovanie a na reguláciu teploty vzduchu.
Skleníkové uhorky sú náročné ná vlhkosť pôdy a vzduchu. Potreba vody pritom závisí od štádia vývoja rastlín, od svetelných a teplotných podmienok. Najviac vody potrebujú od mája do júla. Za teplého počasia je potrebná denná dávka 2 až 3 l vody na každú rastlinu. Najlepšie je zalievať v predpoludňajších hodinách, aby pokropené časti rastlín do večera oschli. Pri vysokých teplotách by ste mali okrem zalievania aj kropiť, aby ste docielili žiaducu vlhkosť vzduchu. Pri všetkých zavlažovacích opatreniach dávajte pozor, aby sa čo najmenej vody dostalo na koreňový krčok a na listy, a ak áno, aby tieto časti zasa rýchlo oschli. Predídete tak nebezpečnému zahnívaniu stoniek i ďalším hubovým chorobám. Voda patrí ku koreňom. Príspevok je z publikácie Rez ovocnych stromov a kríkov.
Kedy žlté škvrny na plodoch?
Skleníkové rajčiaky nie sú také náročné na teplotu ako skleníkové uhorky. Na dosiahnutie dobrej a skorej úrody je však rozhodujúci priebeh teploty, ktorý musí byť prispôsobený potrebám rajčiakov. Niekoľkodňový pokles teplôt pod 10 °C vedie k spomaleniu rastu a bráni oplodneniu. V čase kvitnutia a v priebehu dozrievania plodov sú nebezpečné aj teploty nad 32 °C, pretože znižujú nasadenie plodov a majú za následok tvorbu žltých škvŕn na plodoch. Preto skleníky a fóliovníky pri zodpovedajúcej vonkajšej teplote často a dôkladne vetrajte.
Všímajte si vonkajšiu teplotu!
Únosné teplotné maximum sa pohybuje okolo 32 °C, kým minimum v nočných hodinách by malo byť okolo 16 až 18 °C. V malých skleníkoch a fóliovníkoch býva často len málo vzduchu, ktorý sa za silného slnečného žiarenia rýchle ohreje nad spomínané maximum, čo môže spôsobiť poškodenie listov a spomaliť rast. Preto si všímajte vonkajšiu teplotu a keď svieti slnko, dôkladne vetrajte. Za trvale slnečného počasia vetrajte hneď ráno, aby sa skleník či fóliovník stihol dostatočne ochladiť.
.
Špirálový krájač na uhorku PRESTO
Objednať si špirálový krájač môžete TU.
Pravidelné prihnojovanie
Skleníkové uhorky treba od začiatku vývoja plodov prihnojovať pravidelne raz týždenne. Nedostatok živín poznáte podľa toho, že najmä mladšie listy strácajú zdravú farbu. Vo väčšine prípadov ide o nedostatok dusíka. Najlepšie je pripraviť 0,3% roztok dusíkatého hnojiva. Každý týždeň dajte ku každej rastline jeden až dva litre roztoku. Mali by ste však zabezpečiť dostatočné zásobenie rastlín všetkými živinami a najdôležitejšími stopovými prvkami. Odporúčame po jednej až dvoch dávkach dusíkatého hnojiva pohnojiť jednou dávkou plného, viaczložkového hnojiva. Základom je dobré pohnojenie záhona kompostom pred výsadbou uhoriek.
Aby vyparovanie vody bolo čo najmenšie
Pri skleníkových rajčiakoch je pre správny vývoj rastlín a tvorbu plodov rozhodujúce zásobovanie vodou. Rajčiaky potrebujú hojné a predovšetkým rovnomerné zásobovanie vodou, pričom im však neprospieva vysoká vlhkosť vzduchu. Preto je potrebné postarať sa o to, aby pôda bola bohato zásobená vodou a jej vyparovanie bolo čo najmenšie. Dosiahnete to výstelkou pôdy organickým materiálom (slamou alebo niečím podobným). Okrem toho sa snažte rastIiny pri zalievaní príliš nepostriekať. Denná potreba vody sa pohybuje okolo 4 litre na štvorcový meter. Väčšie výkyvy v zásobovaní vodou vedú k popraskaniu plodov.
Rez skleníkových uhoriek
Aj v júni by ste mali pokračovať v starostlivom reze skleníkových uhoriek. Na bočných výhonoch 1. radu sa vedľa kvetov vyvíjajú aj bočné výhony 2. radu. Z nich ponechajte vždy iba jeden, ten, ktorý rastie najbližšie K hlavnej stonke. Po nasadení jedného až dvoch plodov ho skráťte. Potom sa rez obmedzuje už len na odstraňovanie vrcholov výhonov a príležitostné presvetľovanie. Pri reze výhonov zároveň odstraňujte aj choré a žlté listy. Okrem toho je dôležité odrezávať v čo najranejšom štádiu vývoja všetky znetvotené plody. Aj prerastené, resp. už prezreté plody pôsobia nepriaznivo na tvorbu normálnych plodov. Rez výhonov uhoriek nebude takmer potrebný, ak vysejete hybridné odrody označené F 1.