Netradičné ovocie, ktoré sa vytratilo z našich kuchýň! Reč je o dule, sladkom ovocí, ktoré sa pestuje hlavne v teplých oblastiach strednej a južnej Európy. Dula je voňavé ovocie patriace do čeľade Rosaceae a jej kultivácia sa dá vysledovať až do antického Grécka a Ríma, kde slúžila ako symbol lásky a plodnosti. Aj keď je dnes omnoho menej bežná, duly sú blízke príbuzné populárneho ovocia, ako sú jablká a hrušky.
Dulu možno považovať za zabudnutý okrasný strom, ktorý však pre svoje krásne kvety a voňavé plody plné vitamínov nachádza cestu aj do našich záhrad! Máva jablkovitý alebo hruškovitý tvar. Nedozretý plod má zelenú farbu a dozretý žltú. Ak budete dulu skladovať na suchom tmavom mieste, napr. v pivnici alebo v komore, vydrží vám dlho a hlavne, uchovajú sa v nej všetky prospešné látky!
Dula je sezónne ovocie a je k dispozícii od jesene do zimy. Po zrení je toto ovocie zlatožltej farby a pripomína hrušku. Má chlpatý povrch, ktorý je podobný povrchu broskýň a svetlo žltú, drsnú dužinu s viacerými semenami uprostred. Má arómu koláča a málokedy sa konzumuje surová. Často sa pečie alebo mrazí, aby sa vylúčila jej kyslosť.
Používa sa v tradičných receptúrach na Strednom východe a v Stredomorí, kde je dusená s jahňacím, kozím a bravčovým mäsom. Odroda ázijskej dule, ktorá je mäkšia a šťavnatejšia, sa často používa na výrobu konzerv a želé.
Obsah vitamínov a minerálov v dule
Dula v 100 g obsahuje 56 kalórií, 0,1 g tukov, 15 g sacharidov, 1,9 g vlákniny, 0,4 g bielkovín, antioxidanty, vitamín A, B1-tiamín, B6-pyridoxín a vitamín C. Z minerálnych látok obsahuje draslík, vápnik, meď, horčík, sodík a železo. Dula posilňuje imunitu, pomáha pri liečbe vredov, pomáha zmierniť tráviace problémy i alergiu, má protirakovinové vlastnosti a obsahuje silné antioxidanty.
Dula a jej účinky na zdravie
Dula posilňuje imunitu
Zrelá dula je bohatým zdrojom vitamínu C a ponúka takmer 25% odporúčanej dennej dávky. Vitamín C pomáha posilňovať imunitu a pomáha pri liečbe zápalových stavov. Výskum ukázal, že dula je bohatá na antivírusové vlastnosti. Fenoly nachádzajúce sa v čínskej dule majú silnú protichrípkovú aktivitu a antioxidačné vlastnosti. Pomáha chrániť pred prechladnutím, chrípkami a inými vírusovými patogénmi.
Dula pomáha zmierniť tráviace problémy
V tradičnej a ľudovej medicíne sa už dlho používajú duly na liečbu rôznych porúch trávenia Jedno ovocie poskytuje 6–8% odporúčanej dávky pre vlákninu. Adekvátny príjem vlákniny podporuje zdravé baktérie žijúce vo vašom zažívacom trakte, známe ako črevný mikrobióm.
Dula na prechladnutie aj chrípku
Existuje len málo účinnejších liekov proti sezónnym ochoreniam, ako sú prechladnutie, nádcha, chrípka a zápal priedušiek, ako sú surové dule. Vďačíme za to ich schopnosti posilniť imunitný systém, a tiež vysokému obsahu vitamínov. Priaznivo pôsobia aj pri zápale pľúc, ale pomôcť môžu aj pri tuberkulóze. Pokiaľ nás trápi silný kašeľ, alebo astma, semienka ovocia môžu naše ťažkosti zmierniť.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
Dula pomáha pri liečbe vredov
Zistilo sa, že fenoly prítomné v dule sú účinné pri zmierňovaní žalúdočných vredov. Dulová šťava je tiež prospešná pre ľudí trpiacich žalúdočnými vredmi. Pomáha tiež pri liečbe peptických vredov, pretože upokojuje gastrointestinálny trakt.
Dula má protirakovinové vlastnosti
Antioxidačné vlastnosti v dule pomáhajú telu bojovať proti voľným radikálom a ničia zhubné rakovinové bunky. Granule v dužine ovocia obsahujú adstringentné zlúčeniny známe ako triesloviny, t.j. katechín a epikatechín. Tieto triesloviny chránia vaše sliznice pred rakovinou väzbou na toxíny a chemikálie spôsobujúce rakovinu v hrubom čreve.
Dula obsahuje silné antioxidanty
Toto ovocie sa môže pochváliť úžasnými antioxidačnými vlastnosťami vďaka prítomnosti polyfenolických zlúčenín. Tieto antioxidanty odbúravajú voľné radikály prítomné v tele, spomaľujú proces starnutia a zabraňujú kardiovaskulárnym ochoreniam a mŕtvici. Niektoré výskumy naznačujú, že niektoré antioxidanty v dule, vrátane flavonolov, ako je kvercetín a kaempferol, znižujú zápal a chránia pred chronickými chorobami.
Dula na detoxikáciu
I napriek tomu, že náš organizmus sa pravidelne detoxikuje, nezaškodí, ak mu v tom pomôžeme. Tým odbremeníme svoje vnútorné orgány podieľajúce sa na detoxikácii, ktoré sa takto ľahšie regenerujú. Nezabudnime však ani na to, že nevhodnou stravou denne skonzumujeme také množstvo škodlivých látok, ktorými si náš organizmus už nedokáže sám poradiť. Tieto toxické látky sa sčasti ukladajú na stenách hrubého čreva, prípadne v tukových tkanivách. Vlákniny dúl vyčistia hrubé črevo a tieto škodliviny odstránia.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Dula pomáha zmierniť alergiu
Dula pomáha zmierňovať rôzne alergické symptómy potlačením aktivity určitých imunitných buniek zodpovedných za alergické reakcie. Ovocie a výťažok zo semien možno použiť na liečbu atopickej dermatitídy a cystitídy. Môže sa tiež použiť na prípravu potravinových výrobkov pre alergikov. Niekoľko malých štúdií podporuje jej schopnosť predchádzať a liečiť mierne alergické reakcie, ako je výtok z nosa a astma.
Dula chráni srdce
Riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení (kôrnatenie ciev, mŕtvica, infarkt) zvyšuje vysoká hladina LDL cholesterolu. Toto môžeme kompenzovať konzumáciou duly, čím navyše zvýšime hladinu HDL cholesterolu v krvi. Pri ochrane srdca zohráva dôležitú úlohu draslík, ktorý sa vo významnom množstve nachádza v dulách, ktoré dokážu znížiť vysoký krvný tlak. Spomaľujú vstrebávanie cukru, preto ich môžu pokojne konzumovať aj diabetici – samozrejme po konzultácii so svojím lekárom.
Dula udržiava rovnováhu črevnej flóry
Vlákniny duly slúžia ako potrava pre probiotické baktérie, ktoré sú hlavnou stavebnou zložkou črevnej flóry, čím podporujú udržiavanie rovnováhy črevnej flóry, alebo v prípade potreby jej obnovenia. Stav črevnej flóry priamo vplýva na činnosť imunitného systému (70-80 percent imunobuniek sa nachádza v hrubom čreve) a na trávenie, preto sa ich činnosť môže pravidelnou konzumáciou tohto kyslastého ovocia zlepšiť.
Dula ošetruje aj pleť
Antioxidanty duly spomaľujú starnutie buniek, zmierňujú vrásky, spevňujú pokožku. Môžeme to dosiahnuť jednak konzumáciou duly, ale aj používaním krémov s obsahom tohto ovocia. Okrem toho nimi môžeme zmierniť príznaky zápalov kože (napr. ekzém), a tiež znížiť citlivosť ďasien. Nakoľko má dula schopnosť tlmiť krvácanie, jej priaznivý účinok sa uplatní aj v prípade zlatej žily a silnej menštruácie.
Použité zdroje:
https://vysetrenie.zoznam.sk/cl/1000654/1762889/Zabudnute-ovocie-hlasi-velky-navrat--Dula-ako-zazrak-pri-alergiach-a-zapaloch-
https://zdravopedia.sk/ovocie/dula-6-ucinkov-na-zdravie
https://www.magazin-zivotny-styl.com/zdravie/dule