Asi každý človek má niekoľkokrát za život obdobie, kedy ho trápia rôzne problémy a výsledkom je nespavosť. Môže byť spôsobená psychický vyčerpaním, stresom, problémami v rodinnom živote, či v práci, ale aj ochoreniami a liekmi. Neraz súvisí i so zmenami hormonálnych hladín, a teda i s vekom. Čo by sme si mali uvedomiť, ak týmito stavmi trpíme?
NESPAVOSŤ JE PORUCHA SPÁNKU
„Jedinci, ktorí trpia nespavosťou ťažko zaspávajú, majú prerušený nočný spánok či oboje alebo sa necítia svieži, keď sa ráno prebudia. To môže viesť k únave a ďalším príznakom (zmeny nálady, problém sústrediť sa na úlohy počas dňa). Tieto poruchy spánku sa môžu objaviť v každom veku, častejšie postihujú ženy ako mužov. Nespavosť postihuje viac ľudí úmerne so starnutím,“ vysvetľuje profesorka Katarína Horáková v pripravovanej reedícii knihy AKO MAŤ ZDRAVÝ MOZOG V KAŽDOM VEKU
KRÁTKODOBÁ ALEBO DLHODOBÁNespavosť môže byť akútna alebo dlhodobá – chronická. Akútnu nespavosť zvyčajne spôsobuje stres alebo znepokojujúca udalosť, ktorá môže trvať niekoľko dní až týždňov. Chronická nespavosť sa vyskytuje trikrát týždenne po dobu troch mesiacov alebo i dlhšie. Tento typ nespavosti je často sekundárny, následok iných problémov alebo kombinácia problémov zdravotných, psychických, či užívanie návykových látok.
KTORÝ TYP NESPAVOSTI VÁS TRÁPI?
* Neschopnosť večer ľahko zaspať.
* Zobudíte sa v noci a potom nemôžete zaspať.
* Každé ráno sa zobudíte unavený, bez energie.
„Viem, že mnohých mojich čitateľov, poslucháčov či známych sužujú frustrujúce problémy so spánkom. Často ani populárne prostriedky na spánok, ako je melatonín alebo valeriána im nepomôžu. Niektorí dokonca sú omámení po ich užití na druhý deň. Pýtate sa, prečo prestali pomáhať? Dôvod je ten, že tieto prostriedky neriešia niektoré primárne zmeny, ktoré sa odohrávajú v našom tele, ako starneme,“ vysvetľuje ďalej odborníčka.