Odpadkové koše
.
Odpadkový kôš je nutnosťou každej jednej domácnosti. Predstavuje nepostrádateľného pomocníka predovšetkým v kuchyni. Používame ho neustále. Počas varenia a prípravy pokrmov sa musíme zbaviť predovšetkým organických zvyškov. Okrem kuchyne nájde svoje uplatnenie aj v pracovni alebo detskej izbe, kde sa plní prevažne papierovým odpadom. V kúpeľni zase každý ocení kôš na bielizeň alebo príručný kozmetický kôš.
.
Zdroj obrázka 1: https://www.brabantia-shop.sk/pedalove-kose-3-15l/pedalovy-kos-newicon-12l-mandlova
Výberu odpadkového koša nevenujeme zďaleka toľko pozornosti, ako nábytku a zariaďovacím predmetom. Väčšinou ho umiestnime niekam pod stôl, vedľa kuchynskej linky alebo ho zatvoríme do skrine. Moderné odpadkové koše už nie sú obyčajnou neforemnou nádobou, ktorou funkciou je iba vyhadzovanie odpadu. Môžu sa stať dizajnovým doplnkom, ktorý netreba schovávať. Práve naopak. Postavte ho na obdiv.
.
Vo všeobecnosti rozlišujeme koše samostatne stojace a vstavané. Tie sa potom diferencujú na základe vnútorného vybavenia, počtu nádob alebo spôsobu otvárania. Aký materiál zvoliť? Kvalitný, ľahko umývateľný, ktorý sa dobre udržuje. Okrem klasiky, ktorú zastupuje plast, si môžete urobiť radosť aj nerezovým alebo oceľovým prevedením. Vsádzať na bielu už tiež nie je nutnosť. Siahnite po červenej, čiernej alebo moderných pastelových farbách.
.
Viete čo by nemalo chýbať košu, predovšetkým v kuchyni? Je to jednoznačne veko. Funkcia je jasná – zabrániť tomu, aby do miestnosti prenikol zápach z rozkladajúceho odpadu. Najprimitívnejší je variant s ručne otváracím vekom. Hygienicky prijateľnejšiu formu predstavuje nášľapný mechanizmus, bez nutnosti priameho kontaktu s rukami. A čo je ideál? Jednoznačne bezdotykový kôš. Jeho obsluha ušetrí nielen čas, ale taktiež nie je nutné jeho časté čistenie.
.
Zdroj obrázka 2: https://www.muzza.sk/produkt/odpadkovy-kos-novia-54l-biely/
.
Voľne stojace koše
.
Samostatné stojace koše sa väčšinou umiestňujú vedľa kuchynskej linky. Výhodou je maximálna hygiena, ktorou zaisťuje väčšiu vzdialenosť koša od pracovnej plochy. Zároveň je to tiež mínus, hlavne keď potrebujete vyhadzovať odpad veľmi často. V tom prípade musíte používať podložku, alebo nádobu, ktorú máte stále po ruke na pracovnej doske a keď sa zvyšky nazhromaždia, vyhodíte ich naraz. Keďže je kôš na očiach, sústreďte sa na jeho dizajn. Výrazné farby dodajú na zaujímavosti, taktiež tvarové stvárnenie nemusí byť fádne. Okrem klasicky oválnych modelov dostanete aj hranaté, šikmé alebo rohové, ktoré prakticky šetria miesto.
.
Zdroj obrázka 3:https://www.brabantia-shop.sk/pedalove-kose-20-30l/pedalovy-kos-newicon-20l-terakota
.
Vstavané koše
.
Výhodou vstavby je predovšetkým šetrenie miesta. Pokiaľ požadujete kompaktnú kuchyňu a solitér v podobe odpadkového koša nie je pre vás to pravé orechové, zo vstavaného modelu budete nadšení. Kôš sa umiestňuje väčšinou do drezovej skrine, ktorá je beztak "znehodnotená" sifónom. Výrobcovia sa držia typizovaných rozmerov nábytku, nie je problém kúpiť kôš do skrinky šírky, 450 mm, 600 mm alebo tiež 900 mm. Vstavaný model s jednou nádobou sa pripevňuje na dvierka skrine a vyjde vzápätí po ich otvorení.
.
Zdroj obrázka 4: https://jfnabytok.sk/vstavany-odpadkovy-kos-rejs-ko95
.
Najpopulárnejšie sú však tzv. sortery, s dvoma, tromi alebo viacerými nádobami. Sú umiestnené na plne výsuvnom alebo samonosnom mechanizme, ktorý automaticky vyráža von pri pritiahnutí dvierok k sebe. Luxus predstavuje pripojenie na elektriku, kedy stačí naraziť do dvierka kolenom a kôš sa vysunie do priestoru. Rohový nábytok je predurčený na použitie špeciálnych rohových mechanizmov na umiestnenie nádob, na ktoré môžete zároveň zavesiť gumené rukavice alebo napríklad odpadkové vrecká.
.
Špeciálne prípady
.
Pokiaľ máte pracovnú dosku z iného materiálu ako lamino, môžete osadiť kôš priamo pod pracovnú dosku. Zdvihnete poklop a odpadky zhrniete priamo dovnútra.
.
Čistenie a zabránenie zápachu
.
Pravidelná údržba odpadkového koša raz za 14 dní spočíva v jeho rozobraní, umytí horúcou vodou, použití dezinfekcie a následnom vysušení. Vyhnete sa zbytočnému množeniu baktérií. Na zbavenie sa organického odpadu je ideálne inštalovať drvič odpadu. Upevňuje sa nad odtok drezu a zhrniete doň všetky zvyšky jedla, ktoré odchádzajú do kanalizácie. Po vypnutí užívate drez ako za normálnych okolností. Jednoduchší variant je pridať držiak so špeciálnou vôňou na spodnú stranu veka. Vyberiete si arómu, ktorá je vám príjemná a vydržať by mala 4 – 7 týždňov. V domácich potrebách narazíte aj na parfémované vrecká do koša.
.
Aký veľký má byť odpadkový kôš?
.
Skúste sa zamyslieť, koľko osôb žije vo vašej domácnosti, koľko času doma trávite a aký veľký byt máte. Texty uvádzajú, že pre početnú rodinu so štyrmi a viacerými členmi je ideálny objem 45 – 60 litrov. Stredne veľká domácnosť si poradí s veľkosťou 25 -40 litrov. Žijete v domácnosti sám? V tom prípade sú 3 - 10 litrov dostačujúcich.