Niektorí štipľavú chuť neznesú vôbec, iní majú radi jemne pikantné pokrmy a pre ďalších nie je jedlo, ktoré im nevypáli všetky chuťové bunky, ani štipľavé. Ako sa hovorí – sto ľudí, sto chutí. Vedeli ste však o tom, že čili papričky majú na naše telo viac než priaznivé účinky? Svoj pôvod majú v Ázii, pričom dnes existuje nespočetné množstvo rozličných druhov týchto pikantných papričiek, ktoré sa odlišujú tvarom, farbou aj úrovňou štipľavosti. Práve za tou stojí látka zvaná kapsaicín. Ide o prírodný alkaloid, ktorý má viacero pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.
Hlavnou bioaktívnou rastlinnou zlúčeninou v čili papričke je kapsaicín, ktorá je zodpovedná za jej jedinečnú štipľavú chuť. A aj napriek tejto štipľavosti sa považuje za zdravé korenie so zdravotnými výhodami.
O čili papričkách
Čili paprička je plod predovšetkým exotických druhov krovitých paprík, rastúcich v trópoch a subtrópoch Indie, Číny, Japonska, Vietnamu, Afriky, Južnej a Strednej Ameriky. Vo veľkom sa používajú aj na Balkáne. Kultivary pestované v Severnej Amerike a Európe sa považujú za kmene Capsicum annuum a majú biele, žlté, červené alebo fialové až čierne ovocie. V roku 2016 predstavovala svetová produkcia surových zelených čili papričiek 34,5 milióna ton, pričom Čína vyprodukovala polovicu celosvetového množstva. Čili papričky sú malé papričky so silnou vôňou a pálivou chuťou, ktorej vďačia látke kapsaicín.
Mimo ďalších látok obsahuje vitamíny C a betakarotén. Podporujú chuť k jedlu, ale vo väčšom množstve dráždia pohlavné a močové ústrojenstvo. V primeraných dávkach pôsobia na žalúdok lepšie ako čierne korenie. Majú priaznivý účinok na zažívanie. Je dokázané, že rôzne kultúry, zvyknuté na ostré jedlá, ľahšie znášajú zamorenie pokrmov a prostredia okolo seba rôznymi baktériami, najmä tými vyvolávajúcimi hnačku. Čili vyvoláva zmeny v črevnej sliznici, ktorá potom všeličo znesie. Čili je považované tiež za afrodiziakum.
Zloženie čili papričiek
Čili papričky obsahujú kapsaicín a príbuzné látky známe ako kapsaicinoidy, bielkoviny, tuky, sacharidy, vlákninu, vodu, vitamíny A, B, C, E a K, luteín, betakarotén, z minerálnych látok obsahujú draslík, sodík, vápnik, horčík, železo, fosfor, zinok, meď, selén, mangán, omega 3 a omega 6 mastné kyseliny.
Čili papričky znižujú cholesterol a chránia cievy
Malé pikantné papričky majú v prvom rade blahodarný vplyv na cievny systém človeka. Telo chránia pred hromadením škodlivého cholesterolu, prečisťujú cievy a znižujú tak riziko vzniku zrazenín. Taktiež stimulujú krvný obeh a napomáhajú prekrvovaniu celého organizmu. Čili papričky tak predstavujú jednu z foriem prevencie kardiovaskulárnych ochorení. Myslieť však treba na to, že táto potravina môže vplývať na zvyšovanie krvného tlaku. Dochutiť pokrm čili papričkami si preto bez obáv môžu osoby, ktoré trápi nízky krvný tlak.
Čili papričky sú skvelým zdrojom vitamínu C
Čili papričky sú priam nabité vitamínom C. V 100 gramoch tejto pálivej pochúťky sa ukrýva pokojne cez 180 mg spomínaného vitamínu, čo je niekoľkonásobne vyššia hodnota, ako je denná odporúčaná dávka danej látky. I maličkým množstvom čili papričiek v pokrme teda do tela dopravíte slušnú dávku dôležitého vitamínu, ktorý okrem iného výrazne posilňuje aj obranyschopnosť. Okrem vitamínu C sú čili papričky zdrojom vitamínov skupiny B, betakaroténu, luteínu aj draslíka či fosforu.
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Čili papričky pozitívne vplývajú na trávenie
V primeranom množstve dokážu čili papričky pozitívne ovplyvniť aj naše trávenie. Výrazne môžu pomôcť najmä pri trávení ťažkých a tučných jedál. Dokonca znižujú riziko vzniku žalúdočných vredov. Čili papričky blahodarne vplývajú na sliznicu čriev a môžu byť nápomocné pri problémoch so zápchou. Okrem toho tiež môžeme spomenúť ich pozitívny vplyv na dutiny. Dokážu ich totiž účinne a rýchlo prečistiť. Skúste si ich pridať do jedla pri ťažkostiach s upchatým nosom či zahlienením.
Čili papričky urýchľujú chudnutie
Známy je tiež vplyv čili papričiek na chudnutie. Aj vďaka spomínanému kapsaicínu výrazne zrýchľujú metabolizmus. Taktiež podporujú ľahšie spaľovanie tukov. Dokonca napomáhajú potláčať veľkú chuť do jedla, najmä chuť na sladké. Ak práve zhadzujete prebytočné kilogramy a trochu pikantná chuť vám nevadí, neváhajte si sušené čili papričky pridávať do zdravých jedál, či už rozličných mäsitých alebo vegetariánskych pokrmov.
Čili papričky zlepšujú náladu a kvalitu spánku
Čili papričky majú nakoniec pozitívny vplyv aj na psychiku človeka. Sú skvelým prostriedkom pre zlepšenie nálady. Stimulujú totiž vylučovanie endorfínov, ktoré sú známe aj ako hormóny šťastia. Obsiahnutý kapsaicín má tiež vplyv na hladinu serotonínu v organizme, ktorého nedostatok môže podnecovať rozvoj depresií aj porúch spánku. Tieto pikantné papričky teda môžeme považovať za akési prírodné antidepresívum. Nakoniec však môžu pomôcť i zlepšiť kvalitu spánku či zabojovať proti nepríjemným migrénam.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/koreniny/cili-papricky-6-ucinkov-na-zdravie
https://www.kamzakrasou.sk/ake-su-ucinky-cili-papriciek-ver-ze-sa-im-oplati-prist-na-chut-/18440