Cibuľa je odpradávna pestované kuchynské korenie. Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že cibuľa sa k nám dostala pravdepodobne z Ázie, zo Stredného východu. V mnohých dokumentoch sa uvádza, že Egypťania si uctievali cibuľu už v časoch faraónov. Podľa nich symbolizovala nesmrteľnosť.
Obľúbená je pre jedinečnú chuť, ktorú dodáva takmer každému jedlu, a okrem toho má aj významné liečivé účinky.Výborná je dusená, varená i grilovaná. Je neodmysliteľnou súčasťou prípravy mäsových jedál, chutné sú napríklad aj cibuľové koláče. Hoci si pri jej čistení a krájaní často poplačeme, stojí to za to, pretože obsahuje veľké množstvo zdraviu prospešných látok. Najchutnejšia a najviac prospešná je však v surovom stave, pretože sa v nej zachová najviac živín.
.
Cibuľa a zdraviu prospešné látky
Každá cibuľka je malá továreň na výrobu alicínu a iných sírnatých zlúčenín. Obsahuje typické látky. Výrazným je typický cukor ramnóza, ktorý dominuje po skonzumovaní silným zápachom. Ďalšou látkou ktorá je obsiahnutá v stene bunky je síru obsahujúca aminokyselina izoalliin, ktorý sa rozkladá už pri príprave. Ľudia musia pri rezaní cibule "plakať", pretože vo vnútri bunky sa nachádza enzým alliináza, ktorý aminokyselinu isoalliin štiepi medzi inými na dráždivý propanthial-S-Oxid, ktorý po vyparení a prsknutí dráždi sliznicu, v dôsledku čoho oči slzia. Cibuľa má vysoký obsah kyseliny listovej i vitamínu C, je veľmi bohatá na železo aj zinok. Väčšina kultivarov cibule obsahuje asi 89% vody, 9% sacharidov (vrátane 4% cukru a 2% vlákniny), 1% bielkovín a zanedbateľného tuku. Cibuľa obsahuje nízke množstvo základných živín a má energetickú hodnotu 166 kJ (40 kalórií) v 100 g.
Cibuľou na depresiu
Folát, ktorý sa nachádza v cibuli, môže pomôcť znížiť depresiu. Homocysteín zabraňuje vnikaniu krvi a iných živín do mozgu a folát zabraňuje tomu, aby sa táto chemická látka budovala. Nadbytočný homocysteín tiež zasahuje do produkcie hormónov, ktoré majú serotonín, dopamín a norepinefrín, ktoré regulujú nielen náladu, ale aj spánok a chuť do jedla.
Nechýba niektorá z týchto kníh vo vašej knižnici?
Objednajte si u nás - kliknite na obálku zvolenej knihy.
Cibuľou proti rakovine
Zelenina obsahujúca alicín bola študovaná značne vo vzťahu k rakovine, najmä rakoviny žalúdka a hrubého čreva. Ich blahodarné a preventívne účinky sú pravdepodobne čiastočne spôsobené ich bohatými organosírovými zlúčeninami. Presný mechanizmus, ktorým tieto zlúčeniny inhibujú rakovinu, nie je známy, ale hypotézy zahŕňajú inhibíciu rastu nádoru a mutagenézu a prevenciu tvorby voľných radikálov. Cibuľa je tiež zdrojom silného antioxidantu vitamínu C, ktorý pomáha bojovať proti tvorbe voľných radikálov, o ktorých je známe, že spôsobujú rakovinu. Cibuľa je vhodná na rakovinu prostaty, hrubého čreva a žalúdka.
Cibuľa dezinfikuje nos, ústa a hltan
Cibuľa má silný antibakteriálny účinok na sliznice, pomáha predchádzať infekciám a chráni jemné a citlivé epitelové bunky (vrchnú vrstvu slizníc). Sliznice nosohltana sa nám dezinfikujú už pri krájaní cibule a účinok týchto dráždivých látok trvá ešte aj v obličkách, močovom mechúri a vlastne v celých močových cestách, kde likviduje a lieči zápaly. Pacienti s respiračnými problémami, ako je astma a alergická rinitída, môžu ťažiť z výťažkov z cibule. Prebiotiká prítomné v cibuli môžu pomôcť pri odstraňovaní nosovej kongesie a tým pomôcť pokojnému spánku.
.
Cibuľa na zníženie cukru v krvi a krvného tlaku
Jedna zo zlúčenín síry prítomných v cibuli (S-metylcysteín) a kvercetín môže mať priaznivý vplyv na kontrolu hladiny cukru v krvi. Chróm, ktorý sa nachádza aj v tejto koreňovej zelenine, môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi. Už starí Egypťania, Gréci a Rimania vedeli, že cibuľa je najlepším prostriedkom na zníženie krvného tlaku. Malá porcia cibuľového šalátu (jedna cibuľa, ocot, soľ) je účinnejšia ako farmaceutický preparát.
Cibuľou si zlepšite zdravie mozgu
Cibuľa je bohatá na antioxidanty, ktoré sa viažu so škodlivými toxínmi v mozgu a vyplavujú ich z tela. Zistilo sa, že výťažky z cibule udržiavajú hipokampus. Ďalšia zlúčenina síry v cibuli, pomenovaná ako di-n-propyltrisulfid, zlepšuje poškodenie pamäti a znižuje stratu pamäti súvisiacu s vekom.
.
Hľadáte odborných poradcov pre každého záhradkára?
EDÍCIE PRAKTICKÉ RADY ZÁHRADKÁROM A KNIHY DO VRECKA
Publikácia je po knižných bestselleroch Rok v ovocnej záhrade + biologická ochrana, Rok v zeleninovej záhrade + biologická ochrana,
Osvedčené rady do záhrady, Záhrada pre krásu a Záhrada pre úžitok, Zelenina bez chémie, Výživa a hnojenie záhradných plodín,
Rok vinohradníka a vinára, Sila liečivých rastlín, Trávniky pre krásu, šport a relax, Ochrana ovocných rastlín proti chorobám,
Zelenina bez chémie ďalšou knihou z obľúbených edícií Praktické rady záhradkárom a Knihy do vrecka.
Knihy si môžete objednať po kliknutí na ich obálky.
.
Cibuľa pomáha predchádzať ochoreniam cievneho systému, zmierňuje ochorenia žíl
Cibuľa preventívne pôsobí proti chorobným zmenám na cievach, najmä na žilách, zlepšuje prekrvenie, ochorenia ciev a lieči hemoroidy. Cibuľa obsahuje aj mnoho zinku z pôdy, ktorý je dobrý na spevnenie ciev.
Cibuľa bráni zápalu a iným alergiám
Kvercetín (a ďalšie flavonoidy) v cibuli pomáha pri prevencii zápalu. Cibuľa tiež pomáha pri liečbe alergií tým, že zabraňuje uvoľňovaniu histamínu z buniek. Antihystamínové vlastnosti kvercetínu môžu tiež pomôcť pri znižovaní kongescie nosa. Antibiotické účinky cibule urýchľujú hojenie rán. .
.
Užitočné rady pre podporu zdravia
Cibuľovo- medový sirup na kašeľ je osvedčený domáci liek.
Pripravíme ho zo šťavy z jednej veľkej cibule a z 1 PL medu, prípadne cibuľu nakrájame nadrobno a prekryjeme medom. Necháme odstáť najlepšie cez noc a scedíme. Sirup sa užíva po lyžičkách 3x denne po dobu asi 10 dní.
Cibuľový nápoj na chrípku a prechladnutie
Na prípravu potrebujeme 2 cibule, 4 strúčiky cesnaku a 1 dl vody. Cibuľu a cesnak rozmixujeme vo vode. Nápoj pijeme po dúškoch. Zopakujeme aspoň 2x denne po dobu 4 dní.
Cibuľový čaj pri nachladnutí
Dve väčšie cibule nakrájame na hrubšie kolieska, ponoríme do 500 ml vody, povaríme asi 10 minút a potom necháme asi 5 minút vylúhovať. Odvar scedíme osladíme medom a ochutíme citrónom.
Cibuľou proti plesňovým ochoreniam
Je to lacný, pomerne efektívny pôsob zbavenia sa plesní, ibaže vyžaduje veľkú trpezlivosť. Odrezaným plátkom cibule natrieme postihnuté miesto, ktorém odstráni kožné bunky spolu s plesňou. Opakujeme denne až do zabránenia návratu plesni.
Použité zdroje:
https://zdravopedia.sk/zelenina/cibula-10-ucinkov-na-zdravie
https://www.zdravie.sk/clanok/53328/vsestranna-cibula-takto-prospieva-zdraviu