Možno ste počuli kedysi dávno o tom, že sacharidy sú dôležité a treba nimi nahrádzať tuky, z ktorých priberáme. Realita je však iná. Je pravda, že sacharidy môžu mať nízky obsah tuku, ale ak ich konzumujeme v nadmernom množstve, ľahko sa môžu premeniť na tuk, a tak spôsobujú u mnohých ľudí koniec štíhlej línie. Navyše posledné výskumy potvrdili, že zdravé tuky potrebujeme a neškodia nám, práve naopak, sú dôležitejšie spolu s bielkovinami a vlákninou ako sacharidy.
KRVNÝ CUKOR
„Postupne totiž klinická prax začala odhaľovať nové skutočnosti. Zistilo sa, že niektoré sacharidy zvyšujú hladinu krvného cukru viac, iné menej. Čím viac po jedle stúpa glykémia, tým viac sa musí vyplaviť inzulín – hormón, ktorý produkuje podžalúdková žľaza – pankreas. Ak uprednostníme potraviny s vysokým glykemickým indexom, takzvané „rýchle cukry“ (biele rožky, bagety, hamburgery, pizza, ...) telu sa rýchlo dodá energia a neprinúti sa siahnuť po svojich vlastných tukových rezervách. Človek rýchlo vyhladne a hlad sa snaží utíšiť opäť samotným pečivom (mysliac si, že rožok má predsa málo tuku), a tým sa dostáva do začarovaného kruhu, “ uvádza Katarína Horáková v knihe Oddelená strava pre zdravie.
A RUČIČKA NA VÁHE IDE VYŠŠIE
Ak jeme potravu s vysokým glykemickým indexom spoločne s tučnými potravinami, ako napríklad vyprážané hranolčeky, knedle s pečeným bôčikom, biely chlieb so slaninou, šišky, krémové zákusky a podobne, posiela inzulín tuky z potravy priamo do tukových buniek. Teda tam, kde ich nechceme mať. „Kým veľké množstvo inzulínu v krvi má nadvládu nad energetickou látkovou premenou, tuk ostáva v tukových bunkách uzatvorený. Následkom toho je, že ručička na váhe stúpa... Našťastie, ovocie a zelenina sa tiež radia medzi sacharidy, všeobecne známe pod názvom zložené cukry – polysacharidy alebo komplexné sacharidy – sú „pomalé“, pretože energia z nich sa do tela vstrebáva postupne a oveľa lepšie nás zasýtia. Majú nižší glykemický index,“ vysvetľuje odborníčka.
POTRAVINY S NAJNIŽŠÍM GLYKEMICKÝ INDEXOM. Z TÝCHTO SI VYBERAJTE!
Povedali sme si, prečo je glykemický index potravín dôležitý, teraz sa pozrieme na konkrétne potraviny, ktoré by sme mali čo najčastejšie konzumovať. Majú mnoho pozitív a glykemický index 50 a menej.
Sú to napríklad tieto potraviny: sladké zemiaky (bataty), kivi, ryža basmati, ryža natural, špagety grahamové, chlieb ražný celozrnný, čerstvý hrášok, hrozno, šťava z čerstvého pomaranča, prírodná jablčná šťava, cestoviny celozrnné,fazuľa červená, mrkva surová, hruška, figa, mlieko polotučné, čerešne, slivky, grapefruit, rajčiny, paprika, brokolica a podobne.
POTRAVINY S PRIEMERNÝM GLYKEMICKÝM INDEXOM.
Tieto potraviny sa považujú za tolerované. Sú to napríklad tieto: celozrnný chlieb, krupica (mletá), zemiaky varené v šupke,medový melón, banán, pomarančový džús, špagety varené, raža biela dlhozrnná, vločky, müsli, slané sušienky, maslové sušienky.
POTRAVINY S NAJVYŠŠÍM GLYKEMICKÝ INDEXOM.
Teto potraviny majú glykemický index 70 a viac, preto sa im radšej vyhnite. Sú to napríklad: sladké raňajkové obilniny, cukor, cestoviny, croissant, tekvica, melón vodný, čipsy, múka pšeničná, korn flakes, bagety, med, zemiaková kaša, hranolčeky vyprážané, pivo.
Viac sa dočítate v publikácii Katarína Horáková: Oddelená strava pre zdravie.
Poznáte knihy profesorky Kataríny Horákovej? Zoznámte sa.