Múčnatka jahôd je ochorenie tohto drobného ovocia, ktoré spôsobuje patogén Podosphaera aphanis s celosvetovým rozšírením. Choroba pokrýva listy, stonku, kvety a plody bielym povlakom. Hostiteľská rastlina nie je spravidla usmrtená ochorením, v priebehu choroby huba tvorí spóry, ktoré pokrývajú rastliny od spodku až po vrch.
Ochorenie spôsobuje pokles fotosyntézy, čo vedie k vzniku nekrotických škvŕn na pletivách. Straty na úrode v dôsledku múčnatky jahôd môžu byť až 60 percent, pričom je dôležitý výber odrody menej náchylnej na ochorenie.
Stočené hrany listov a škvrny na ich spodnej časti
Ideálne podmienky pre rozvoj ochorenia sú mierne zimy s horúcimi letnými teplotami a rozšírenie ochorenia podporuje veľká vlhkosť, pri striedaní vysokých teplôt cez deň a nízkych počas noci. Optimálne podmienky pre ochorenie sú teploty od 15 až 25 °C pri vlhkosti od 75 do 98 percent. Epidémia zvyčajne nastáva po zbere júnových odrôd napr. Elsanta a pretrváva cez zimu v listoch.
Príznaky: stočené hrany listov, škvrny na spodnej strane listov, červené až fialové sfarbenie listov.
Použitie biologických prípravkov
Chemická kontrola pozostáva zo systému použitia prípravkov a ich rotácie. Ochorenie napadá aj buriny v medziriadkoch a v okolí, z ktorých sa môže šíriť do hospodárskeho porastu.
Alternatívnou formou kontroly Podosphaera aphanis je požitie biologických prípravkov obsahujúce mikroorganizmy ako napr. coelomycéta Ampelomyces quisqualis alebo mykoparazit Ampelomyces quisqualis a huba Sporothrix flocculosa. Z ďalších prípravkov sú to: Talaromyces flavus (Biotrust), Bacillus pumilus 2808 obchodný názov (Sonata A) a Bacillus subtilis QST 713 (obchodný názov Serenade, Rhapsody).
.
NECHÝBAJÚ TIETO KNIHY VO VAŠEJ KNIŽNICI?
Objednajte si ich po kliknutí na obrázok
.
Aplikácia síryvo forme prášku alebo v tekutom stave
Dalšou formou kontroly múčnatky jahôd je aplikácia síry vo forme prášku alebo v tekutom stave. Aplikuje sa zvyčajne 12 až 25 kg / ha najlepšie vo večerných hodinách, aby sa predišlo toxickým účinkom síry pri vyšších teplotách. Ako organický fungicíd má aj negatívne účinky - je toxický pre široké spektrum organizmov, zaťažuje pôdu a ekosystém. Zvyčajne sa aplikuje vo vyšších množstvách než syntetické preparáty. Ďalším účinným a lacným prostriedkom kontroly múčnatky je opakovaný postrek roztokom sódy (5 litrov vody / 2 polievkové lyžice sódy)
Pokrytie rastliny od spodku až po vrch
Múčnatka jahôd (Podosphaera aphanis) pokrýva listy, stonku, kvety a plody bielym povlakom. Hostiteľská rastlina nie je spravidla usmrtená ochorením, v priebehu choroby huba tvorí spóry, ktoré pokrývajú rastliny od spodku až po vrch. Ochorenie spôsobuje pokles fotosyntézy, čo vedie k vzniku nekrotických škvŕn na pletivách. Chemická kontrola pozostáva zo systému použitia prípravkov a ich rotácie. Ochorenie napáda aj buriny v medziriadkoch a v okolí, z ktorých sa môže šíriť do hospodárskeho porastu. Pri ekologickej ochrane sa odporúča namiešať PowerOf-K (v koncentrácii 0,6 %) spolu s BorOilom (v koncentrácii 0,2 %) alebo Folicit (v koncentrácii 0,4 %) a aplikovať tieto prostriedky okamžite po zistení prvých príznakov. Preto sa oplatí mať tieto prípravky po ruke.
.
ODPORÚČAME EKOLOGICKÉ PRÍPRAVKY
PowerOf-K | Folicit | BorOil |
Od skorej jari do neskorej jesene ohrozuje úrodu záhradných plodín mnoho živočíšnych škodcov a chorôb. Preto Vám ponúkame |