Viete čo je kvaka? Mladšia generácia asi ani veľmi nie, ale keď sa opýtate vašich starých mám, zaručene dostanete odpoveď. Hoci kvaka inak nazývaná aj turín či runkla bola bežnou súčasťou jedálnička na stoloch našich starých mám a otcov (popri obilí, strukovinách, kapuste, cibuli či cesnaku), dnes vyslovenie názvu tejto zeleniny vyvolá skôr údiv a zvedavé vyhľadávanie na internete.
Prvá zmienka o pestovaní kvaky pochádza zo stredoveku, ale ako kultúrna rastlina je využívaná oveľa dlhšie. Prvá písomná zmienka o kvake pochádza z roku 1620 od švajčiarskeho botanika.Kvaka je koreňová zelenina, ktorá vznikla ako kríženec medzi kalerábom a repou. Má krémovo sfarbenú dužinu s fialovo-žltou šupkou. Korene sa konzumujú rôznymi spôsobmi a listy sa môžu jesť ako listová zelenina (ako špenát alebo mangold).
Obsah vitamínov a minerálov v kvake
Kvaka nie je určená len na konzumáciu, ale vďaka jej blahodarným účinkom sa stala súčasťou prírodnej kozmetiky a ľudového liečiteľstva. Je bohatým zdrojom vitamínov, vlákniny a minerálnych látok. Už v jednej šálke kvaky prijmete polovičnú odporúčanú dávku vitamínu C, štvrtinu dennej dávky vitamínu A, ďalej vitamíny B1, B6 a E.
Zo spektra minerálnych látok obsahuje kvaka vápnik, ktorý je vhodný pri prevencii a liečbe osteoporózy a zlomenín.Konzumáciou kvaky doplníte aj hladinu draslíka, ktorého potreba sa v súvislosti s nadmerným používaním soli (o 3-5 – násobne vyššieho odporúčaného množstva) v našej strave súmerne zvyšuje. Dôležitú úlohu zohráva aj draslík pomáhajúci pri vstrebávaní vápnika, v spolupráci s vitamínom B6 majú vplyv na znižovanie hladiny cholesterolu v krvi. Odporúčaný pomer v príjme horčíka a vápnika je 1:2. Ten ideálne spĺňa práve kvaka s obsahom 20mg horčíka a 43mg vápnika (na 100g).
V ľudovom liečiteľstve sa šťava z kvaky využíva na liečenie chrípky a kašľa, ale aj na zvýšenie libida. Necháme však už na vás ako využijete tento poznatok.
NECHÝBAJÚ VO VAŠEJ KNIŽNICI?
Objednajte si po kliknutí na obrázok
Kvaka - účinky na zdravie
Kvaka udržuje zdravé kĺby
Ako starneme, naše kosti začínajú strácať svoju hustotu, čo je dôvodom mnohých ochorení, ako sú artritída a bolesti kĺbov. Vynikajúca kombinácia zinku, horčíka, draslíka, vápnika a vitamínov robí z kvaky ideálnu zeleninu pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov alebo sú náchylní na artritídu a osteoporózu.
Kvaka posilňuje imunitu
Silná imunita je poistenie proti chronickým chorobám, ktoré môžu viesť k smrteľným následkom. Konzumácia potravín bohatých na obsah vitamínu C pomáha zvýšiť imunitu v tele. Kvaka je mimoriadna zelenina v poskytovaní vitamínu C a poskytuje až 48 mg vitamínu C na 100 gramov porcie. Toto je impozantné množstvo, ktoré tvorí 80% dennej odporúčanej dávky.
Kvaka podporuje zdravé trávenie
S výnimočným obsahom vlákniny 17% dennej odporúčanej dávky je kvaka jednou z najzdravších potravín na trávenie. Kvaka pomáha liečiť pacientov trpiacich hnačkou a zápchou, prečisťuje tráviaci trakt, odstraňuje plynatosť. Je veľmi účinná pri zabránení tvorby vredov a zápalov v gastrointestinálnych dutinách.
Kvaka bráni vzniku rakoviny
Kvaka obsahuje zlúčeniny na báze síry vo forme glukozinolátov, ktoré jej dodávajú protirakovinové vlastnosti. Enzým myrosináza, ktorý je už prítomný v tele, reaguje s glukozinolátmi na stimuláciu izotiokyanátov, ktoré sú zodpovedné za smrť rakovinových buniek. Počuli ste už o látke zvanej sulforafan? Ide o, minimálne v medicínskych kruhoch, známu antikarcinogénnu látku, ktorá aktivizuje detoxikačné a protirakovinové enzýmy nášho tela. Sulforafan zabraňuje nekontrolovateľnému množeniu buniek. Znamená to, že ide o akúsi prevenciu pred rakovinou. Aby mala kvaka naozaj protirakovinový účinok, je vhodná jej konzumácia v tepelne neupravenom, surovom, stave.
Kvaka udržuje stabilný krvný tlak
Krvný tlak môže byť smrteľný - nával krvi do srdca môže spôsobiť srdcové infarkty alebo mŕtvicu. Udržiavanie krvného tlaku pod kontrolou prostredníctvom stravy bohatej na zeleninu, ako je napríklad kvaka, môže zabezpečiť adekvátny tok krvi a zabrániť upchávaniu tepien, ako aj udržiavať kontrolovaný LDL cholesterol. Obsah draslíka v kvake pomáha znižovať kontrakcie ciev relaxáciou svalov. Draslík, spolu s vysokým obsahom vlákniny v kvake, pomáha telu kontrolovať výkyvy krvného tlaku.
Kvaka bojuje proti starnutiu
Nájsť liek, ktorý pomáha spomaliť starnutie vo všetkých častiach tela prostredníctvom primeranej výživy, je tou správnou cestou. Kvaka s kombináciou minerálov, vitamínov a antioxidantov je pokladom proti starnutiu. Vitamín C je najužitočnejší, pretože podporuje tvorbu kolagénu v koži a ostatné minerály pomáhajú telu zostať mladým.
Kvaka podporuje tvorbu červených krviniek
Množstvo vitamínu B9-kyseliny listovej, ktorý kvaka obsahuje, podporuje rozpad proteínových buniek, ktorý pomáha pri tvorbe červených krviniek a bunkového delenia. Tie sú tiež nevyhnutné pre rozvoj nervového systému.
Kvaka zabezpečuje regeneráciu i rast
Nedostatok draslíka ovplyvňuje svetovú populáciu ako takú. Draslík je nevyhnutný pre takmer všetky funkcie, ktoré telo vykonáva. Je to minerál, ktorý telo využíva na regeneráciu, rast, rozvoj a udržanie zdravej kognitívnej kapacity. Kvaka je bohatým zdrojom draslíka a poskytuje impozantné množstvo 16,7% dennej dávky.
NECHÝBAJÚ VO VAŠEJ KNIŽNICI?
Objednajte si po kliknutí na obrázok
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/zelenina/kvaka-10-ucinkov-na-zdravie
http://www.rybazilina.sk/zdravie/22-kvaka-zdrava-zelenina-nasich-starych-mam/