Starecké škvrny sú svetlohnedé až čierne sfarbenia kože. Pretože sa ich počet a intenzita v priebehu rokov zvyšuje, nazývajú sa „starecké škvrny“. V zásade však ide o pigmentové škvrny, ktoré vznikajú v priebehu starnutia pokožky a dlhoročným pobytom na slnku.
.
.
Starecké škvrny na tvári
Starecké škvrny na tvári sú veľmi časté, pretože je to oblasť často vystavená slnku, ktoré je ich primárnym spúšťačom. Starecké škvrny na tvári sú tmavé škvrny na koži, ktoré sa zvyčajne objavujú v oblastiach, ako sú líca, čelo a nos.
Starecké škvrny na rukách
Starecké škvrny sa zvyčajne vyskytujú na chrbte rúk a podobne ako starecké škvrny na tvári môžu rásť a splývať. Starecké škvrny na rukách môžu byť ploché a hnedasté, vďaka čomu môžu vyzerať ako hnedé škvrny. Niekedy sa starecké škvrny na rukách môžu objaviť ako vyvýšené výrastky známe ako seboroická keratóza.
Starecké škvrny na tele
Starecké škvrny sa môžu objaviť aj na iných častiach tela, bežne na rukách, ramenách a nohách. Sú najčastejšou príčinou sfarbenia a podobne ako na tvári, aj tieto pigmentácie vznikajú vplyvom slnečného žiarenia, hormonálnych zmien, tehotenstva alebo niektorých druhov liekov. Či už na tvári, rukách alebo tele, starecké škvrny sa zvyčajne objavujú od 40. roku života a sú prirodzeným znakom starnutia. Vaša pokožka si totiž za tie roky vytrpela naozaj veľa. Môžu postihnúť ľudí všetkých typov pleti, ale častejšie sa vyskytujú u dospelých so svetlou pokožkou.
.
.
Čo spôsobuje starecké škvrny?
Starecké škvrny sú primárne spôsobené dlhodobým vystavením slnečnému škodlivému ultrafialovému (UV) žiareniu. Tu sú 4 hlavné faktory, ktoré prispievajú k ich rozvoju:
1. Vystavenie slnku
Primárnou príčinou stareckých škvŕn je nadmerné slnenie v priebehu rokov. UV lúče spúšťajú produkciu melanínu, čo vedie k stmavnutiu pokožky a má za následok starecké škvrny.
2. Vek
Ako ľudia starnú, ich pokožka sa stáva náchylnejšou na vytváranie stareckých škvŕn. Schopnosť pokožky sa regenerovať a opravovať sa znižuje, čo uľahčuje hromadenie melanínu v určitých oblastiach.
3. Genetika
Genetika môže hrať úlohu pri vzniku stareckých škvŕn. Ak vaši rodičia alebo blízki príbuzní mali v minulosti starecké škvrny, môžete byť náchylnejší na ich získanie.
4. Hormonálne zmeny
Hormonálne výkyvy, ako napríklad počas tehotenstva alebo menopauzy, môžu vyvolať výskyt stareckých škvŕn.
.
.
.
.