Katarína Horáková, autorka knihy VAROVNÉ SIGNÁLY TELA o nich hovorí ako o malých molekulách s veľkým účinkom. V tejto knihe ďalej uvádza:
NEVYHNUTNÉ PRE ŽIVOT
Vitamíny sú organické zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v malom množstve v rastlinnej a živočíšnej strave a pre život sú nevyhnutné. Vo väčšine prípadov si ich telo nedokáže vyrobiť – len nepatrnú časť vitamínov, a to ešte v nedostatočnom množstve, vyrába črevná mikroflóra. A preto by sme ich mali prijímať v potrave a ak to nestačí, aj v podobe výživových doplnkov. Termín vitamín pochádza od poľského chemika Kazimierza Funka, objaviteľa tiamínu – vitamínu B1.
KOĽKO VITAMÍNOV EXISTUJE?
V súčasnosti poznáme asi 20 vitamínov dôležitých pre ľudskú výživu. Ich funkcie na seba nadväzujú a vzájomne sa doplňujú, čím prispievajú k zachovaniu zdravia. Označujú sa veľkým písmenom (ktoré môže mať číselný index) alebo sa používajú názvy triviálne, napríklad retinol namiesto vitamínu A, pyridoxín namiesto vitamínu B6 alebo kyselina askorbová namiesto vitamínu C.
AKO ICH ROZDEĽUJEME?
Vitamíny rozdeľujeme podľa ich spoločných fyzikálnych vlastností, najčastejšie podľa rozpustnosti na dve skupiny: hydrofilné – rozpustné vo vode (vitamíny B-komplexu a vitamín C) a lipofilné – rozpustné v tukoch (A, D, E, K).
Do skupiny B-komplexu patrí 8 vitamínov: tiamín (B1), riboflavín (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyridoxín (B6), biotín (B7), kyselina listová (B9) a kobalamíny (B12).
K vitamínom zaraďujeme aj tzv. provitamíny (prekurzory vitamínov), ktoré samotné nevykazujú fyziologický účinok, ale ľudský organizmus ich dokáže na vitamíny premieňať. Tak napríklad provitamínom vitamínu A je beta-karotén.
PEČEŇ = SKLAD NIEKTORÝCH VITAMÍNOV
Najmä tukorozpustné vitamíny ľudský organizmus si dokáže uskladniť určitú dobu v pečeni. Hovoríme tomu rezervná kapacita. Aká je schopnosť organizmu vytvárať si takúto rezervu? Odborná literatúra uvádza: vitamín A 1 až 2 roky, vitamín E 3 až 5 rokov.
Vitamíny vodorozpustné, teda vitamín C a vitamíny B-komplexu, sa v zásade v tele neskladujú. Ich prebytok sa vylúči močom. Rezervná kapacita sa udáva 2 až 14 dní. Výnimkou je: vitamín B9 (kyselina listová) 3 až 4 mesiace, vitamín B12 (kobalamín) 2 až 5 rokov.
Prakticky to znamená, že dlhodobo prijímané veľké množstvo niektorého z týchto vitamínov môže byť pre ľudský organizmus nebezpečné.