Špargľa je jarná májová delikatesa. Jej zázračné liečivé vlastnosti poznali už v staroveku. Špargľa patrí k najlepším prírodným omladzovacím prostriedkom, známe sú jej detoxikačné schopnosti a oddávna sa považuje aj za účinné afrodiziakum.
Špargľová kúra
Používa sa na celkovú očistu organizmu. Špargľa je chutná, zdravá a nízkokalorická. Jej stonky pokrývajú drobné lístky, ktoré pripomínajú šupinu. Môžeme ju dostať v dvoch formách – zelenú a bielu. Farbu určuje metóda jej pestovania. Biela špargľa rastie pod zemou v tme. Ak sa hlavičky dostanú na svetlo, sfialovejú. Zelená špargľa rastie od začiatku na povrchu záhonu. Zelená má tiež intenzívnejšiu chuť ako biela.
V čom je jej tajomstvo?
Vplyvom svetla a slnečných lúčov produkuje zelené farbivo chlorofyl. Toto farbivo jej nedodáva iba korenistejšiu chuť, ale svojimi vnútornými hodnotami prevyšuje bielu špargľu. Zelená špargľa obsahuje viac kyseliny asparágovej – jeden zo životne dôležitých stavebných kameňov bielkovín, ktorá je dôležitá na rýchlejšie a lepšie prečistenie organizmu. Obsahuje viac vitamínu C, ktorý sa najčastejšie nachádza v hlavičkách špargle, aj beta-karotén – predstupeň vitamínu A, ktorý je potrebný pre neporušený imunitný systém a peknú pokožku.
Obsahové látky
Je zdrojom antioxidantov vrátane glutatiónu, ktoré chránia pred rakovinou a rastom šedého zákalu. Obsahuje veľa vody, vlákninu, bielkoviny, málo sacharidov. Je cennou zásobárňou celého spektra živín. Obsahuje veľa beta- karoténu, vitamínu E a C, ako aj vitamíny skupiny B (thiamín, riboflavín, pyridoxín, niacín, biotín, kyselinu pantoténovú a kyselinu listovú). Rovnako nezanedbateľný je v špargli obsah draslíka, zinku, fosforu, jódu, železa, vápnika, horčíka, mangánu, síry, medi a selénu.
Čerstvé bylinky
Prežívajú na jar vrcholnú sezónu. Len v tomto období produkujú veľa éterických olejov, ako felandrén, apiol a eugenol. Práve na týchto obsahových látkach najviac záleží! Kôpor, estragón, majorán a rozmarín povzbudzujú chuť do jedla a podporujú trávenie. Tymián pôsobí utišujúco, s petržlenom býva každá jarná kúra úspešná, pretože odvodňuje a čistí krv. Vďaka beta-karoténu a vitamínu C sme odolní voči negatívnym vplyvom prostredia. Draslík a železo sú dôležité na tvorbu krvi. Ak chceme vyťažiť maximálnu silu z byliniek, jednoducho si ich rôzne kombinujme. Ponúkam vám nové nápady, ako upraviť špargľu a rôzne bylinky. Skúste si pripraviť jedlá, ktoré sú v receptoch na štyri porcie.
Čerstvá špargľa s bylinkovou omáčkou
1,5 kg špargle, 1 zväzok miešaných bylín (petržlenová vňať, pažítka, kôpor), 2 vajcia uvarené natvrdo, 3 PL vínneho octu, 2 PL olivového oleja a 300 g 2,5 % jogurtu.
Z vajec oddelíme žĺtok a pretlačíme ho cez sitko. Pridáme vínny ocot, postupne pridávame olej a všetko zmiešame. Potom pridáme jogurt, byliny nasekané nadrobno a bielky, nakrájané na menšie kocky. Všetko zmiešame dokopy. K tomu bohato naservírujeme uvarené špargle, na osobu asi 300 gramov. (Energetická hodnota jednej porcie 896 kJ = 213 kcal).
Omeleta so špargľou a bylinkovou omáčkou
Po 500 g zelenej a bielej špargle, soľ, cukor, 1 KL rastlinného masla, 1 mladá cibuľka, 25 g miešaných bylín, 150 g jogurtu, 5 PL oleja, 1 KL horčice, kurkuma, 6 veľkých vajec, 2 PL mlieka, 1 PL pažítky, čierne korenie a niekoľko lístkov krkošky.
Špargľu očistíme, bielu úplne, zelenú ošúpeme iba v spodnej tretine. Na pare dusíme približne 20 minút.
Príprava zeleninovej omáčky: cibuľku očistíme a nasekáme, zmiešame s bylinami, jogurtom a 1 PL oleja. Dochutíme horčicou, soľou a kurkumou.
Oddelíme žĺtky od bielkov. Žĺtky vyšľaháme spolu s mliekom, pažítkou, korením a soľou. Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, ktorý opatrne vmiešame do žĺtkovej zmesi. Na panvici zohrejeme 1 PL oleja a postupne upečieme štyri omelety. Na každú hotovú omeletu pridáme biele a zelené špargle, omeletu preložíme napoly a ozdobíme lístkami krkošky. Servírujeme s bylinkovou omáčkou. (Energetická hodnota jednej porcie 896 kJ = 213 kcal Energetická hodnota jednej porcie 926 kJ = 221 kcal).
Článok bol spracovaný podľa knižky profesorky Kataríny Horákovej Oddelená strava: Recepty a diéty.