Prebierku okrem jabĺk robíme aj pri hruškách, broskyniach i marhuliach - zvlášť pri preplodení. Ovocie takto dorastie do väčšej veľkosti, lepšie sa vyvinie a vyfarbí a súčasne sa podporí diferenciácia kvetných pukov na budúci rok. Prebierka výrazne vplýva na obmedzenie striedavého rodenia.
MÁ VÝZNAM PREBIERKA PLODOV?
Prebierka plodov sa odporúča pri jadrovinách, ale aj pri broskyniach a marhuliach. Robí sa po prejdení neskorých jarných mrazíkov, spravidla koncom mája až začiatkom júna. V posledných rokoch to býva už o 10 dní skôr. Ako prvé preberáme marhule a broskyne, až potom jablone a hrušky. Plody preberáme pri marhuliach na vzdialenosť 5 až 7 centimetrov, broskyne 10 až 15 centimetrov a jablone a hrušky na 8 až 20 centimetrov, samozrejme, v závislosti na odrode.
ODSTRAŇUJEME NAJMENŠIE A ZNETVORENÉ PLODY
Ak na stromoch - najmä na jabloniach a hruškách - zostane po júnovom opade ešte veľmi veľa plodov, musíte ich ručne prebrať, aby mohli dosiahnuť veľkosť a kvalitu typickú pre plody danej odrody. Z každého zväzočka kvetov nechajte dva plody, pri dobrom nasadení len jeden. Odstraňujte tie najmenšie alebo postihnuté plody. Inak by ste získali veľmi veľa drobných plodov, ktoré mávajú často aj chuťovo ďaleko k dokonalosti a požadovanej kvalite.
Ak ostalo na konároch stále príliš veľa plodov, pokračujte v ručnom pretrhávaní. Prednostne pri tom odstraňujte poškodené alebo znetvorené plody, lebo menšia hustota podporuje lepšie vyfarbenie a má kladný vplyv na veľkosť ovocia. Toto opatrenie podporuje aj tvorbu kvetných púčikov na budúci rok, čo je veľmi dôležité predovšetkým pri odrodách, ktoré majú sklon k striedavej rodivosti.
.
DAR PRE ZÁHRADKÁROV
Tieto dve knihy by nemali chýbať vo vašej knižnici!
.
Ak ste neurobili dostatočnú prebierku, podoprite slabé konáre preplnené ovocím, aby sa nezlomili!
PREBIERKA PLODOV UŽ V MÁJI
Pri niektorých plodinách skôr dozrievajúcich odrôd ovocných stromov môžeme už v máji začať s prebierkou plodov. Napríklad veľké plody už sú na podpníkoch M9. Prebierka sa začína robiť vtedy, keď sú plody veľké asi ako oriešok. Na okolíku nenechávame veľa plodov, niekedy ich tam je päť až šesť tesne pri sebe. Ak to neurobíme, niektoré plody padnú samy, postará sa o to sám strom a nedostatok miesta na konári. Ďalší rok však hrozí, že nebudeme mať žiadnu úrodu. Je pravda, že asi nikto nebude robiť prebierku na stromoch vysokých 10 až 15 metrov. Dnes už však máme tvary stromkov na slaborastúcich alebo stredne silných podpníkoch, kde dosiahneme na vrchol stromčeka i zo zeme. A na tých sa dá robiť prebierka veľmi jednoducho.
KOĽKO PLODOV JE IDEÁLNE PONECHAŤ NA KONÁRIKU?
V okolíku necháme maximálne dva plody - ten stredný - hovoríme mu kráľovský, a jeden bočný. Po prebierke by mali byť napríklad jablká Golden Delicious asi 10 centimetrov od seba, pri odrode Ontario - 12 centimetrov. Keď sú to staré, kožené odrody ako napríklad Boskovské obrovské alebo Kanadská reneta odporúča sa až 18 centimetrov! V tomto období je to každému veľmi ľúto odoberať malé plody, ale až neskôr zistíme, ako sme urobili dobre.
O tejto problematike sa dočítate viac v publikácii Rez ovocných stromov a kríkov a Osvedčené rady do záhrady.
.
HĽADÁTE PROSTRIEDKY NA OCHRANU RASTLÍN?
Kliknite na obrázok a predstavia sa vám biologické i chemické prípravky ochrany rastlín
.
.
KDE SA PÍŠE
O REZE OVOCNÝCH A OKRASNÝCH DREVÍN V ZÁHRADE?
Výber kníh, ktoré vám pomôžu zvýšiť úrodu a skvalitniť pestovanie ovocných stromkov a kríkov.