Hlávkový šalát patrí k najstarším pestovaným druhom zeleniny s vysokou biologickou hodnotou. Konzumujú sa jeho listy zvyčajne za čerstvého stavu ako samostatná príloha k jedlám alebo ako súčasť rôznych zeleninových šalátov. Jeho listy majú veľmi dobrú chuť a sú ľahko stráviteľné. Odborníci túto zeleninu zaraďujú medzi najzdravšie druhy potravín.
Hlávkový šalát veľmi rýchlo rastie a vo veľkých mäkkých listoch sa tvorí vysoká koncentrácia účinných látok. Hlávkový šalát iste nepatrí na popredné miesto nášho jedálneho lístka, a predsa sa s ním stretávame veľmi často - zelený šalátový lístok je vždy aspoň súčasťou zeleninovej oblohy pokrmu.
Môžeme si vybrať z rozličných šľachtených kultivarov hlávkového šalátu – cukrový s mierne horkastou chuťou, červenkastý, kučeravý, s pevnou hlávkou, svetlozelený, žltobiely alebo chrumkavý. Výber je naozaj bohatý.
Všeobecne sa delí do troch typov:
1. hlávkový šalát - zelený a červeno listý
2. ľadový šalát - krehká a lahodná varianta hlávkového šalátu
3. rímsky šalát - má pevnejšie listy a mandľovú chuť, tvarom sa veľmi podobá na čínsku kapustu
Obsah vitamínov a minerálov v hlávkovom šaláte
Hlávkový šalát obsahuje vitamín B1, B2, B6, C, E, K, vitamín A - karotény, niacín-B3, kyselinu listovú-B9 aj pantotenovú-B5 a biotín-B7. Z minerálnych látok najmä železo a vápnik, ďalšími účinnými látkami sú sodík, zinok, fosfor, horčík, draslík, mangán, chróm, selén a nikel. Okrem toho obsahuje množstvo vlákniny. Šalát je dobrý na trávenie, chudnutie, posilňuje imunitný systém, odstraňuje únavu a dodáva životnú energiu, zlepšuje zužitkovanie bielkovín a okysličenie buniek, posilňuje nervy a zlepšuje koncentráciu, atď.
Hlávkový šalát a jeho účinky na zdravie:
Šalát podporuje zdravie mozgu
Poškodenia mozgu môžu viesť k smrti neuronálnych buniek, čo vedie k závažným ochoreniam mozgu, ako je Alzheimerova choroba. Extrakty zo šalátov, podľa mnohých štúdií, riadili smrť neurónových buniek. Šalát je bohatý na diétne dusičnany. Táto zlúčenina je konvertovaná na oxid dusnatý v tele, čo je bunková signálna molekula, ktorá podporuje endotelovú funkciu. Zníženie endotelovej funkcie prispieva k poklesu kognitívnych funkcií a iným neurologickým poruchám súvisiacim so starnutím. Príjem šalátu to zastaví.
Šalát na trávenie
Hlávkový šalát obsahuje veľa vody a dobre požutý a natrávený zo žalúdka prináša do čriev množstvo vlákniny, ktorá zabezpečuje rýchlejšie pohyby čriev a pomáha odstraňovať zníženú činnosť čriev a zápchu.
Šalát zlepšuje zužitkovanie bielkovín
Kyselina listová stimuluje produkciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, ktorá je potrebná na to, aby sa už v žalúdku začal chemický rozklad bielkovín. Každý lístok hlávkového šalátu umožní nášmu organizmu lepšie využiť bielkoviny.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Šalát na tvorbu červených krviniek
Červenolisté sorty hlávkového šalátu majú vysoký obsah kyseliny listovej, ktorá sa nachádza takmer výhradne v surovej zelenine. Tento vitamín skupiny B slúži ako takzvaný transportér uhlíka pri produkcii hému - zložky krvného farbiva hemoglobínu, ktorý zabezpečuje tvorbu červených krviniek. Divo žijúce zvieratá vďačia zeleným rastlinám za to, že majú v tele dostatok červených krviniek a ich bunky sú optimálne okysličené.
Šalát na chudnutie
Vláknina viaže a odstraňuje jedovaté látky a tuky a pomáha nám zbaviť sa prebytočných kilogramov. Ďalším dôvodom prečo jesť šalát je, že jedna porcia šalátu obsahuje len 5 kalórií a extrémne nízky obsah tuku. Okrem toho, šalát pomáha preklenúť medzeru medzi mikroživinami, ktorá je inak ťažko dosiahnuteľná pri nízkokalorickej diéte.
Šalát bojuje so zápalom
Určité proteíny v šaláte, podobne ako lipoxygenáza, pomáhajú kontrolovať zápal. Čím tmavší je šalát, tým viac antioxidantov má - čo ďalej prispieva k jeho protizápalovým vlastnostiam. Šalát je jednou z tých zelenín, ktoré sú bezpečné z hľadiska bolesti. Môžete zahrnúť dva šálky surovej listovej zeleniny do vašej stravy pravidelne a znížite tak riziko vzniku artritídy alebo súvisiacim bolestivým stavom.
Šalát na zdravé srdce
Šalát je dobrým zdrojom folátov, čo je vitamín B, ktorý premieňa homocysteín. Nezmenený homocysteín môže poškodiť krvné cievy a viesť k akumulácii plaku, čím poškodzuje srdce. Šalát je tiež bohatým zdrojom vitamínov A a C, ktoré pomáhajú oxidovať cholesterol a posilňujú tepny. Tieto dve živiny tiež zlepšujú prietok krvi a zabraňujú infarktom. Šalát tiež obsahuje draslík, ktorý znižuje krvný tlak a zabraňuje ochoreniam srdca. Spotreba šalátu môže tiež zvýšiť HDL (dobrý cholesterol) a znížiť úroveň zlého LDL cholesterolu.
Chcete si dopestovať šalát v záhrade?
Vyskúšajte jedinečné osivá z produkčného domu Franchi
Objednajte si u nás - kliknite na obal zvolených semien.
Šalátom proti cukrovke
Štúdie ukázali, že zelená zelenina, najmä tá ako šalát, znižuje riziko diabetu 2. typu. To možno pripísať nízkemu glykemickému indexu (účinok konkrétneho jedla na hladinu cukru v krvi) šalátu, čo znamená, že nespôsobuje veľký nárast hladiny cukru v krvi. Jedna šálka šalátu obsahuje len asi 5 kalórií a 2 gramy sacharidov. Táto skutočnosť z neho robí aj zdravý doplnok k diabetickej strave. Odborníci odporúčajú rímsky šalát pred akoukoľvek inou odrodou, pretože obsahuje esenciálne mikroživiny (čo je dôvod, prečo je tmavší). Šalát tiež obsahuje lactucaxantín, antidiabetický karotenoid, ktorý znižuje hladiny glukózy v krvi a môže byť potenciálnou liečbou diabetu.
Šalátom pre zdravie očí
Šalát (najmä rímsky) obsahuje zeaxantín, super antioxidant, ktorý zlepšuje videnie. Zistilo sa, že bráni vekom podmienenej makulárnej degenerácii. Tmavá zelená zelenina ako šalát obsahuje ako luteín, tak zeaxantín - jednu smrtiacu kombináciu na prevenciu závažných ochorení zraku. Jedna štúdia ukázala, že ženy na diéte s vysokým obsahom luteínu sú o 23% menej náchylné na vznik šedého zákalu.
Rímsky šalát je tiež dobrou náhradou za špenát (ďalšia zelenina dobrá pre oči). Niekoľko ďalších štúdií poukázalo na význam luteínu a zeaxantínu pri podpore zdravia očí a prevencii šedého zákalu a iných očných ochorení. Tieto dve živiny sa zdajú byť najsilnejšie, keď hovoríme o zdraví očí.
Ako pestovať hlávkový šalát?
Hlávkový šalát vyžaduje úrodnú, dobre prehnojenú pôdu. Je náročný na vlahu, potrebuje pôdu s vysokou zrážanlivosťou vody. Rovnako ako ostatné kapustovité rastliny, aj hlávkový šalát môže byť napadnutý škodcami. Rastlinu je potrebné počas vegetácie pravidelne zalievať, najlepšie ráno a večer odstátou dažďovou vodou.
Pri nedostatku vody rastliny zakrpatievajú, pri nadbytku vody dochádza k poškodeniu koreňového systému. Rastliny počas vegetácie prihnojujeme najmenej v dvoch dávkach tekutým hnojivom vhodným pre hlúboviny. Hnojivo by nemalo obsahovať veľa dusíka – pri prehnojení dusíkom dochádza k strate sýtosti farby. Tiež hrozí vyššie riziko napadnutia škodcami.
Počas vegetácie rastliny pravidelne okopávame a plejeme. Šalát rastie najlepšie na plnom slnku vo voľných pôdach, ktoré sú bohaté na dusík. PH pôdy by sa malo pohybovať v medzi 6,0 a 6,8. Väčšina odrôd rastie horšie pri vyšších teplotách ako 24 ° C. Pri teplotách nad 27 ° C sa môže stať, že šalát prestane rásť alebo nevyklíči zo semien.
Po zbere vydrží hlávkový šalát najdlhšie pri uchovávaní pri teplote 0 ° C. Životnosť šalátu sa znižuje pri skladovaní ovocia, ako sú jablká, hrušky a banány, ktoré urýchľujú zrenie. Vysoký obsah vody v šaláte (94,9 percent) vedie k problémom pri pokuse uchovať zeleninu, čo najdlhšie čerstvú – nemôže byť zamrazený, konzervovaný alebo sušený.
Použité zdroje:
https://www.zdravieastyl.sk/potraviny-a-vyziva/505-hlavkovy-salat
https://zdravopedia.sk/zelenina/hlavkovy-salat-10-ucinkov-na-zdravie
https://detoxtela.sk/hlavkovy-salat/