Skoro na jar začínajú rásť dlhé jazykovité listy cesnaku medvedieho. Keď sú všetky ostatné bylinky ešte pod zemou, naberá na svojej sile.Vo vlhkých lesoch vytvára pod stromami husté porasty, ktoré rozvoniavajú v celom okolí po cesnakovej polievke. Čím je výnimočná táto rastlina? Obsahuje rovnaké liečivé látky ako dužina cesnaku?
Naši predkovia ho poznali už pred 1 500 rokmi. Využívali ho v kuchyni a liečili ním choroby. Zoznámte sa aj vy s rastlinou, ktorá má účinky, o ktorých možno ani neviete. Medvedí cesnak je zvláštna rastlina. Jeho vegetačné obdobie trvá len dva mesiace. Musí vyrásť a zakvitnúť skôr, ako koruny stromov zatienia všetko pod sebou. V lete je už vyschnutý a čaká na ďalšiu jar. Za ten čas nezhnije, ani ho nepožerú škodcovia. Chránia ho účinné látky, ktoré sú liečivé aj pre ľudí – posilňuje organizmus a vyháňa parazity. Slovania ho konzumovali pravidelne, a preto boli dlho zdraví. Pomliaždené listy kládli na hnisavé rany, napadnuté plesňami a tie sa rýchlo zacelili. Ľudia si všimli aj to, že oslabené medvede po zimnom spánku okusujú listy tejto rastliny, aby nadobudli nové sily.
Obsham vitanínov a minerálov v medveďom cesnaku
V jarných mesiacoch nám doplní vitamíny, minerálne látky a dezinfikuje tráviaci trakt. Obsahuje tie isté látky ako dužina cesnaku – vitamín C, vitamín B, najmä B6, flavonoidy, selén, jód, sodík, draslík, železo, vlákninu, sacharidy, bielkoviny. a alicín (zodpovedný za typicky štipľavú arómu) a iné látky s obsahom síry.
Medvedí cesnak detoxikuje
Medvedí cesnak je výborným prečisťovadlom. Podľa svetoznámej Marie Treben má cesnak mnoho liečivých vlastností, no k tým najhlavnejším patrí jeho detoxikačná schopnosť. Treba ho konzumovať vo všetkých formách počas apríla, aby jarná prečisťovacia kúra mala patričné účinky.
Medvedí cesnak pomáha pri trávení
Táto bylinka môže pomôcť aj pri najrôznejších žalúdočných problémoch, akými sú napríklad zápcha, plynatosť alebo chronické hnačky. Maria Treben uvádza aj preventívne účinky voči rakovine hrubého čreva.
Medvedí cesnak pomáha pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení
Medvedí alebo divoký cesnak sa sa odporúča konzumovať aj pri liečbe srdcovo-cievnych ochorení. Ak máte problém s vysokým krvným tlakom, skúste zaradiť medvedí cesnak do jarného jedálnička.
Medvedí cesnak posilňuje imunitu
Je tiež výborným posiľňovačom imunity v jarnom období, kedy sa menia teplotné podmienky a ľudský organizmus je oslabený a náchylný na rôzne ochorenia.
Chýba vo vašej knižnici nietorá z týchto kníh?
Medvedí cesnak proti migrénam
Trpíte častými bolesťami hlavy? Medvedí cesnak môže pomôcť aj ľuďom trpiacim častými migrénami.
Medvedí cesnak pomáha proti astme
Medvedí cesnak sa tiež využíva pri liečbe ochorení horných dýchacích ciest, akými sú astma alebo zápaľ priedušiek.
Medvedí cesnak vás zbaví parazitov
Silná korenistá chuť cesnaku môže pomôcť vypudiť z tela aj hlísty.
Kedy zbierať medvedí cesnak?
Prvé listy medvedieho cesnaku začínajú vyrastať už v marci, hlavnou sezónou je však apríl, zbierať sa môžu až do zakvitnutia. Najlepšie sa mu darí vo vlhkých listnatých a lužných lesoch a ak máte taký v blízkosti, nájsť medvedí cesnak nebude žiadny problém – v lesoch vytvára obrovské zelené plochy príjemne voňajúce jemnou cesnakovou vôňou. V sezóne sa odporúča konzumovať cesnak medvedí denne. Ďalší totiž bude zasa až o rok a rastliny veľmi rýchlo odkvitajú, listy miznú, v chladničke vydržia iba zopár dní. Sušiť sa nedajú, lebo strácajú svoju chuť, výživovú hodnotu a liečivé účinky.
Využitie medvedieho cesnaku
Použiť sa dá všelijako, či už v šalátoch a nátierkach, alebo v rizote či v cestovinách, no pokojne ním môžete plniť mäsové či syrové rolády alebo ho pridať do mletého mäsa. Hranice sa fantázii nekladú. Ozaj, skúste za dve hrste listov hodiť aj do vareného vínka, najmä keď ležíte chorí s prieduškami.
Pesto z medvedieho cesnaku
Rozmixujte dve hrste listov medvedieho cesnaku s asi tromi polievkovými lyžicami olivového oleja, dvomi polievkovými lyžicami parmezánu, pridajte za hrsť mandlí (či píniových orechov - vyberajte podľa chuťových prefernecií či zdravotných obmedzení). Suroviny roozmixujeme na pastu. V prípade potreby pridáme trocha oleja (ak je pesto príliš husté) či orechy alebo parmezán (ak je pesto príliš riedke).Dochuťte soľou. Pesto uskladnite v uzatvorenom poháriku v chladničke. Používať môžete na hrianky, cestoviny do rizota či na marinovanie mäsa.
Chcete si vypestovať medvedí cesnak v záhrade?
Medvedí cesnak ( Allium ursinum ) je typický jemnou cesnakovou vôňou a chuťou a pestovať ho môžeme tak na záhone či v kvetináči (truhličke) na balkóne, avšak treba ho tieniť a veľa zalievať. Na pestovanie medvedieho cesnaku navyše nie sú v mnohých záhradách vôbec vhodné podmienky, je to totiž typická rastlina lužných lesov. Miluje tieň listnatých stromov a kríkov a vlhké stanoviská. Do slnečných a suchých záhrad sa proste medvedí cesnak nehodí.
Ak chceme medvedí cesnak pestovať zo semien, musia semená najprv prejsť mrazom. Tiež je vhodné po výseve prikryť záhon či jeho časť vrstvou lístia, ktoré by na medvedí cesnak v prírode tiež napadalo. Prvý rok sa však ešte úrody nedočkáme, preto je vhodnejšie zakúpiť sadeničky - cibuľky. Stanovisko teda vyberáme vlhké, tienisté a najlepšie severne orientované. Zálievku vykonávame hojnú, nebojíme sa ani premokrenia pôdy. Zo semien pestovaný medvedí cesnak vysievame na jeseň, prikrývame lístím (pozri vyššie) a v prvom roku necháme rásť bez akéhokoľvek nášho zásahu s výnimkou výdatnej zálievky. Semienka sejeme vždy po viacerých kusoch (pokojne aj 10 až 20) do jednej jamky cca 1 cm pod povrch zeminy. Na jar by nám mali začať klíčiť.
Avšak sadeničky (cibuľky) vysadíme na jar a môžeme zberať už za niekoľko týždňov. Korienky cibuliek pred vysadením zastrihneme na cca 3 centimetre a cibuľky vysadíme do trsov po 10 až 20 kusoch cca 3 cm pod povrch zeminy. Pôdu volíme humóznu, kyprú a dostatočne vlhkú. Čo sa týka starostlivosti v sezóne, naozaj stačí len bohatá a pravidelná zálievka. Pôdu neprihnojujeme a tiež medvedí cesnak nevysádzame či nevysievame do pôdy prehnojenej. Listy môžeme zberať od marca do mája, kedy rastliny začnú kvitnúť. Po odkvitnutí listy zvädnú a stiahnu sa do pôdy, kde rastlina prezimuje a na jar znova vyrastie. Ak plánujeme umiestnenie medvedieho cesnaku v záhrade, musíme mať tiež na pamäti, že naozaj vonia po cesnaku. Vhodný je teda skôr do nejakého vzdialenejšieho, tienistého kúta. Vysadený pod stromami a kríkmi dokonca medvedí cesnak dokáže chrániť tieto dreviny pred hubovými chorobami. Zásadne nevhodný je popri okrasných konvalinkách, pretože môže dôjsť k zámene listov. A konvalinka má listy naopak jedovaté!
Použité zdroje:
http://zdravie.cvicte.sk/zdravie-1/aj-medvede-poznaju-ucinky-medvedieho-cesnaku-a
https://medvedicesnak.sk/liecive-ucinky/
https://www.zdravie.sk/clanok/53636/medvedi-cesnak
https://www.dobrarada.sk/clanok/ako-uspesne-vypestovat-medvedi-cesnak-vo-vlastnej-zahrade.html