Mango, známe aj ako kráľ ovocia, pochádza z južnej Ázie. V oblasti Indie a Pakistanu má miestne obyvateľstvo k dispozícii až 400 rôznych odrôd mangovníkov, ktoré si ľudia vážia i kvôli ich dlhovekosti. Mnohé z nich dokážu totiž plodiť ovocie viac než 300 rokov!
Hoci v našej krajine predstavuje mango ďalekú exotiku, predsa len ho už dnes možno ľahko zohnať vo všetkých väčších potravinových reťazcoch či na ázijských tržniciach. Vo svojom rodisku je toto ovocie oslavované i kvôli mnohým pozitívnym vplyvom na srdce, imunitu, trávenie či prevenciu pred rakovinou. Jeho najobdivovanejším účinkom je však jeho schopnosť zadovážiť svojim konzumentom krásu na počkanie.
Zrelé mango má mnoho podôb. Podľa jednotlivých odrôd môže byť väčšie či menšie, žlté, oranžové, zelené alebo červené. Základný problém, ktorý Slováci s týmto ovocím často mávajú, spočíva v jeho nezrelosti. Na regáloch v obchodoch nachádzame tvrdé zelené plody, ktoré nás chuťou ani konzistenciou neohúria. Ak sa k zrelému mangu nedostane ani na ázijských tržniciach, zabaľte nezrelé plody do tmavej papierovej tašky a nechajte ich takto dozrievať tri a viac dní. Alternatívou čerstvých plodov je sušené mango, ktoré sa dá zohnať i v kvalitnej bio verzii a často dokonca s výraznejšou vôňou a chuťou než to čerstvé.
Obsah vitamínov a minerálov v mangu
Mango je bohaté na vitamín C a betakarotén. Jeden zrelý mangový plod obsahuje polovicu doporučenej dennej dávky vitamínu C a viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A. Významný je aj obsah vitamínu E, antioxidantu, ktorý chráni membrány buniek. Okrem toho mango obsahuje niektoré vitamíny skupiny B, horčík, zinok a mangán. Všetky tieto látky zohrávajú pri procesoch v našom tele dôležitú úlohu. Mimoriadne bohaté je mango na draslík, ktorý pôsobí na vylučovanie vody a tukov. Dužina manga obsahuje niacín (vitamín B3), ktorý podporuje nervy a spánok, a kyselinu pantoténovú (vitamín B5), zlepšujúcu kvalitu kože, vlasov a nechtov. Mango je bohaté aj na minerály a stopové prvky: meď (umožňuje hnedé sfarbenie pokožky, dodáva bunkám energiu a podieľa sa na produkcii hormónov), horčík (má priaznivý vplyv na srdce a svaly), mangán (podporuje tvorbu kožných a vlasových pigmentov, podporuje činnosť pohlavných žliaz a štítnej žľazy), zinok (podporuje činnosť žliaz, libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus, spevňuje väzivové tkanivo, zlepšuje zrakovú schopnosť a spevňuje vlasy).
Pozor pri konzumácii manga si treba dávať na vysoký obsah cukru. Môže prispieť najmä k tvorbe zubného kazu. Preto po jeho konzumácii sa odporúča vypláchnuť si ústa vodou.
Nezapíjajte mango vodou!
Viacero našich čitateľov sa pýtalo, či sa po mangu môže piť voda. Odpoveď je NIE! Mango zapité akýmikoľvek tekutinami môže spôsobiť kŕče a nepríjemné bolesti v žalúdku. Najlepšie je po zjedení manga nepiť aspoň dve hodiny.
Mango ako prevencia proti stresu
Mango obsahuje veľa vitamínov skupiny B, najmä vitamín B6. Pri nedostatku tohto vitamínu dochádza k poruchám krvného obehu a k poklesu koncentrácie. Najväčšiu spotrebu vitamínu B6 máme v stresových situáciách. Jedno čerstvé mango alebo mangový dezert nás aj znútra pripraví na zvládanie záťažových situácií a upokojí naše nervy.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Mango podporuje obranyschopnosť organizmu
Pôsobí preventívne proti infekciám a chorobám z prechladnutia. Vysoký podiel vitamínu C v mangu pomáha udržiavať zdravý imunitný systém.
Mango zachytáva voľné radikály
Mango je bohatým zdrojom beta-karoténu, ktorý je antioxidantom, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom, ktoré spôsobujú ochorenie srdca. Pôsobí tiež ako prevencia vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Mango je bohatým zdrojom antioxidantov, ako je izokvercetín, kvercetín, fisetin a astragalin. Konzumácia manga alebo jeho džúsu na dennej báze pomôže zabrániť niekoľkým druhom rakoviny, ako je rakovina prsníka, leukémia, rakovina prostaty a hrubého čreva.
Mango pomáha pri poruchách zraku a šeroslepote
Mango zlepšuje zrakovú schopnosť. Jedna šálka nakrájaného manga dodáva 25 percent potrebnej dennej hodnoty vitamínu A, čo podporuje dobrý zrak a zabraňuje šeroslepote a suchému oku.
Mango zlepšuje priebeh trávenia
200 gramov čerstvej dužiny manga stačí na stimuláciu látkovej premeny v celom organizme. Pokiaľ vás trápi zápcha, máte o ďalší dôvod viac, prečo si pochutnať na mangu. Vysoký obsah vlákniny vám v boji s tými nepríjemným problémom totiž určite pomôže.
Mangom na vlasy
Kyselina pantoténová a mangán, ktoré mango obsahuje podporuje tvorbu vlasových pigmentov. Vitamín A pomáha v boji proti lupinám a dodá vašim vlasom lesk. Nie nadarmo býva mango odborníkmi ospevované pre svoje hydratačné účinky. Vitamín E zas podporuje rast vlasov. Mango môžete použiť aj na výrobu domácej masky na vlasy. Zmiešajte roztlačenú dužinu z manga s jednou polievkovou lyžičkou bieleho jogurtu a dvoma vaječnými žĺtkami. Zmes naneste na vlasy a nechajte 30 minút pôsobiť. Uvidíte, ako vás jemné a ľahko zvládnuteľné vlasy po dôkladnom zmytí masky milo prekvapia.
Mango podporuje tvorbu hormónov
Mango je dobrým afrodiziakom! Ovocie je bohaté na vitamín E, o ktorom sa vie, že podporuje sexuálnu túžbu, podporuje libido a schopnosť dosiahnuť orgazmus. Zinok je ďalším dôležitým minerálom, na ktorý je mango bohaté, pre plodnosť mužov a žien
Pleťová maska z manga
Mango obsahuje viac ako osemdesiat percent odporúčaného denného príjmu vitamínu A, ktorý je potrebný na údržbu a regeneráciu pleti. Jeho nedostatok sa prejavuje šupinatou a suchou pokožkou. Okrem iného obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom spôsobujúcim predčasné starnutie pleti.
Z mangovej dužiny si môžeme pripraviť aj pleťovú masku, ktorá je veľmi obľúbená v Ázii. Mangovú dužinu zmiešajte s dvoma lyžičkami olivového oleja, naneste na tvár a nechajte pôsobiť pätnásť minút. Vaša pleť bude hydratovaná a zdravo vyzerajúca.
Použité zdroje:
https://www.vitarian.sk/clanky/vyziva/2017/mango
https://zdravopedia.sk/ovocie/mango